-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovákiai államnyelvtörvény szigorának tervezett enyhítése miatt bírálja a kormányt az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt.
A szlovák kulturális minisztérium nem szándékozik törölni az előző kormány által elfogadott nyelvtörvény megsértéséért kiróható szankciókat, de enyhíteni akarja azokat – közölte pénteken a tárca szóvivője.
Eva Chudinová sajtóértekezletén elmondta: ez következik abból a törvénymódosításból, amelyet Iveta Radicová kormánya a jövő szerdán készül megvitatni. A pénzbüntetés marad, de nem fogják automatikusan alkalmazni, hanem a miniszter döntésére bízzák – tette hozzá.
Daniel Krajcer kulturális miniszter a júniusi parlamenti választások után tartott első sajtóértekezletén jelezte, hogy el akarja törölni a pénzbírságot. Az általa benyújtott törvénymódosítás viszont csak egyetlen kivétellel számol.
A szóvivő szerint a miniszter nem gondolta meg magát, mivel a törvényből kikerülnek az abszurd korlátozások. Viszont azok, melyek ésszerűek, megmaradnak. „Ha védeni akarjuk az államnyelvet, ehhez eszközre van szükségünk, és ez azt a lehetőséget is magában foglalja, hogy pénzbírságot vessünk ki” – mondta.
A jogszabály megsértéséért jelenleg 100-tól 5000 euróig terjedő pénzbüntetést lehet kiszabni. A szóvivő szerint ehhez a szankcióhoz azonban csak végszükség esetén, bizonyos szélsőséges esetekben fognak folyamodni.
A törvénymódosításban a minisztérium a pénzbírság kiszabásának eltörlését javasolta alkalmi kiadványok - például mozik vagy színházak műsorfüzete – esetében. Ha ezek nem az államnyelven jelennek meg, tartalmazniuk kell a szlovák nyelvű fordítást.
A Smer szerint az Iveta Radicová vezette kormány Budapest kedvében akar járni. „Semmilyen más magyarázat nincs a nyelvtörvény módosítására” – jelentette ki Marek Madaric, a párt parlamenti képviselője, volt kulturális miniszter az Új Szó című pozsonyi napilap hétfői számában.
Madaric azt állítja, a tavaly szeptemberben hatályba lépett törvénnyel nem volt semmi gond. Meglepi, hogy a kabinet úgy készül a törvénymódosításra, hogy meg sem várja a Velencei Bizottság állásfoglalását. Ez a testület október közepén ül össze, és várható, hogy az államnyelvtörvénnyel is foglalkozik.
A volt kultuszminiszter bírálja, hogy a javaslat értelmében az állami szerveknek nem lesz kötelességük a nyelvtörvény tiszteletben tartásának ellenőrzése. Azt is kifogásolja, hogy a Daniel Krajcer kulturális miniszter által előterjesztett módosítást nem bocsátották tárcaközi egyeztetésre.
Ezt a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártja (MKP) is kifogásolja. Álláspontja szerint Bugár Béla, a Híd elnöke vagy nem ismeri részleteiben a nyelvtörvényt módosító tervezetet, vagy tudatosan félretájékoztat, amikor a tárcaközi egyeztetésről beszél.
Berényi József, az MKP elnöke rámutatott, a nyelvtörvény módosítása nem volt és most sincs tárcaközi egyeztetésen.
„Ezzel az eljárással a kormánykoalíció nem tette lehetővé, hogy az ország polgárai élhessenek véleményezési jogukkal és befolyásolják a nyelvtörvény módosítását. Ezt a lehetőséget még Robert Fico kormánya sem vonta meg a polgároktól. Az MKP kész volt a szükséges 500 aláírással alátámasztani és előterjeszteni olyan módosításokat, melyeket az érvényes törvények alapján a szlovák kormány nem hagyhatott volna figyelmen kívül” – Berényi állásfoglalásában.
A kulturális minisztérium anyaga azt is tartalmazza, hogy az egyes kormánytagok szeptember 14-éig véleményezhették a javaslatot. Mivel az előterjesztés tartalmazza a pénzbírságokat, az MKP valószínűsíti, hogy a Híd kormánytagjai nem éltek lehetőségeikkel és nem fogalmaztak meg elvi kifogást ezen eljárással szemben, pedig választási ígéreteik közt ez szerepelt.