-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hangutánzás nem ritka jelenség az állatoknál, azt is tudtuk, hogy a delfinek szeretik utánozni a bálnák énekét. Most azonban Franciaországban először rögzítették, hogy a delfinek álmukban is bálnául szólaltak meg.
Francia tudósok több napon át folyamatosan vették fel a delfinek medencéjének hangjait. A legtöbb hang ismerős volt – delfinek által tipikusan produkált hangok –, de egy éjszaka 25 új hangot fedeztek fel. Rövid kutatás után az is kiderült, hogy az új hangok a hosszúszárnyú bálnák (Megaptera novaeangliae) hangjainak szinte pontos utánzásai voltak. Az eset különlegessége az, a megfigyelt öt palackorrú delfin (Tursiops truncatus) már mind fogságban látta meg a napvilágot.
Nem tartott azonban sokáig kideríteni, hogy honnan is tanulhatták el a Planète Sauvage delfinárium delfinjei a bálnák hívójelzéseit. Az öt érintett delfin rendszeresen részt vesz egy delfinshowban, amelynek része egy 21 perces zenei aláfestő program is. Ez a hangkollázsban pedig a hosszúszárnyú bálnák hívójelzéseiből is tartalmazott egy rövid részletet. Ezeket a hangokat utánozta valamelyik – pontosan be nem azonosított – delfin álmában.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Korábban is volt már rá példa, hogy delfineknél megfigyelték a bálnák hangjának utánzását, de ez mindig közvetlen a bálnaének után volt, nem pedig jelentős időeltolódással, mint a fenti esetben.
A kutatók még nem tudják a választ arra, hogy miért is utánozták a delfinek a bálnákat álmukban. Az egyik elképzelés az, hogy a showra „gyakoroltak” álmukban, felidézve annak zenei elemeit. Más tudósok óvatosabbak, és abban sem biztosak, hogy a francia kutatók tényleg helyesen azonosították be a delfinek álmukban produkált hangjait.
A mostani francia esethez egy másik friss megfigyelés is kapcsolódhat. Felmerülhet az a kérdés, hogy a delfineknek esetleg veleszületett ösztön is segíti a bálnák hangjának imitálását. Hawaii környékén nemrég kétszer is látták és felvételeken is rögzítették azt, hogy palackorrú delfinek és hosszúszárnyú bálnák „játszanak”.
Egymástól több száz mérföldre ugyanazt a viselkedést lehetett látni. A bálna lassan és óvatosan az „orrán” kiemelte a delfint vízből, majd a delfin kényelmesen „visszacsúzdázott” a vízbe a bálna testén, és az egészet többször megismételték. Az eseményt kommentáló tudósok hangsúlyozzák, hogy nyoma se volt feszültségnek a két eltérő fajú állat között.
Elfogadott tudományos magyarázat még nincs az eseményre, de akárcsak a delfinek „idegen nyelvű beszélésénél” álmukban, egy kicsit itt is arra láthatunk példát, hogy az állatok nem is különböznek annyira az emberektől.
Forrás
ABC News: Dolphins Reported Talking Whale in Their Sleep
Science Now: Do Dolphins Speak Whale in Their Sleep?