-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk titkokat vél látni a napfogyatkozás káros hatásaival kapcsolatosan. Mi lerántjuk a leplet a napfogyatkozásról is: itt nincs titok!
Ezekben az órákban már mindenki izgatottan várja a részleges napfogyatkozást, és cikkünk megjelenésekor már körülbelül csak másfél órát kell várni arra, hogy el is kezdődjön. Töltse ezt az időt hasznosan: olvassa el tájékoztató cikkünket arról, hogy miért nem érdemes szabad szemmel a Napba nézni! – Olvasói kérdésre válaszolunk...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Napfogyatkozáskor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, így – a Földről nézve – a Hold részben vagy teljesen eltakarja a Napot. Teljes napfogyatkozáskor sötét lesz, és jó néhány fokkal eshet a hőmérséklet. A földi szemlélő azt látja, hogy a Hold lassan „beúszik” a Nap elé; amikor „teljesen” eltakarja, akkor a Hold pereme körül fényes koronát láthatunk. Legutóbb hazánk területéről teljes napfogyatkozást 1999. augusztus 11-én láthattunk. Részleges napfogyatkozás pedig legutóbb 2011. január 4-én volt. Idén – úgy tűnik – az időjárási feltételek kiválóak lesznek ahhoz, hogy megtekinthessük a nem mindennapi jelenséget. Különlegessége még az idei eseménynek az is, hogy a részleges napfogyatkozás a tavaszi napéjegyenlőség napjára, azaz március 20-ra esik.
Akár részleges, akár teljes napfogyatkozásról van szó, a híradások egyben mindig figyelmeztetik is az érdeklődőket, hogy szabad szemmel ne nézzenek a Napba huzamosabb ideig, mert az maradandó látáskárosodást, sőt akár vakságot is okozhat. Olvasónk ez ügyben keresett meg minket, ami igen megtisztelő számunkra.
(Forrás: Wikimedia Commons / Lutfar Rahman Nirjhar / CC BY 3.0)
Tisztelt NYEST!
Március 20-án Magyarországon 60%-os napfogyatkozás lesz. Ebből kifolyólag lenne néhán aktuális kérdésem, amelyekről várnék eg cikket.
Ha valaki a napfogyatkozáskor belenéz a napba, akkor az az ember tényleg megvakul? Mitől másabb a napfogyatkozáskor jövő fényt, mint a nem napfogyatkozáskor jövő, hogy örökre megvakíthatja az embert vagy élete végéig látáskárosodást okozhat neki? Miért okoz maradandó látáskárosodást a napfogyatkozás? A Hold mégsem gyengíti a Napból áradó fényt, hanem pont erősíti? Ez hogyan történhet meg? Ha csak simán szemezek egy percig a normálisan sütő Nappal, akkor semmi baja nem lesz a szememnek. Ellenben, ha napfogyatkozáskor akarok szemezni a Nappal, akkor látáskárosodást szenvedhetek vagy akár meg is vakulhatok? Mitől lehet ez?
Ezekre a kérdésekre SEHOL nem találtam választ az interneten, hiába kerestem a Google keresővel. Mindenhol leírják, hogy a napfogyatkozáskor ne nézzünk a napba, mert maradandó látáskárosodást vagy megvakulást okozhat, azonban azt már nem közlik mellé, hogy MIÉRT történik maradandó látáskárosodás vagy örök megvakulás. A napfogyatkozás eme jelenségének – maradandó látáskárosodás és vakulás – tudományos, biofizikai okait mindig kihagyják az internetes cikkek. (Ez például olyan, mintha ennyi erővel, minden magyarázat nélkül állítanám azt a tudománytalan tényt, hogy napfogyatkozáskor ellenek a dugongok nőstényei, mert ekkor jönnek le a jetik és a mátranováki fanyűvők párzani a hegyekből, s persze nem közölnék mellé alapvető tudományos okokat.)
Eddig névtelenséget választó olvasónk levele, amivel kapcsolatosan néhány tévhitet szeretnénk eloszlatni, mert talán közérdekű lehet.
Először is fontos leszögezni, hogy nincs semmi különösebb oka annak, hogy nem szabad a fogyatkozó Napba nézni. A nem fogyatkozó Napba sem szabad, éppen ugyanazon ok miatt: mert kiégeti a retinánkat. Egy szerencsénk van, ami miatt nem kell állandóan figyelmeztetnünk gyerekeinket vagy embertársainkat, hogy ne nézzenek a tűző Napba: az, hogy ezt nem is tudjuk megtenni.
A tűző Napba pár másodpercnél tovább nem tudunk nézni, önkéntelenül elkapjuk a tekintetünket vagy pislogunk, hunyorítunk. Ez a védekező reakció nem véletlenül alakult ki: ha belenéznénk a Napba több percen át, többé más dologra hiába néznénk, mert megvakulnánk. A napfogyatkozás éppen azért nagyon veszélyes, mert a Hold éppen annyira takarja el a Napot, hogy bele tudunk nézni. Csakhogy a Hold nem takar el minden sugárzást, így az a kevés is igen káros lehet, ami bejut a szemünkbe. Szó sincs tehát arról, hogy a Hold „fölerősíti” a napsugárzást: semmit sem csinál vele, csak egy részét eltakarja, így bele tudunk nézni, ami veszélyes!
Másodszor pedig: ugyan hízik a nyest mája, hogy ismeretterjesztő portálként minket keresnek meg olvasóink nagy bizalommal ilyen kérdésekben, de azért az nem igaz, hogy az interneten ne lehetne találni a napfogyatkozás szemkárosító hatásairól hiteles és körültekintő tájékoztatást. Igazán nem szeretjük a magyar Wikipédiát szakirodalomként ajánlani, de a Napfogyatkozás-szócikkben bőséggel olvashatnak a napsugárzás szemet károsító voltáról.