-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Őseink élőhelyei környékén rengeteg csigaház maradványát találták meg a régészek. De kik fogyaszthatták el a csigaházak tulajdonosait? Állatok vagy emberek tápláléka lehetett?
A nyálkás csúszómászókat nem mindenki szereti. Főleg nem ebédre. Inkább paleodiétázunk... De milyen lehetett az igazi paleo? – Most kutatók azt találták, hogy 30 000 évvel ezelőtt, Spanyolországban élt ősünk bizony nagy kedvét lelte a csigák és a meztelencsigák fogyasztásában. Íme tehát az igazi paleodiéta egyik összetevője az IflScience összefoglalója jóvoltából.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatók azt már eddig is tudták, hogy a csigák fogyasztása évezredes múltra tekint vissza. Azt azonban eddig nem is sejtették, hogy mennyire régi ez a szokás: mikor kezdtük el táplálékként fogyasztani a puhatestűeket?
„A paleolitikumból származó leletek szokásos tartozékai a csigaházak fosszíliái. Ugyanakkor a leletek értelmezése igen bonyolult” – mondja Javier Fernández-López de Pablo. „A csigák maradványai nem feltétlenül utalnak arra, hogy az emberek ősei fogyasztották el őket, lehettek akár a madarak táplálékai is. Ráadásul ezek a puhatestűek igen elterjedtek voltak, mindenütt megéltek, úgyhogy nem csoda, ha a maradványaikat megtaláljuk ott is, ahol az emberekéit. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy mégiscsak az emberek ősei fogyasztották el ezeket a lényeket.”
A spanyolországi Benidormban található Barrida barlang (Cova de la Barriada) feltárása során a régészek rengeteg csigaházmaradványt találtak. A csigaházak az Iberus alonensis nevű faj egyedeitől származnak, és mindenütt megtalálták őket a barlangban, annak a környékén, a tűzrakóhelynél, más állatok maradványai és szerszámok között is. Amikor a megpörkölődött csigaházakat megvizsgálták, kiderült, hogy azokat valóban megsütötték – fenyőfagyantával és borókabogyóval... Finom lehetett! Ezen kívül a megvizsgált 112 csigamaradvány mindegyike az átlagnál jóval nagyobb méretű volt. Ez pedig arra utalhat, hogy őseink a menühöz kiválogatták a nagyobb egyedeket.
A maradványokat most élő egyedekkel összehasonlítva az is kiderült, hogy az elfogyasztott állatok körülbelül egyévesek lehettek. Ez pedig a kutatók szerint arra utal, hogy őseink tisztában lehettek a csigák szaporodási ciklusával. Úgy fogyasztották el az állatokat, hogy fönnmaradjon a faj.
Arról már kevesebbet tudnak a tudósok, hogy miért pont ekkor kezdett el ősünk csigát enni. Az azonban világosan látszik, hogy ugyanebben az időszakban számos más változás zajlott le az Ibériai-félszigeten élő populáció életében. Például ez az az időszak, amikor őseink elkezdtek kísérletezni a művészetekkel. A csigafogyasztás szokásossá válása is ennek a társadalmi átalakulásnak lehet a része. Következménye pedig az lehetett, hogy a populáció egyedszáma gyorsabban növekedett, mint korábban.
Az igazi paleodiéta hozzávalói tehát mai tudásunk szerint: csigák és meztelencsigák, fenyőgyanta és boróka.
Forrás