-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Túró Rudit sokan az egyik legtipikusabb magyar gyári édességnek tartják. Honnan kapta a termék a nevét? Felderítő utunkon lesz gyermekrablás, gyilkosság, erkölcstelenség és reklámpszichológia.
Április 17. a berni Rudolf vértanú emléknapja. A krónikák szerint 1294-ben egy négyéves, Rudolf nevű kisfiút szüleitől elraboltak és megöltek. A tömeg a zsidókat vádolta rituális gyilkossággal, és pogromot rendeztek a város zsidó lakossága ellen. A vád nem bizonyosodott be.
Április 17-én a Rudolfok ünneplik névnapjukat. A Rudolf név az ónémet Hruodwulf (hruod ’hírnév, dicsőség’ + wulf ’farkas’) összetett névalakból származik. Legelterjedtebb becéző alakja a Rudi – ami az egyik legnépszerűbb magyar édesség, a Túró Rudi nevében is visszaköszön. Valóban a Rudolfból származik a közkedvelt finomság neve?
A kérdés megválaszolása korántsem egyszerű. A Wikipédia szócikkében meglehetősen kaotikus információk szerepelnek a Név eredete című fejezetben, és az is kiderül, hogy a kérdés hatalmas szerkesztői vitát kavart néhány évvel ezelőtt. A vitából, az ott idézett levélváltásból és a termék történetét ismertető szövegrészből azonban egyértelműen kiderül, hogy a nyomok Klein Sándor pszichológushoz vezetnek.
Klein Sándort bízták meg ugyanis az 1960-as években a termék reklámkampányának megtervezésével. A termék csomagolását Klein két iparművészeti főiskolás hallgatója tervezte. Azt a pszichológus egyértelműen kijelentette, hogy a név tőle származik – de arra nézvést, hogy ezt esetleg a termék rúd alakja, egy Rudolf nevű személy vagy valami más ihlette, nem nyilatkozott.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Azt a történetet azonban Klein Sándor megosztotta a Wikipédia szerkesztőivel, hogy a Hírlapkiadó Vállalat megtagadta a Túró Rudi reklámozását saját kiadványaiban, mert a nevet erkölcstelennek érezték. Az erkölcstelen név ellenére – vagy pont ezért – a Túró Rudi hazai karrierje 1968-as születése óta töretlennek mondható.
A terméket eleinte Budapesten a Rottenbiller utcában található tejüzemben gyártották. 1970-ben került Mátészalkára a gyártás, majd 1981 és 1999 között Nagybánhegyesen is készült a termék. Az 1990-es évek elejéig a túrókígyót kézzel vágták méretre. Sőt, a kezdetekkor a terméket egyesével, kézzel csomagolták: a papírt a szaloncukorhoz hasonlóan megtekerték a rúd két végén.
Azok a márkanevek, amiket gyakran használunk, egy idő után elvesztik tulajdonnévi jellegüket. Jelentésük áttevődik mindenféle, az eredeti márkanévvel ellátott termékhez hasonló dologra. Ezt a folyamatot nevezzük köznevesülésnek. Ilyenek például a közért, mirelit. Ha egy védjegyzett márkanév köznevesül, akkor – kérelemre – a védjegyoltalmat megszüntetik. A Túró Rudi esetében ez még nem történt meg.
Manapság számos ízesítésben és számos néven kapható csokoládé bevonatú túrós édesség. A Túró Rudi név azonban csak bizonyos termékekre használható jogszerűen, hiszen bejegyzett védjegy. Ennek ellenére a név már a hétköznapi gyakorlatban már köznevesült. Sokan írják a nevet túrórudi vagy túró rudi alakban, kisbetűvel annak ellenére, hogy védjeggyel védett márkanévről van szó.
Nyomozásunk alapján azt a feltételezést, hogy a Túró Rudi márkanévnek a Rudolf névhez van köze, nem sikerült megerősíteni. Ennek ellenére cikkünk április 17-én, Rudolf napján jelenik meg. A Rudolfok hazánkban nincsenek sokan. 2006-ban például kevesebb mint 7000 embernek volt Rudolf az első keresztneve Magyarországon. És a név egyre veszít a népszerűségéből a Nyelvtudomány Intézet utónévkeresője szerint. Ha azonban olyan szerencsések vagyunk, hogy van közeli Rudolf ismerősünk, köszönthetjük stílszerűen valamilyen, a Túró Rudi ízvilágát idéző otthon készült édességgel.
Források
Fercsik – Raátz: Keresztnevek enciklopédiája
Mátray: Keresztneveink. Szentek, vértanuk, névnapok