-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Magyarország a 8. helyen végzett abban az 54 országot vizsgáló felmérésben, melyben a készítők a több mint félszáz ország lakosságának nyelvtudási szintjét térképezték fel – olvasható az oktatas.hu oldalon.
Az angol nyelvű tanulmányból egyebek mellett az is kiderült: a nők jobban beszélnek angolul, mint a férfiak, valamint azok a munkakeresők, akik az országuk átlagához képest jól beszélnek angolul, 30-50 százalékkal többet keresnek, mint ugyanolyan képesítésű társaik a nyelv ismerete nélkül.
A kutatás eredményeként a legjobban teljesítő országok közé Svédország, Dánia, Hollandia, Finnország és Norvégia került – Magyarország a második csoportban kapott helyet, melyben a 3., összességében pedig 8. helyezést ért el. (Előtte áll még Belgium és Ausztria.)
A tanulmány szerzői a bevezetőben hangsúlyozzák: ez az első olyan index, amely különböző országok felnőtt lakosságának angoltudását hasonlítja össze. A vizsgálat alapjául szolgáló tesztet 1,7 millió felnőtt töltötte ki a 2009 és 2011 közötti időszakban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A nők jobbak a férfiaknál
A felmérések azt mutatják, hogy a nők jobban beszélnek angolul, mint a férfiak: előbbiek 53,9, utóbbiak 52,14 százaléka tudja használni a nyelvet. Igazán nagy szakadék a két nem között a Közel-Keleten és Észak-Afrikában figyelhető meg: több mint 5 százalékponttal teljesítettek jobban a nők, mint a férfiak.
Az ipari szektort vizsgálva megállapították: ott, ahol a hazai piacra – oktatás, kiskereskedelem, állami szektor – fókuszálnak, kevesen beszélnek megfelelő szinten angolul, de ezt – a fent említett okokból – nem is követelik meg. Az exportorientált gazdaságoknál azonban elengedhetetlen a legalább minimális szintű angoltudás. A foglalkoztatottságban is óriási szerepe van annak – mutat rá a tanulmány –, hogy a munkavállaló milyen jól beszéli a nyelvet. A kutatás szerint ugyanis azok a munkakeresők, akik az országuk átlagához képest jól beszélnek angolul, 30–50 százalékkal többet keresnek, mint ugyanolyan képesítésű társaik a nyelv ismerete nélkül.
A kutatás során egyértelműen bebizonyosodott – állítják a szakértők –, hogy az angoltudás ma az alapvető kompetenciák egyike. Éppen ezért olyan szinten kellene tanítani és számon kérni azt, mint ahogy az anyanyelven elsajátított olvasási és matematikai képességeket.
A tanulmányból az is kiderül, hogy az angolul beszélők háromnegyede ma már nem az angol anyanyelvűek közül kerül ki. Az ezen a nyelven történő kommunikáció nagy része most már a nem anyanyelvű beszélők között zajlik, akik általában elfogadják a nem sztenderd nyelvtant és kiejtést – ám csak addig, míg a kommunikációt, a mondanivaló érhetőségét nem befolyásolja.
Kisgyermek korban könnyebb a nyelvtanulás
A korábbi kutatások szerint késő gyermekkortól kezdve a nyelvtanulási képesség a kor előrehaladtával folyamatosan romlik. Az e témakörben készített tanulmányok arra utalnak, hogy a 8–12 éves gyerekek általában gyorsabban tanulnak meg angolul, mint a náluk idősebbek. A gyerekeknek 4–7 év szükséges ahhoz, hogy olyan jól tudjanak angolul, mint azok a társaik, akiknek ez az anyanyelvük, valamint 3–5 év, hogy folyékonyan beszéljék azt. Emellett bizonyított az is, hogy a kétnyelvű tinédzserek és felnőttek könnyebben váltanak a feladatok között és magasabb szellemi rugalmasságot is mutatnak.
A diákok – azért, hogy minél jobb eredményeket érjenek el a gimnáziumból kilépve, illetve a felsőoktatási felvételin – egyre több időt próbálnak meg külföldön tölteni – olvasható a tanulmányban. A felnőttek pedig online szolgáltatásokat vesznek igénybe vagy esti kurzusokra járnak, hogy fejlesszék angoltudásukat.
Magyarország a 8. helyen!
Európa angoltudása feltűnően erős, a legtöbb pontszámot elért 11 ország ezen a kontinensen található. Magyarország a 2007–2009-es időszakot alapul vevő rangsorban a 20. helyet foglalta el, tehát 2012-es 8. pozícióját tekintve 12 helyet javított az elmúlt három évben, 9,59 ponttal emelve teljesítményét.
Az EF English Proficiency Index 2012 című tanulmány a világ 54 országának angoltudását vizsgálta meg, melynek alapján öt csoportba sorolta azokat. Magyarország összességében a 8. helyet foglalja el – maga mögé utasítva egyebek mellett Németországot, Lengyelországot, Svájcot, Franciaországot, Japánt, Kínát és az afrikai országokat.
A magyar hallgatók és frissdiplomások többsége beszél angolul
„Ha mindenkit, aki – bármilyen szintű – nyelvtudásáról nyilatkozott, számba veszünk, azt látjuk, hogy a frissdiplomások körében az angol nyelv egyértelműen dominál, csaknem 93 százalékuk jelezte, hogy beszéli a nyelvet” – derül ki az Educatio Nonprofit Kft. legutóbbi, a frissdiplomásokról gyűjtött 2011-es adatairól szóló tanulmányából, mely 2012 januárjában jelent meg.
A hallgatóknál „az angol nyelv legalább alapszintű ismerete mondható leggyakoribbnak, 91 százalékos ismertséggel” – áll az Educatio 2012 márciusában megjelent tanulmányában, mely szerint angolul legkevésbé a művész- és pedagógusképzés hallgatói tudnak, körükben 10 százalék körüli a nyelvet nem ismerők aránya.