-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Egészségügyi Világszervezet szerint annak az esélye, hogy a gyakori mobiltelefonálás rákot okoz csekély – de mégsem kizárható.
A Nemzetközi Rákkutató Intézet (IARC) szakértői bizottsága bejelentette, hogy mégsem zárható ki a gyakori mobiltelefonálás rákkeltő hatása. Az Egészségügyi Világszervezet „lehetségesen rákkeltő”-nek minősítette a mobiltelefonokat. A listán ezen kívül még 266 más vegyi anyag vagy sugárforrás, többek között bizonyos rovarirtók és a gázolaj is szerepelnek. A kávé a húgyhólyagrák okozójaként 1991-ben került fel a listára.
A szakértői bizottság 31 tudósát Jonathan Samet, a Dél-Kaliforniai Egyetem epidemológusa vezette. A bizottság május 24 és 31 között tartott zárt konferenciát, melynek keretében többek között a rádió- és televízióadók és a mobiltelefonok rákkeltő hatásának kockázatát is vizsgálták.
Az IARC május 31-i sajtótájékoztatóján Samet elmondta, hogy az egyik nagy tanulmányuk, az InterPhone eredményei miatt aggódnak a tudósok. Ez a tanulmány 13 ország agydaganatos betegeitől gyűjtött adatokat, és összehasonlította mobiltelefon-használati szokásaikat az egészséges emberekével. Az eredmények szerint a gyakran telefonálók esetében negyven százalékkal magasabb az agyrák kockázata. Világszerte 250 ezer új gliómás beteget diagnosztizálnak minden évben.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Cancer Research UK (angliai Rákkutató Intézet) blogbejegyzésben reagált a bizottság következtetéseire. Rámutattak, hogy a témában publikált tanulmányokban súlyos hiányosságok szerepelnek, valamint felhívták a figyelmet, hogy az agyrák előfordulásának gyakorisága nem növekedett egyértelműen azóta, hogy a mobiltelefonok használata általánossá vált az elmúlt 15 évben.
Robert Baan, az IARC tudósa figyelmeztetett, hogy az InterPhone tanulmánya 1887 1997 és 2003 között gyűjtött adatokat. A mobiltelefon-technológia azonban sokat fejlődött azóta, és a 3G technológiás készülékek százszor kevesebb sugárzást bocsátanak ki, mint a GSM generációsok, amik az InterPhone tanulmányának idején voltak használatosak.
Ezek az eredmények azonban nem véglegesek. Sokkal többet tárhat fel azonban az ún. COSMOS tanulmány, egy nemzetközi felmérés, ami jelenleg 250 ezer mobiltelefon-használót gyűjt össze Európa öt országából. A kutatók a következő 20-30 évben fogják figyelni a résztvevők egészségét mobilhasználatuk függvényében.
Az IARC igazgatója, Christopher Wild szerint, amíg további kutatások nem igazolják, hogy a veszély tényleg létezik, addig is okosabb gyakorlati intézkedéseket tenni, mint például nem fülhöz tartva használni a telefonokat vagy üzenetet küldeni.
Forrás