-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A régmúlt idők tanévkezdéseinek hangulatát idézték meg hétfőn az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban rendezett Gergely-járáson a helyi általános iskola diákja, ezzel elkezdődtek az intézmény idei múzeumpedagógiai programjai.
A Gergely nap régi dél-alföldi szokásaihoz hozzátartozott az egészen a középkori diákhagyományokba visszanyúló, tavaszköszöntő Gergely-járás. Az őszi tanévkezdés csak az 1860-as évektől vált általánossá, előtte a tanévkezdés és -zárás ideje a Gergely nap körüli időszakra esett.
Ekkor a nebulók, „Szent Gergely katonái” fejükön csákóval, oldalukon vörös karddal házról házra jártak, új diákokat toboroztak és adományokat gyűjtöttek a tanítónak. A szokásos „Dicsértessék!” köszöntéssel léptek a szobába: elöl a zászlótartó a sokszínű pántlikákkal és kendőkkel ékesített hosszú szálfával, mögötte a vitézek, akik kardjukat összeütve köszöntek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Tokovits Tamás, az intézmény igazgatója elmondta, az emlékpark feladata hasonlít az egykori Gergely-vitézekéhez: összegyűjteni az érdeklődőket, hogy megismerhessék a magyarság hagyományait, a park kiállításait, valamint a népszokásokat bemutató programjait.
Az intézmény múzeumpedagógiai programjai hagyományosan március 12-én, Gergely napján kezdődnek el. A legtöbb diák az áprilistól-júniusig terjedő időszakban érkezik a parkba, de a szeptember, októberi kirándulások célpontja is gyakorta Ópusztaszer – tudatta a szakember.
A foglalkozások során a vendégek megismerhetik a rotunda épületében látható kiállításokat, a nomádparkot és a skanzent is. Elsősorban alsótagozatos tanulók vesznek részt a programokon, de szerveznek órákat felsősöknek és középiskolásoknak is, az egyetemi hallgatók pedig gyakorlatra érkeznek Ópusztaszerre – közölte az igazgató.
Nyulassy Ágnes, a park pedagógiai programjainak vezetője elmondta: az általában ötvenperces foglalkozásokhoz a tanároknak részletes óravázlatot biztosítanak, és lehetőség van arra is, hogy a diákok „forgószínpadszerűen” egymást követően több helyszínt is bejárjanak.
A múzeumpedagógiai programok legnépszerűbbike a Volt egyszer egy oskola című, ahol a diákok a skanzenben az idén 101 éves Árpádhalmi tanyai iskola tantermében az 1930-as évek oktatási rendszerét ismerhetik meg.