-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Még egy látszólag ennyire egyszerű szó, mint a „legtöbb” is igen nehezen határozható meg. Míg a középkorban 20%-ot, ma már akár 100 %-ot is jelenthet.
Tegyük fel, hogy egy rendőri jelentésben az áll: a sorozatgyilkos legtöbbször olyanokat támadott meg, akik piros ruhát viseltek. De mennyi pontosan a „legtöbb”? A szó mindenkinek mást jelenthet.
Egy új tanulmány megpróbálta számszerűsíteni az angol nyelv most (magyarul „legtöbb”) kifejezését. A kortárs akadémiai nyelvészet szerint ez általában 51% és 99% közötti értéket jelöl. Néhányan még a 100%-ot is ideveszik, és úgy értelmezik, hogy a „legtöbb” több, mint valaminek a fele.
Mira Ariel professzor felmérése szerint ez egyáltalán nem igaz a szó mindennapi használatára – számol be a Science Daily. Ariel felmérésében 60 angol anyanyelvű önkéntes vett részt. A kísérlet indirekt volt, vagyis nem nyíltan a „legtöbb” szó jelentésére kérdeztek rá, hanem a kifejezést tartalmazó különböző szövegekre kellett reagálniuk a résztvevőknek. A tanulmány szerint hétköznapi szóhasználatban a „legtöbb” egy lényegesen szűkebb, 80-95% közötti sávot jelöl, mindegy hogy süteményekről van-e szó, vagy szemtanúk számáról.
Ez az adat természetesen csak a jelenlegi angolszász szóhasználatra igaz. Nyelvek és korok alapján lehetnek eltérések. A demokrácia előtti korokban például rendszeresen kisebb arányt jelentett a kifejezés: 40%, 30%, vagy akár csak 20%-ot. A jelenlegi 50% feletti értelmezésnek a demokratikus rendszerek többség-definíciójához lehet köze.
A tanulmány eredménye leginkább a jogalkalmazásra lehet hatással, hiszen világosan kiderül, hogy az egyének szóhasználata „legtöbbször” nem egyezik meg a szótári definícióval.