-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Ég és Föld vonzásában – a természet titkai” címmel indít kétéves tudománynépszerűsítő programot a Magyar Tudományos Akadémia, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) Vas megyei szervezete, a projekt indítását Budapesten jelentették be az MTA székházában.
A projektre a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Programja) keretében 125 millió forint támogatást nyert az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontja (MTA CsFK), az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriuma és Multidiszciplináris Kutatóközpontja, valamint a Vas megyei TIT által alakított konzorcium.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Mint az MTA közleménye kiemeli, a projekt fontos motivációja megfordítani a trendet, amelyet a diákság körében a természettudományos tárgyak iránti érdeklődés mérséklődése jellemez. E cél jegyében a szervezők a nyugat-dunántúli és az észak-magyarországi régióban a fiatalság legszélesebb körének, az általános iskolás diákoktól a doktoranduszhallgatókig mutatják be a legújabb csillagászati és természettudományos eredményeket és a hazai kutatóműhelyek munkáját.
„A szervezők szándéka a diákok figyelmének felkeltése a természettudományok iránt, a kutatói életpálya népszerűsítése az iskolások, valamint a matematika, informatika, mérnöki és természettudományos szakokon tanuló egyetemi hallgatók körében” –mutat rá a dokumentum.
A rendezvények között szerepelnek tanulmányi kirándulások az MTA CsFK Piszkés-tetői obszervatóriumába, pályaorientációs tábor rendezése, csillagászati témájú előadás-sorozat, tudományos konferenciák Észak- és Nyugat-Magyarországon, de a konzorcium tervezi honlapok készítését és kiadványok megjelentetését is.
„A pályázat egyik célja, hogy mindenki számára közérthetően, egyúttal saját pályánkkal is hitelesen mutassuk be a nagyközönségnek a csillagászat eredményeit” – fogalmazott Kiss László, az MTA doktora, a Lendület program nyertes kutatója.
A programok egyik helyszíne a Galyatető közelében fekvő, idén ötvenéves Piszkés-tetői obszervatórium, a hazai megfigyelő csillagászat központja. Az eddig csak külön engedéllyel látogatható obszervatórium a projektnek köszönhetően rendszeres nyitvatartási időben várja az érdeklődőket, akik megismerkedhetnek a tudományos munkával, a csillagászati műszerekkel, valamint a konkrét, a helyszínhez köthető kutatási eredményekkel, például kisbolygó- és szupernóva-felfedezésekkel. A szakirányú – csillagász, asztrofizikai – képzésben részt vevő egyetemisták laborgyakorlatokon vehetnek részt, amelyek révén ízelítőt kapnak a felfedező kutatásokból.