-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy új kanadiai kutatásból az derült ki, hogy sokkal jobban teljesítenek a „multitasking”-ot kívánó feladatokban azok, akik professzionálisan zenélnek. Érdekes, hogy a kétnyelvűek ugyanebben nem teljesítenek jobban az átlagnál.
Magyarul is multitasking-nak nevezzük azt a képességet, amikor valaki egyszerre többfelé tud figyelni, egymással párhuzamosan több dolgot tud csinálni. A pszichológusok azonban amellett érvelnek, hogy az elnevezés hibás: a képesség lényege nem az, hogy egyszerre több dologra figyelünk, hanem az, hogy könnyen át tudjuk kapcsolni az agyunkat az egyik dologról a másikra. Tehát valójában ilyenkor egyszerre csak egy dologra figyelünk, csak nagyon gyorsan tudunk váltani. Egy új kanadai kutatás most azt bizonyította be, hogy a tanult zenészeknek messze jobb ez a képességük, mint másoknak – olvasható a The Week magazin összeállításában.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A York Egyetem munkatársai – Linda Moradzadeh, Galit Blumenthal, és Melody Wiseheart – azt találták, hogy a zenészeknek különleges érzékük van ahhoz, hogy egyszerre több információt tároljanak a munkamemóriájukban, és ezekkel párhozamosan műveleteket végezzenek. Ennek a képességüknek az az eredménye, hogy az agyuk egységként képes kezelni egy bonyolult, sokféle információból álló halmazt.
A vizsgálatban két kitüntetett csoport szerepelt: a zenészek és a kétnyelvű beszélők. A kutatók ennek a két csoportnak a „multitasking” képességét hasonlították össze az átlagemberével. A kétnyelvűeket azért választották, mert ők a mindennapjaik során sokszor rákényszerülnek arra, hogy az általuk beszélt két nyelv között rövid időn belül váltaniuk kell. Így természetesen adódott az a föltevés, hogy számukra is könnyebb a feladatok közötti váltás.
A kísérletben 153 egyetemi hallgató vett részt; őket négy csoportba osztották. Voltak közöttük (1) kétnyelvű zenészek, (2) egynyelvű zenészek, (3) kétnyelvűek, akik nem zenészek és (4) egynyelvűek, akik nem zenészek. A kísérletben részt vevő zenészek átlagosan 12 éve zenéltek, 88 százalékuk hangszeres zenész volt.
Elsőként a résztvevők olyan teszteket töltöttek ki, amelyekkel az intelligenciájukat és a szókincsüket mérték föl. Ez után pedig olyan feladatokat kaptak, amelyekben „multitaskolniuk” kellett. Az egyik ilyen feladat például az volt, hogy a képernyőn követniük kellett egy fehér pontot, eközben különböző betűk villantak fel a képernyőn – akkor kellett megnyomniuk az egér gombját, ha az X-et látták fölvillanni.
A kutatás eredményeit azt mutatták, hogy a zenészek minden esetben jobban teljesítettek ezekben a feladatokban a nem zenészeknél. Ez pedig azt sugallja, hogy ők könnyebben, gyorsabban és zökkenőmentesebben tudnak váltani az egyes mentális feladatok között. Ugyanakkor a kutatók legnagyobb meglepetésére a kétnyelvűek nem mutattak az átlagosnál jobb teljesítményt ezekben a feladatokban.
A zenészek jobb teljesítményét az magyarázhatja, hogy zenélés közben egyszerre sokféle dologra kell figyelniük, több információt kell a munkamemóriában kezelni: a kottát, a dallamot, a hangerőt, a ritmust, a dinamikát stb. Zenélés közben tehát folyamatosan edződik az a képességük, hogy komplex ingerekre tudjanak pontosan reagálni.
Forrás