-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az öltözék is befolyásolja, hogy milyen rasszhoz tartozónak vélnek valakit – idézte amerikai kutatók megállapítását szerdán a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).
A tesztben üzleti, sötét öltönyös viseletbe vagy kék munkásoverálba öltözött emberek képét mutatták a résztvevőknek, akiket arra kértek, csoportosítsák az fotókat aszerint, hogy fehér vagy fekete bőrszínű embert ábrázolnak-e. A kutatók úgy találták, hogy a szereplőket nagyobb eséllyel azonosították fehérként a felkért önkéntesek, amikor öltönyben volt a képen látható személy.
Ha az emberekben tudatosodik, hogy milyen stratégiát használnak mások megítélésére, akkor a tudattalan értékítéletek hatása csökkenthető – vélik a kutatók.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A vizsgálathoz felkért húsz önkéntesnek férfiak és nők arcképeit mutatták, akik bőrszíne fehértől feketéig változó volt. Arra kérték az önkénteseket, hogy két kategória, két rassz – a fehér és a fekete – egyikébe csoportosítsák a fotókon szereplőket. Az arcok közül a leginkább átmeneti árnyalatút 61 százalékban tartották feketének, amikor öltönyben látták a képen lévő embert, amikor viszont munkásruhában volt ugyanaz az ember, akkor ennél nagyobb arányban, 65 százalékban vélték feketének.
A tesztben nyomon követték a résztvevők kézmozdulatait is, miközben meghozták döntésüket arról, hogy melyik válaszra kattintsanak a számítógép egerével. Megfigyelték, hogy mielőtt feketeként azonosítottak egy képen lévő embert az önkéntesek, pillanatnyi habozást mutattak, ha az illető üzleti öltözéket viselt, és többször mozdították a kurzort a „fehér” irányába, mint a „fekete” irányába.
Jon Freeman kutatásvezető, a Tufts Egyetem végzős hallgatója szerint az eredmények jelzik, hogy sztereotip elvárásainktól függően változik, hogy mit látunk más embereken.
A Tufts, a Stanford és a Kaliforniai Egyetem kutatóiból álló csoport tanulmányát a PLoS One tudományos portálon tette közzé.