-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Oroszországban központi téma a sajtóban a lettországi szombati népszavazás az orosz nyelv státuszáról.
Az állami Rosszija 24 hírtelevízió pénteken is folyamatosan sugározta azt a helyszíni tudósítást, amelyben fiatalok olyan transzparensekkel vonultak fel, amelyeken ilyen feliratok szerepelnek: „Nem Lettországban élő oroszok, hanem lettországi oroszok vagyunk”. A táblák üzenete szerint egyrészt eszük ágában sincs elhagyni a hazájuknak tekintett balti államot, másrészt több jogot követelnek maguknak.
Az Egyes csatorna híradója szombat délelőtti kiadásában a tudósító megjegyezte, hogy Lettország nem sokkal több mint kétmilliós lakosságának 44 százaléka az oroszt anyanyelvének vallja, 319 ezren közülük nem állampolgárként, hanem hontalan státusban, választójog nélkül élnek a baltikumi európai uniós tagállamban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Golosz Rossziji rádiónak Riga főpolgármestere, az orosz ajkú Nils Ušakovs úgy nyilatkozott, hogy természetesen igennel szavaz, amellyel egyúttal a párbeszédre és a legégetőbb kisebbségi problémák megoldására is voksol.
Az Eho Moszkvi rádió ugyanakkor a népszavazás ellenzői közül Alvis Hermanist, az új rigai színház művészeti igazgatóját idézi, aki szerint a népszavazás során kiderül, ki árulja el az országot. Helyi idő szerint délig Lettországban a választásra jogosult 1 millió 542 700 állampolgár 26,3 százaléka voksolt.
Az orosz nyelv státusának megváltoztatásához legalább a jogosultak felének kell igennel szavaznia arra a kérdésre, hogy támogatják-e a Lett Köztársaság alkotmányának módosítására vonatkozó törvényjavaslatot. Ezzel az orosz nyelv második hivatalos nyelvvé és államnyelvvé válna Lettországban.
Elemzők nem sok esélyt adnak annak, hogy az orosz hivatalos nyelvvé nyilvánítják, mivel a lettországi oroszoknak csupán fele rendelkezik választójoggal.
Meglepő eredmény
Moszkva reméli, hogy Riga és az arra hivatott nemzetközi szervezetek is meghallják az orosz ajkú lett lakosság hangját és biztosítják a kisebbség jogait – közölte vasárnap Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő az orosz külügyi tárca honlapján megjelent közleményben. Úgy vélte: az, hogy az orosz nyelv státusáról rendezett szombati népszavazáson nagy számban vettek részt vett magukat oroszt anyanyelvűeknek valló lettek, arról tanúskodik, hogy nem értenek egyet a egyazon népi kultúrájú (monoetnikai) társadalom építésével.
„Mindemellett a népszavazás eredménye nem fejezi ki teljes mértékben az országban uralkodó hangulatot, mivel a 319 ezer hontalannak nem volt lehetősége véleményt nyilvánítani” – tette hozzá az orosz szóvivő.
Lukasevics érthetetlennek nevezte azt is, hogy a lett központi választási bizottság a rigai külügyminisztérium javaslatára nem biztosította a megfigyelői státuszt az orosz – közéleti személyiségekből még Vlagyimir Putyin elnöksége idején létrehozott – Társadalmi Kamara küldöttségének. „Úgy véljük, hogy Riga figyelmen kívül hagyta nemzetközi kötelezettségvállalásait” – olvasható a moszkvai külügy honlapján.
A lett külügyi szóvivő csütörtökön közölte: azért nem tudták javasolni az orosz Társadalmi Kamara két tagjának a megfigyelői státusz megadását, mert a testület tagjait az orosz államfő nevezi ki, ezért az nem tekinthető társadalmi szervezetnek.
A szombati lettországi népszavazás előzetes eredményei szerint a voksolók nagy többsége, 78,88 százalékuk nemmel szavazott az orosz nyelv második hivatalos nyelvvé, és államnyelvvé válását.
A baltikumi uniós tagállam lakosságának 44 százaléka vallja anyanyelvének az oroszt. A népszavazást az oroszajkú népességet képviselő Anyanyelv nevű mozgalom kezdeményezte, válaszul a lett nacionalista csoportok követelésére, hogy az orosz nyelv oktatását tiltsák be a lett iskolákban.