-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Minél idősebb, magasabb jövedelmű, iskolai végzettségű valaki, és minél nagyobb városban lakik, annál inkább elutasítja a romákat, tehát téves az a közvélekedés, hogy a kistelepüléseken a legerősebb ez az elutasítottság - derül ki az ELTE Társadalomtudományi Karának legfrissebb kutatásából.
Tausz Katalin szociálpolitikus a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kutatási eredmények tükrözik Magyarország megosztottságát.
Tájékoztatása szerint a kutatásban egyrészt ezer embert kérdeztek meg, akik a magyar népességet képezik le, másrészt külön ötszázas mintavétellel az ország 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségében élőknek is tettek fel kérdéseket.
Kitért arra: felméréseik azt mutatják, hogy Magyarországon a melegek elutasítottsága a romákénál is nagyobb, a megkérdezettek kétharmada nem fogadna el közeli hozzátartozónak, barátnak, 50 százalékuk még szomszédnak sem homoszexuális embert. A megkérdezettek majdnem 20 százaléka azt is elutasítja, hogy egy meleg ember látogatóba jöjjön Magyarországra, 13 százalék pedig ugyanígy nyilatkozott a romákról.
Hozzátette: minél kisebb és hátrányosabb helyzetű településen él valaki, annál jobban elutasítja a melegeket, míg a romák esetében ez éppen fordítva van: minél iskolázottabb, magasabb jövedelmű, minél nagyobb városban él valaki, annál nagyobb a társadalmi távolság közte és a romák között.
A felmérésben arra kérték az embereket, hogy becsüljék meg, hány roma él Magyarországon. A jó eredményt csak a válaszadók 9 százaléka találta el. A megkérdezettek negyede szerint a romák aránya 40 százalék az országban.
A kutatásban vizsgálták a társadalomban megjelenő félelmeket is. E szerint a társadalom ötöde a romáktól, minden tizedik ember a Magyar Gárdától, illetve az araboktól fél. Ezután következnek 7 százalékkal a pártok és a rendőrök, 6 százalékkal a kormány és a bíróság, továbbá még mindig vannak, akik félnek a nem létező pirézektől is.
Tausz Katalin hangsúlyozta: minél inkább félnek az állampolgárok, annál kevésbé érezhetik magukat szabadnak.
A kutatás szerint a jövedelmi helyzet mindenfajta félelem kialakulásában szerepet játszik, minél magasabb a háztartás jövedelme, annál inkább érzik úgy az emberek, hogy van mitől félniük.
A megkérdezettek kétharmada mondta azt, hogy nem fél senkitől, de minden tizedik legalább három felsorolt csoporttal kapcsolatban félelmet érez – ismertette Tausz Katalin.
A szociálpolitikus kiemelte: minél magasabb a megkérdezett iskolai végzettsége, jövedelme, annál több dologtól fél, és annál jobban fél a romáktól is. Véleménye szerint szintén megfigyelhető, hogy minél több ellentétet lát valaki a társadalomban, és minél nagyobb távolságot tart a romáktól, illetve a melegektől, annál több mindentől fél.
A társadalmi ellentétek vizsgálatánál arra jutottak, hogy az emberek harmada 5 vagy több súlyos ellentétet lát a társadalomban. Minél kisebb településen él például valaki, illetve – ettől nem függetlenül – minél alacsonyabb az iskolai végzettsége és a jövedelme, annál több ellentétet vél felfedezni a társadalomban. Ők jelentősebbnek látják a budapestiek és a vidékiek, a szegények és a gazdagok közötti ellentéteket is.
Tausz Katalin beszámolt arról, hogy vizsgálták a diszkrimináció megjelenését is. A megkérdezettek 81 százaléka nem tapasztalt diszkriminációt a saját bőrén, de 74 százalékuk került már olyan helyzetbe, amelyben az látta, hogy mást ér hátrányos megkülönböztetés.
A diszkriminációt elszenvedők leginkább az életkor, az etnikai hovatartozás, szegénység miatt kerültek ilyen helyzetbe, leginkább a hivatalokban, a nyilvános helyeken és az iskolában.
A szociálpolitikus megdöbbentőnek tartja, hogy akik tapasztalták a másokat érintő diszkriminációt, azoknak az 59 százaléka nem tett semmit.
Tausz Katalin kitért arra: két olyan kérdést is feltettek, amelyek nagyon hasonlítanak a miniszterelnök által meghirdetett szociális konzultáció egy-egy felvetéséhez. Az egyik a segély és a munka viszonyára kérdez rá; az emberek 90 százaléka munkahelyeket teremtene és nem több pénzt adna a szegényeknek. A másik a segély kifizetésének módjára vonatkozik; a válaszolók egyenlő arányban választották a három lehetőséget: azt, hogy a segélyt ne pénzben, hanem alapvető szükségleti cikkekben adják oda, azt, hogy maradjon a jelenlegi helyzet, továbbá, hogy osszák meg a juttatást pénz és természetbeni járandóság között.