-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az illetlen kifejezések használatát gyermekkorunktól kezdve Mátyás király gömöri kiruccanásához kötjük. A mondóka maga is arra figyelmeztet, hogy időnként jobb, ha tartjuk a szánkat. Hát még mennyire érvényes volt ez, amikor a törvény keze is lesújtott a káromkodókra!
Zsupos Zoltán Gömöri káromkodások könyve című munkája hivatalosan tavaly jelent meg a Gömör-kishonti Múzeum Egyesület és a rimaszombati Patrióta kiadó gondozásában, a könyv kiadását a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma támogatta.
A könyv két kötetben jelent meg, az első kötet a káromkodások használatáról írt tanulmány, illetve a káromkodások jegyzéke tölti meg, a második kötetben pedig a forrásokat találjuk meg: azokat a forrásokat, melyből a káromkodások származnak. De tényleg, honnan?
Gömör megye kincsei
A káromkodás kutatásának nehézségét az jelenti, hogy ilyen fordulatok, ha ki is csúsznak az ember száján, írásban már ritkábban jelennek meg. Különösen így volt ez abban az időben, amikor a káromlás még bűntettnek számított. (Eredetileg a káromkodás is elsősorban azt jelentette, amit ma a káromlás: az ember felett álló erők, elsősorban Isten szidalmazását.) Amikor azonban valakit éppen a káromkodás miatt citáltak bíróság elé, akkor a bírósági jegyzőkönyvekben kénytelenek voltak rögzíteni az elhangzott szavakat: éppen ezért a káromkodáskutatás legfőbb forrásai éppen a bírósági jegyzőkönyvek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A vizsgált anyag a 17-18. századból, elsősorban Rozsnyóról és Rimaszombatról származik, de más gömöri települések is képviselve vannak. Mint az előszóból kiderül, a szlovák-magyar nyelvhatár a két város vonalában húzódott, attól délre magyarok, északra szlovákok éltek: közülük volt, aki beszélte a másik nyelvet is, volt, aki nem. Sajnos a gyűjtött anyagban csak magyar példákat találunk, és nincs említés olyan jelenségekről sem, amikor a a káromkodás kódváltással járt volna – azaz amikor szlovák beszédben magyarul vagy magyar beszédben szlovákul káromkodtak volna. Nem világos, hogy iylen adat egyáltalán nem fordult elő, vagy csak az anyaggyűjtés körén esett kívül.
Tömörített pitaval
Természetesen elsősorban a konfliktushelyzetek vezettek káromkodáshoz, a konfliktushelyzetek viszont egyéb, tetlegességig fajuló cselekményekhez is vezettek. Éppen ezért az első kötet 11.-től 66. oldaláig terjedő része, mely azt tárgyalja, hogy milyen körülmények között hangzottak el a káromkodások, teljesen olyan, mintha a bulvárlapok bűnügyi rovatának tömörített változatát olvasnánk. Eközben kirajzolódik előttünk a történeti Gömör mindennapjainak képe: nem éppen vonzó. Természetesen ez a kép óhatatlanul torz, ahogy a bűnügyi rovatok is mai világunknak csak egyik, nem éppen a legvonzóbb arcát mutatják.
A (gyakran az alkoholfogyasztástól nem függetlenül bekövetkező) verekedések, mulatozásnak induló veszekedések, a betörések és rablások, családi viták, féltékenykedés, házasságtörés stb. mellett talán meglepő, hogy ebben az időben már közlekedési balesetek is okoztak konfliktust. Ebben az időben még jelentős feszültségforrás volt a tilosban legeltetés, de a hitbéli eltérés is.
Könyvekről olvasna?
Az összegyűjtött anyag gazdagságáról elég annyit mondanunk, hogy csak a baszom a... kezdetű káromkodások sorolása a 95. oldaltól a 148.-ig terjed, számításaink szerint oldalanként 6-8 különböző káromkodással, ill. példákkal. (És a baszom az... kezdetűek még csak ezután következnek!)
A kötetet szórakoztató olvasmánynak is ajánljuk, a bevezető tanulmányt minden bűnügyirovat-rajongónak, a példatárat pedig elsősorban a régies nyelvű szövegek szerelmeseinek.