-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Homo Textus hálólakó emberként szinte csak felületekben tud gondolkodni. Ujjai klikkelésre görbülnek. Szemei cikáznak.
Agya a kép- és mondatfoszlányokat végtelen bit per szekundum sebességgel próbálja bekebelezni. Hova vezet ez? És hogyan működik?
Az olvasás és az internet kapcsolatát több oldalról vizsgálhatjuk. Először is nem mindegy, hogy mit és milyen mélységben olvasunk el a webes cikkekben. Felteszem, eddig a mondatig is kevesen jutottak el, hiszen közben három levélre kellett válaszolni, és hat új értesítés érkezett a Facebookon.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Pléh Csaba, Széchényi-díjas pszichológus kutatásai között fontos szerepet tölt be a netes olvasás kognitív vonatkozása. A megosztott figyelem szélesebb körű tartalmat biztosíthat, ám a megszerezett tudás mélysége bizonyítottan megsínyli ezt. Bizonyos kutatások szerint 40%-kal kevesebbre emlékszünk egy műsorban elhangzottakra, ha olvassuk az alul futó hírsávot.
Egy másik kapcsolat az olvasás és a világháló között az internet kultúraalakító szerepe. Ezen belül is: mennyiben befolyásolja a könyvkalózok tevékenysége azt, hogy mit olvasunk?
Bodó Balázs, a BME szerzői jogi szakértője fontosnak tartja hangsúlyozni: a neten illegálisan és félillegálisan tartalmat megosztó tömegek nem megvetni való bűnözők, hanem a kultúra fontos alakítói. Paradox módon sok könyv eladott példányszámát jelentősen növeli a kalózváltozatok terjedése, hiszen ezáltal rengeteg emberhez juthat el az adott szöveg. Olyanokhoz, akik ennek hatására kapnak kedvet a nyomtatott könyvhöz.
A két kutató a virtuális életből kilépve osztja meg velünk tapasztalatait óra között a Kossuth Klubban a Homo Textus, avagy a felületes olvasó című rendezvényen.
November 15., kedd, 18:00-20:00
Pléh Csaba:
Fecseg a felszín – Olvasók a weben
Bodó Balázs:
A megosztó hatalom – Könyvkalózok a weben
További előadás:
November 29., kedd, 18:00-20:00
Tillmann József, Bővíz László, Rung Anrás:
Mindent a szemnek – Felületek a weben