-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Több kutatás bizonyította, hogy a közösségi média használata nárcisztikus személyiségzavarhoz vezethet. Mi ez? Mik a csalhatatlan jelei? És mi köze mindennek a Facebookhoz? Most egy infografika segítségével választ adunk a kérdésekre.
Az utóbbi időben többször is viccelődtünk a szelfikkel, azaz a mobileszközzel készült önarcképekkel kapcsolatban. A szelfi azonban korántsem olyan tréfás, ha abból a szempontból nézzük, hogy mit fejez ki az én és a közösségi média vonatkozásában. A The Best Computer Science Schools oldalán egy nagyon tanulságos inforgrafikával ismerkedhetünk meg a közösségi média használatának a személyiségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Ne reménykedjünk, nem derül ki semmi jó!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A fő kérdés, hogy valóban nárcisztikus személyiség kialakulásához vezet-e az, ha valaki rendszeresen és sokat használja a közösségi médiát, a Facebookot, a Twittert stb. A válasz nagyjából egy egyértelmű igen. Lássuk, milyen adatok, információk szólnak emellett!
Mi köze a nárcizmusnak a nárciszhoz?
A nárcisztikus személyiségzavar Narcissus vagy görögösen Narkisszosz görög mitológiai alakról kapta a nevét. Narkisszosz Képhiszosz folyamisten és Leiriopé boiótiai nimfa fia volt. Születésekor Teiresziasz azt jósolta neki , hogy csak akkor érheti meg az öregkort, ha nem ismeri meg saját magát...
Narkisszosz szép volt, sok nimfa beleszeretett, ő viszont mindet elutasította, így Ekhót is. Egyikük azonban nem törődött bele kikosarazásába, így panaszt tett a bosszúállás istennőjének, Nemeszisznek, aki meg is hallgatta és teljesítette a kívánságot.
Narkisszosz vadászat közben egy folyó partjára ért, és mivel inni akart, belenézett a folyótükörbe. Ekkor megpillantotta önmagát és azon nyomban magába szeretett. Egész nap ott maradt és hasztalan próbálta magához ölelni tükörképét. Így ugyanazt a kínt élte át, amit a nimfák, amikor nem kaphatták meg. Reggelre Narkisszosz helyén az odasiető nimfák már csak néhány sárga szirmú virágot, nárciszt találtak.
Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, hogy valóban nárcisztikussághoz vezet-e a facebookozás, nem árt tudnunk, mi is az a nárcizmus. Aki nárcisztikus személyiségzavarban szenved, állandóan saját magával van elfoglalva, illetve azzal, hogy milyennek tűnik fel a személye mások szemében. A nárcisztikus személy állandóan hiúsága kielégítését, valamint saját fizikai és intellektuális tulajdonságainak csodálatát várja másoktól.
Mik a nárcisztikus személyiség jelei? – Az egyoldalú figyelem: a nárcisztikus személy csak arra figyel, hogy elutasítson, tagadjon, ignoráljon, kisebbítsen, azaz hogy a másik ember ügyeit érdektelennek, irrelevánsnak minősíthesse. A nárcisztikus személy belefeledkezik saját magába: általában önzőn viselkedik, és még ha nagylelkűnek is tűnik, csak a saját ügyei iránt érzékeny. Törvényfölöttiség: úgy érzi, hogy a törvények, a szabályok rá nem vonatkoznak, hogy ő ezek fölött áll. A nárcisztikus személy képtelen elviselni a kritikát: míg a saját személyét fölértékeli, a legapróbb negatív kritika képes pillanatok alatt lelohasztani kedélyállapotát. Hárítja a felelősséget: hajlamos másokat hibáztatni a negatív történések, a rossz dolgok miatt. Hamar bedühödik: hirtelen dühbe gurul, ha kritikát kap, illetve ha valaki megpróbál neki utasítást vagy tanácsot adni.
A kaliforniai állami egyetem kutatásai szerint a közösségi média kiterjedt használata a következő pszichiátriai problémákhoz vezethet. Ebben a fesorolásban is előkelő helyen szerepel a nárcisztikus személyiségzavar!
1. Figyelemzavar, hiperaktivitás
2. Nárcisztikus személyiségzavar
5. Hipochondria
6. Voyeurizmus (mániás kukkolás)
7. Kényszerbetegségek
9. Addikció (függőség)
A Facebook nem más, mint „társas tükör”. Kutatásokból az derül ki, hogy minél többet facebookozik valaki, annál valószínűbb, hogy nárcisztikus személyiségzavar alakul ki nála. A nárcisztikus viselkedés a Facebookon abban nyilvánul meg, hogy az illető gyakran ír állapotfrissítéseket, gyakran posztol képeket – főleg saját magáról (szelfi!). Sok mottót, bonmot-t ír ki, amellyel áttételes módon szintén saját magát dicsőíti. Intő lehet, hogy egy 2012-ben válóperes ügyvédek által készített felmérés szerint 2011-ben a válások egyharmadában játszott közre valamilyen módon a Facebook.
A Twitter pedig nem más, mint „közösségi megafon”. Egy, a michigani egyetemen készült kutatás szerint minél nárcisztikusabb valakinek a személyisége, annál gyakrabban posztol a Twitteren. A fiatalok a Twittert elsősorban ismeretségi körük tágítására használják, illetve arra, hogy ötleteiket közzétegyék. Ez a gyakorlat pedig ahhoz vezet, hogy túlértékeljék saját véleményüket, túl nagy jelentőséget tulajdonítsanak neki.
Nem árt tehát óvatosan bánni a közösségi médiával!
Forrás
Selfie Syndrome – How Social Media is Making Us Narcissistic