-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Allergiás reakciót válthat ki a mobiltelefonokban található nikkel azoknál, akik szinte megállás nélkül csevegnek a fülükre szorított apró készüléken - figyelmeztettek szakemberek az Amerikai Allergiás, Asztmás és Immunológiai megbetegedések Kollégiumának (ACAAI) éves találkozóján.
Az allergiát a legváratlanabb dolgok, így a mobiltelefonban található nikkel, az ékszerek, a kozmetikumok, a piercingek és a tetoválások is kiválthatják. „A kézi telefonok fokozott használata miatt egyre hosszabb ideig vagyunk kitéve a készülékben lévő nikkelnek” – mondta a Phoenixben múlt héten megrendezett találkozón Luz Fonacier allergológus, az ACAAI tagja. „A páciensek az arcukat, az állvonalukat és a fülüket borító száraz, viszkető bőrfoltokkal jelennek meg a rendelőben és fogalmuk sincsen, hogy mi okozza az allergiás tüneteket” – idézte a szakembert a ScienceDaily tudományos hírportál.
A nikkel az egyik leggyakoribb allergiát kiváltó anyag: a nők 17, a férfiak 3 százaléka reagál rá érzékenyen. A kulcsok, pénzérmék, gémkapcsok is tartalmaznak nikkelt, ám ezekkel nem érintkezünk olyan gyakran napközben, viszont ha „fémes” kézzel megdörzsöljük a szemünket, az irritációt válthat ki. Az allergia kialakulásának kockázata erősödik, ha sokáig érintkezünk bizonyos nikkel-tartalmú tárgyakkal, például mobiltelefonnal, ékszerrel, órával, vagy akár szemüvegkerettel.
„Az orvosok egyre több nikkelallergiás pácienssel találkoznak. Néhány szakember szerint több fémhasználatra vonatkozó szabályozásra lenne szükség az Egyesült Államokban, úgy mint néhány európai országban” – hangsúlyozta a szakember.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A fémallergia tünetei lehetnek a vöröses foltok, duzzanatok, viszketés, ekcéma, hólyagosodás, és bőrsérülések. A legjobb megoldás a közvetlen érintkezés elkerülése. A mobiltelefonok esetében a műanyag borítás, vagy a vezeték nélküli fülhallgató használata segíthet, vagy egy olyan készülékre való váltás, amelynek a borítása nem tartalmaz fémet – sorolja a megelőzési intézkedéseket Fonacier.
A testékszerek és a tetoválások is kiválthatnak allergiás reakciókat. A 18 és 50 éves kor közötti amerikai felnőttek 24 százalékának díszíti a testét valamilyen kivarrt ábra és 14 százalékuk visel valahol piercinget. „A tetoválások által kiváltott allergiás reakciókat főleg a festék összetevői okozzák. A testékszerek esetében fellépő irritáció pedig a nikkelallergia elterjedtségére vezethető vissza. A szakemberek szerint tízéves kor előtt nem kellene átlövetni a gyerekek fülét”.
„Egy átlagos személy naponta 12 kozmetikai terméket használ. Ebben a tucatnyi termékben akár 168 kémiai anyag is lehet, amelyek közül nagyon sok irritációt és allergiás tüneteket okozhat” – mondta Fonacier. A kozmetikai szerekben az illatanyagok és a tartósítószerek okozzák a legtöbb allergiás reakciót.