-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bill Gates is tart a mesterséges szuperintelligenciától. Emellett nem tudott megtanulni egy nyelvet sem.
„Elég hülyén érzem magam, hogy nem beszélek semmilyen idegen nyelvet” – osztotta meg a sajnálatos tényt a Reddit közösségével Bill Gates január 28-án. A Reddit Ask Me Anything-sorozatában már nem először fordul elő a Microsoft-alapító–filantróp–milliárdos. A legizgalmasabb válaszokból szemezgettünk.
Zuckerberg, a példakép: a nyelvtanulásról
Bill Gates nem büszke arra, hogy nem sikerült megtanulnia egyetlen idegen nyelvet sem. Pedig – újságolta – az iskolában csupa ötöst kapott latinból és görögből. Franciául, arabul vagy kínaiul szeretne megtanulni, ha tehetné. Pedig próbálkozott, például a Duolingóval, ami neki sem jött be.
Attól viszont leesett az álla, hogy Mark Zuckerberg kínaiul beszélgetett kínai diákokkal.
Hét és félmilliárd dollár: szegénységről és a jótékonyságról
Gates szerint a legjobb dolog, ami a szegény országokkal történt az elmúlt öt évben, az a vakcinákhoz történő hozzáférés javulása volt.
„A lehetőség arra, hogy egészségesen nőjünk fel a legalapvetőbb dolog. Rengeteg gyerek kap el fertőző betegségeket és nem fejlődik rendesen sem mentálisan, sem fizikailag.”
Az interjút megelőző nap, azaz január 27-én, Berlinben segített összeszedni hét és fél milliárd dollárt (hatalmas összegnek hangzik, de tényleg így írja: $7.5B) arra, hogy a szegényebb országokban is jobban hozzáférhessenek a vakcinákhoz a gyerekek.
Leginkább a gyermekbénulás elleni harcra koncentrál most. Míg Afrikában fél éve nem fordult elő ilyen eset, Pakisztánban és Afganisztánban rengeteg a munka. A tálibok megnehezítik ezt, gyakran támadnak és ölnek meg gyermekeket oltó nőket.
Gates szerint rengeteg nagyszerű ügy van, aminek érdemes mögé állni. Fontos, hogy megismerjük a területet, amit támogatunk. Az ő választása az oktatási és egészségügyi egyenlő esélyekre esett – az általa támogatott projektek nagy része ide tartozik. Véleménye szerint épp az a filantrópia egyik szépsége, hogy annyira szerteágazóak az ügyek és a megközelítések is. Rizikósabb terület is, mint a magán- vagy a kormányzati szektor.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nem igaz, hogy elhülyülünk: a technológiáról és a jövőről
„Több fejlődést látunk majd a következő harminc évben, mint valaha” –Gates szerint már tíz éven belül hatalmasat fejlődnek majd olyan területek, mint a látás, a beszédfelismerés és a fordítás. Olyan robotikai feladatokat is megoldunk majd, mint a gyümölcsszedés, vagy a kórházi betegek automatikus mozgatása. Véleménye szerint amint számítógépeink és robotjaink elérik azt a szintet, ahol a látás és a mozgás könnyebbé válik számukra, sokkal szélesebb körben lesznek majd alkalmazhatók.
Azt is elmondta, hogy szívesen foglalkozna a mesterséges intelligenciával. Annak idején, amikor a Microsoftot indította, tartott tőle, hogy nem lesz lehetősége a területen végzett alapvető kutatásra.
Gates nem aggódik amiatt, hogy a technológia elhülyítene bennünket: szerinte a fejlődés nem tesz bennünket kevésbé intelligenssé.
„A technológia abban segít, hogy az emberek könnyebben kapjanak válaszokat a kérdéseikre, és így kíváncsibbak legyenek. Segítségével könnyebb több témához is érteni, ami meg abban segít, hogy egyszerűbben oldhatunk meg összetett problémákat is.”
A technológia viszont különösebben nem segített eddig abban, hogy a a szegényebb országok igényeit valahogy közelebb hozza a gazdagabb országok lakóihoz. A szegény országok egyelőre túl messze vannak ahhoz, hogy a gazdagok empátiájára hathassanak. Szerinte ez is megoldható, csak némi kreativitásra lenne szükség.
Gates ugyanakkor elárulta, hogy a Bitcoint izgalmas új technológiának tartja. Az alapítványi munkában használnak digitális valutát annak érdekében, hogy banki szolgáltatásokhoz juttathassák a szegényeket, de erre a Bitcoin szerinte nem alkalmas, mivel az árfolyama túlságosan bizonytalan más valutákhoz képest.
Mesterséges intelligencia és a Föld túlnépesedése
„Én abban a táborban vagyok, amelyik aggódik a szuperintelligencia kialakulása miatt” – erősítette meg Gates, hogy ő is osztja a – mások mellett – Elon Must és Stephen Hawking által megfogalmazott aggodalmakat a mesterséges intelligenciával kapcsolatban.
„Kezdetben a gépek rengeteg munkát átvesznek tőlünk és nem lesznek szuperintelligensek. Ha jól kezeljük, akkor ez pozitív változás lesz. Néhány évtizeddel később azonban a mesterséges intelligencia lesz annyira hatékony, hogy aggodalomra adjon okot. Egyetértek Elon Muskkal és másokkal, és nem értem, egyesek miért nem aggódnak” – kongatta tovább a vészharangot Gates.
A Föld túlnépesedése miatt viszont nem aggódik annyira, mivel véleménye szerint ahogy az emberek egyre tehetősebbek lesznek, úgy vállalnak egyre kevesebb gyereket. Már elértük a népesedési maximumot és a népességszám is csökkenésnek indult. A szegényebb országoknak továbbra is segítenünk kell, a fogamzásgátlásban is, de a globális populáció méretének ma már az is az oka, hogy tovább élünk.
Gates véleménye nem túl hízelgő a halhatatlansággal foglalkozó orvosi kutatással kapcsolatban. Véleménye szerint nagyon egocentrikus dolog a gazdagok számára ezzel foglalkozni akkor, amikor még nem sikerült legyőzni a maláriát és a tuberkolózist. Azt azért beismeri, hogy jó dolog lenne tovább élni.
Ezzel együtt véleménye szerint a kormányoknak sokkal többet kellene kutatásra költeniük: orvosi, energetikai, oktatási és egyéb területeken. A politikusok szerinte hajlamosak rövidtávon gondolkodni, és ha a választók nem jelzik nekik, hogy ez rossz ötlet, nem is változtatnak ezen. Azt mondja, a legfelháborítóbb dolog talán az, hogy nem növekedtek az energetikai kutatásokra költött pénzek annak érdekében, hogy megakadályozhassuk a klímaváltozást.
No és igen: Gates-nek két kutyája van.