-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Jantyik Zsolt, a debreceni PG Csoport frontembere lett az év könnyűzenei szövegírója az Artisjus döntése alapján. Az énekes az alföldi zenéről, a szövegekről és a rock jövőjéről is beszélt az MTI-nek.
„Ez a díj szerintem a legnagyobb elismerés, nem a kormány vagy valamilyen állami grémium adja, hanem a szakma ítéli oda. Ezért is becsülöm nagyra és nagyon örülök neki” – mondta a 48 éves Jantyik Zsolt. Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület csütörtöki díjátadó gáláján elhangzott indoklás szerint Jantyik Zsolt Szomjas Györgynek a PG Csoportról szóló, Alföldi rock című, tavaly bemutatott dokumentumfilmben hallható dalszövegeiért érdemelte ki az elismerést.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A debreceni PG Csoport 1986-ban alakult és a városban ma már legendásnak számít, holott országosan nincs akkora ismertsége, mint a szintén debreceni Tankcsapdának. A PG Csoport által képviselt stílust alföldi zenének, alföldi rocknak szokás nevezni.
„Ez egy életérzés, ami körülvesz bennünket Debrecenben és környékén: megtart és egyszerre meg is köt. Az alföldi zene kifejezést még az induláskor, fiatalon találtuk ki, ezt a címet adtuk első lemezünknek, ami 1990-ben jelent meg. Az elmúlt 27 évben játszottunk Amerikában is, és amikor az autópályákon áthaladtunk a széles földeken, akkor értettem meg, hogy az ottani zene nagyobb térben születik meg, ezért lehet szélesebb hatása is” – jegyezte meg Jantyik Zsolt.
Felidézte, hogy készítettek hét stúdióalbumot és voltak igazi nagy sikereik. A PG Csoportnak Debrecen mellett a kilencvenes években klubja volt Pécsett, Miskolcon és Budapesten a Tilos az Á-ban is. 1995-ben 214 zenekar közül nyert meg egy hazai rocktehetségkutatót, amelynek eredményeképpen Svájcban világsztárokkal, Bob Geldoffal, Neil Younggal és a Pearl Jammel léphetett fel. „Akkor itthon egy ideig sokat foglalkoztak velünk, aztán egyik pillanatról a másikra már nem. A szakma szűk, időnként talán a látóköre is az, akárcsak a médiának időnként” – fogalmazott az énekes.
Jantyik Zsolt a PG Csoport mellett több mint másfél évtizede ír szövegeket a Bikini együttesnek (Csak dolgozni ne kelljen, A szabadság rabszolgái, Látom a szemeden, Annyi mindent elhittem), sőt könnyebb stílusban utazó énekesnőknek, Vincze Lillának, Csepregi Évának is bedolgozott.
Nem tudjuk, hogy a dalszövegíró hogyan értette azt, hogy a magyar nyelvnek a kettes számrendszer az alapja.(a szerk.)
„Nem olyan öreg még a magyar beat vagy rockzene, bizonyos szempontból még most is gyerekcipőben jár. Nagy kérdés, meg tudja-e tartani önállóságát, tud-e olyan átörökítést adni, mint amilyet a negyven évvel ezelőtt elindult táncház-mozgalomnak sikerült. Ha nem vagyunk észnél, a magyar zene könnyen elveszítheti önállóságát és átcsúszhat a másolás világába. Azon zenészek, szövegírók közé tartozom, akik mindent befogadnak a külföld zenéjéből, ugyanakkor saját világukat akarják megvalósítani. A kreativitás, az önállóság a magyar könnyűzenében is helyénvaló, ráadásul nagy lehetőséget ad, hogy a magyar nyelvnek ugyanúgy a kettes számrendszer az alapja, mint a számítógép világának” – hangsúlyozta Jantyik Zsolt.
Elismerte, hogy vannak dalai, amelyekben felfedezhetők politikai témák, pedig soha nem ír napi dolgokról. „Vannak trendek, amelyekről énekelni kell, mert a szavak, a gondolatok másokat is elgondolkoztatnak” – vélekedett.
Megemlítette, hogy élete második dalszövege a Good bye! (Maradunk, mint a magyarok) volt, amely az Alföldi zene albumon szerepel. Tavaly ezt adta elő vendégként a Bikini 30. születésnapi koncertjén és utána néhány portálon sokan támadták. „Huszonhárom évesen írtam, 1986-ban, és talán nem az én hibám, hogy 2012-ben emiatt vetették egyesek a szememre, miért aktualizálom a világot” – jegyezte meg.
Vidnyánszky Attila rendezésében a PG Csoport 25. évfordulós jubileumi évében, 2011-ben mutatták be a debreceni Csokonai Színházban a zenekar dalaira épülő musicalt Világvége szerelem címmel. „A dolog azért lehet ma is aktuális, mert a nyolcvanas-kilencvenes években meglévő problémák ma is léteznek, sőt rosszabb lett a helyzet, és erről beszélni kell”.
A PG Csoportban Jantyik Zsolt mellett testvére, Csaba gitározik és vokálozik, Fazekas László basszusgitározik, Kiss Attila pedig dobol és ütőhangszereken játszik. Jantyik Zsolt azt mondta, hogy a legjobb PG Csoport-lemezek közé sorolja a legutóbbi stúdióalbumot, a Nem sietünk sehová című anyagot, amely 2007-ben jelent meg, „kilenc dalt egy nap alatt csináltunk meg”.
„A tankcsapdás Lukács Lacival vettük fel 1990-ben első kazettánkat, az Alföldi zenét, a két évvel később kiadott Moulin Rouge az utolsó magyarországi vinyl-albumok egyike volt, de büszke vagyok az 1995-ben kiadott Útlevél, fogkefére is, amely talán a legismertebb lemezünk” – mondta a díjazott zenész az MTI-nek.
Jantyik Zsolt 1990-ben a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanárként és közművelődési előadóként. 2012-ben közművelődési intézményvezetői képesítést szerzett. Zenei pályafutása mellett dolgozott intézményvezetőként a Derecskei Városi Művelődési Központban, volt a Mikepércsi Művelődési Ház megbízott igazgatója, tíz éve Derecske alpolgármestere, tavaly óta a Debreceni Művelődési Központ vezetője.