-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Április 11-én idén előbb borult versekbe a város, mint zöldbe a természet. A későn jött tavasz első napján, reméljük, sokan olvastak vagy hallgattak az utcán verseket a költészet napja alkalmából.
A költészet napjának reggelét azzal kezdtük, hogy felidéztük Kosztolányi egy írását, amelyben a költészet 20. századi lehetőségeiről és lelehetetlenségéről írt. Alaptétele az volt, hogy a jelen és a jövendő igen prózai. Persze nem lehetett neki könnyű, hiszen akkor még nem volt külön ünnepe a költészetnek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nekünk könnyű, hiszen 1964 óta József Attila születésnapján, április 11-én mindenképpen egy napot a költészetnek, a verseknek szentelünk. Itt a nyesten is több verspárt olvashattak a nap folyamán Kosztolányi és József Attila tollából. Mi így ünnepeltünk.
Nehéz lenne összeszámolni, hogy országszerte hányféle ünnepi megemlékezés, hányféle versekkel, költészettel kapcsolatos esemény zajlott, vagy éppen még e percekkben is zajlik. Budapest több pontján versek, idézetek jelentek meg különböző közterületeken. Több helyen tartottak felolvasásokat, versmaratonokat, amelyeken ismert és kevésbé ismert személyek adták egymásnak a mikrofont, hogy az éppen arra járóknak felolvassák kedvenc verssoraikat.
(Forrás: Kovács Tamás György)
És a költészet ma nemcsak a valós tereken, de a virtuális világban is főszerephez jutott. A közösségi oldalakon mindenki elolvashatta ismerősei kedvenc verseit, sorait, és talán a YouTube-on is ma kiemelkedően sok látogatója akadt a szavalatokat vagy megzenésített verseket rögzítő videóknak. A Facebookon pedig elindult egy egyedi kezdeményezés, amelynek keretében az ismerősök verseit gyűjtötte be, majd „posztolta ki” városszerte egy kedves olvasónk. A kiragasztott verseket pedig lefényképzte, és ebből galériát is nyitott a Facebookon, ahol bárki elolvashatja a városi felületekre posztolt verseket.
Nem tudunk, és nem is kívánunk leltárt készíteni sem a „hivatalos”, sem pedig a „nem hivatalos” eseményekről. Csupán annyit üzenünk innen, a 21. századból Kosztolányinak, hogy a költészetnek még ma is megvan a helye és a szerepe a világban. Mert az, hogy rengeteg embert mozgat meg április 11-e, azt is kell, hogy jelentse, hogy az emberek igenis olvasnak verseket, szeretik a költészetet és ezen az ünnepen meg is osztják egymással a számukra fontos sorokat, idézeteket. Reméljük, hogy ez a nap mindenkinek versben gazdagon telt, és hogy sokan nem 2014. április 11-én fognak legközelebb verset olvasni.
Köszönetet mondunk Kovács Tamás Györgynek, hogy a költészetnapi felhívásáról értesített minket, és hogy elküldte nekünk a képeket!