-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk valaha ismerte a „banya” szó jelentését, de már elfelejtette. mi szerencsére még emlékszünk rá.
Névtelenségét megőrző olvasónk kérdését őszintén szólva kissé furcsának találjuk, de végül is nincs akadálya annak, hogy válaszoljunk rá:
A banya szó jelentése?-- régebben tudtam
Nos, előfordul, hogy a ritkábban használt szavak jelentését elfelejtjük. Olvasónk bizonyára olyan környezetben mozog, ahol az emberek illedelmesek, senkit nem neveznek banyának. A banya ugyanis az idős asszonyok pejoratív megnevezése, mely utalhat az illető csúnyaságára, gonoszságára vagy más okból való ellenszenvességére. A gonosz boszorkányra a mesékben gyakran banyaként utalnak. Ezen kívül egyes nyelvjárásokban nevezik banyának a boglyakemencét is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bár olvasónk nem kérdezte írhatnánk a banya eredetéről is, ezt azonban már korábban megtettük: A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára szerint a banya a régi magyar jób+anya ’nagyanya’ összetételből származik: a jó szabálytalan jobb középfokának általánossá válása után a nyelvhasználók jó+banya szerkezetet tulajdonítottak neki, és ebből vonták el a banya alakot. A banya szó tehát eredetileg ’nagyanya’ jelentésben volt használatos, nem volt pejoratív jelentése.
A szó kapcsán érdekességként még megemlíthető, hogy gyakran használjuk a banya gyakori jelzője a vén, ami önmagában tautologikus, hiszen a banya eleve idős személyt jelöl.