-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Megakadályozta az Alzheimer-kór kifejlődését a mobiltelefonok sugárzása egy amerikai laboratóriumban egereken végzett kísérlet során.
Az egereken végzett kísérlet tanúsága szerint a mobiltelefonok sugárzása nem csak megakadályozta az Alzheimer-kór kifejlődését, de a már beteg rágcsálóknál is visszafordította az agyi elváltozásokat.
Erről a meglepő eredményről számoltak be a dél-floridai Tampa egyetemének orvosai a Journal of Alzheimer Disease című szakfolyóiratban. Mint írták, az egészséges egereknél a sugárzás még javította is az emlékezőképességet. A kutatók egyelőre nem tudják pontosan, mi váltotta ki ezeket a hatásokat, de úgy gondolják, hogy eredményeik az emberek szempontjából is fontosak lehetnek.
Az egyetem Alzheimer-kutatási központjának munkatársai összesen 96 egeret vizsgáltak a kísérletekben. Ezek legtöbbje úgynevezett Alzheimer-modellegér volt, vagyis olyan genetikailag módosított állat, amelynek agyában a szindróma tipikus fehérjelerakódásai (béta-amiloid plakkok) keletkeztek. A többi egér normál, génmódosítás nélküli állat volt. A modell- és a normál egerek csoportjában is teszteltek fiatal, valamint öreg egereket, mert a kór az életkor előrehaladtával fejlődik ki.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A rágcsálókat egy antenna körül helyezték el, ketrecekben. Az antenna a mobiltelefonokra jellemző elektromágneses sugárzást bocsátott ki 918 megahertzes frekvencián naponta kétszer egy órán át, hét-kilenc hónapon keresztül. A 0,25 watt/kilogrammos adag megfelel annak, amely a fülhöz tartott mobiltelefonból az emberi agyra hat.
A fiatal, még nem beteg modellállatok agyában a kísérlet során nem rakódtak le a béta-amiloid fehérjék, a sugárzás megelőző hatásúnak tűnt. A magatartásteszt is azt mutatta, hogy kognitív képességeik teljességgel épek maradtak. Az idősebb, már Alzheimer-kórban szenvedő állatok esetében a kutatók megállapították, hogy a több hónapos besugárzás után a teszteken újra olyan jól teljesítettek, mint teljesen egészséges társaik. Agyukban csökkent a fehérjelerakódás mértéke. És ez még nem minden: amikor egészséges, genetikailag nem módosított egereket tettek ki az elektromágneses hullámok hatásának, az emlékezeti teszteknél jobban teljesítettek, mint a kísérlet előtt.
A Gary Arendash által vezetett kutatócsoport szerint eredményeik az emberek számára is fontosak lehetnek. Létrejöhet egy új, hatékony Alzheimer-terápia, ám ehhez további kutatásokra van szükség. Egyelőre csak az bizonyosodott be, hogy az agy hőmérséklete az Alzheimer-kóros egereknél a kísérlet során kismértékben emelkedett. Ez a hőmérséklet-emelkedés segítette elő a kutatók feltételezése szerint a kóros lerakódások feloldódását. Az egészséges egyedek agytevékenységének javulását azzal magyarázzák, hogy a sugárzás serkentette az agysejtek aktivitását.
Arendash hangsúlyozta, hogy embereknél több évet venne igénybe az egereknél csupán néhány hónapig tartó kísérlet.