-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hosszú távú emlékezetet a sokáig a hippokampusz funkcióihoz kötötték a kutatók. Most kiderült, hogy a motoros agykéreg a felelős az emlékek elraktározásáért.
Az agykutatás egyik legnagyobb kérdése mind a mai napig az, hogy hol és hogyan tárolódnak az idegrendszerben az emlékek. Nagyon sokáig elfogadott volt az a nézet, hogy a hippokampuszban található a hosszútávú emlékezetért felelős terület. Mazahir T. Hasan és José Maria Delgado-Garcìa legújabb kísérleti eredményei azonban azt mutatják, hogy bizonyos emlékek az agykéregben, és nem a hippokampuszban lokalizálhatók. Ez a felfedezés megváltoztathatja a memóriával kapcsolatos kutatásokat, ugyanis elég erős bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az emlékek a motoros kéreg idegpályáin „raktározódnak”, nem pedig a hippokampuszban – adta hírük a Science Daily.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Henry Molaison (azaz H. M.) neve jól ismert a memóriakutatással foglalkozók számára. Ő volt ugyanis az a beteg, akinek az 1950-es években majdnem az egész hippokampuszát műtéti úton eltávolították, hogy súlyos epilepsziás rohamait csökkentsék. A műtét után súlyos memóriazavarokkal küzdött, gyakorlatilag képtelen volt visszaemlékezni azokra a dolgokra, amiket korábban megtanult, tapasztalt. Az ő esetéből következtettek a tudósok arra, hogy a hippokampusz a hosszútávú emlékezet „tárhelye”. Ugyanakkor a H. M. agyában okozott károkat alábecsülték: ugyanis a műtéti eljárás során számos más agyterületet is eltávolítottak, illetve megsértettek.
Az új kutatásban genetikailag módosított egereket teszteltek tanulási feladatokban. A genetikai módosítás eredményeként az egerek NMDA-receptorai a motoros kéregben ki lettek kapcsolva. Az NMDA-receptorok a glutamát nevű neurotranszmittert kötik a szinapszisokhoz; akkor válnak aktívvá, amikor egy időben több „jel” (ingerület) is érkezik egy szinapszishoz. Az NMDA-nak kulcsszerepe van a szinaptikus plaszticitás megteremtésében és a tanulási folyamatokban.
A kísérlet eredményei azt mutatták, hogy az egerek motoros agykérgében megszűnt a szinaptikus plaszticitás az NMDA-receptorok hiányában. A megfigyeléseik magyarázatában tehát kizárhatták a hippokampusz vagy más agyterület szerepét. Az új kísérleti eredmények pedig azt mutatták, hogy a motoros kéreg (és nem a hippokampusz) felelős bizonyos emlékek megőrzéséért.
A kísérletben az állatokat kacsintásra kondicionálták: az NMDA-val rendelkező és a genetikailag módosított egereknek meg kellett tanulniuk a kapcsolatot egy hangjelzés és az utána a szemhéjukat érő elektromos stimulus között. A két szenzoros inger összekapcsolásában részt vesz a kisagy, ami a szükséges mozgásokat hangolja össze, illetve a hippokampusz és a nagyagykéreg is mint a tanulásért és a memóriáért felelős területek.
„A tanulási fázis után az állatokban normál esetben kialakul a reflex, hogy a hang megszólalása után összecsukják a szemüket. A genetikailag módosított, NMDA-val a motoros kérgükben nem rendelkező egerek azonban nem tudták megtanulni a kapcsolatot a hang és a pislogás között, így azok hiába hallották a hangot, a szemüket nyitva tartották” – magyarázta az eredményeket Mazair T. Hasan. Kutatásuk paradigmaváltást is hozhat a memória kutatásában, ami fontos lehet különböző neurológiai problémák kezelésében, mint például az amnézia, a demencia, illetve az Alzheimer-kór.
Forrás