-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tizenegy nyelven beszél az a fiatal, aki megnyerte Nagy Britanniában a legtöbb nyelvet beszélők versenyét. Mi lehet a titka?
A 20 éves Alex Rawlings nyerte Nagy Britanniában a legtöbb nyelven beszélő fiatalnak járó elismerést. A Collins kiadó által meghirdetett versenyen olyan 16 és 22 éves kor közötti fiatalok indulhattak, akik több nyelvet beszélnek.
Alex, az oxfordi egyetem hallgatója jelenleg tizenegy nyelven beszél: angolul, németül, franciául, olaszul, spanyolul, katalánul, görögül, oroszul, hollandul, afrikaansul és héberül. Tehetségét bizonyítja az a videó, amelyen mind a tizenegy nyelven beszél, és amelyen elmondja, hogyan tanulta meg ezeket a nyelveket, honnan származik a nyelvek iránti érdeklődése, mi táplálja a nyelvtanulási vágyát, illetve hogy mik a tervei a jövőre nézve a nyelvtanulást illetően.
A beszámolóból kiderül, hogy Alex édesanyja görög származású, ezért amikor ő kisgyerek volt, angolul, görögül és kicsit franciául is beszélt hozzá. Így már kisgyermekként három nyelvvel ismerkedhetett meg. Jelenleg Oxfordban németet és oroszt tanul. Ebben az évben nyolc hónapot tölt egy Moszkvától 300 km-re fekvő városban, Jaroszlavlban. Node honnan az összes többi nyelv?
Gyerekkora óta mindig is több nyelven akart beszélni. Gyakran meglátogatták az édesanyja családját Görögországban. Az apja pedig négy éven át Japánban dolgozott. Élete tehát egy soknyelvű környezetben telt, és mindig is zavarta az, hogy a más anyanyelvű gyerekekkel nem tudott beszélgetni a nyelvi akadályok miatt.
Tizennégy éves volt, amikor szüleivel Hollandiába utaztak. Ott nagyon megszerette a holland nyelvet, annak ellenére is, hogy ekkor még nem értette, és meg sem tudott szólalni ezen a nyelven. Ekkor határozta el, hogy nekilát és megtanul hollandul könyvek és CD-k segítségével. Amikor legközelebb visszatért Hollandiába, már tudott beszélni az emberekkel, ami nagyszerű érzés volt számára – mondja. Ezután már csak egy ugrás volt az afrikaans. Arra volt kíváncsi, hogy a holland hogyan alakult át egy másik nyelvvé. Ezt a folyamatot is rendkívül izgalmasnak találta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hogyan, milyen technikával tanul nyelveket Alex? – Számára a legegyszerűbb, ha a szavak, a kifejezések a szövegben fordulnak elő, egy valódi kommunikációs helyzetben. Ilyenkor könnyebben emlékszik a szavakra, mondatokra, mint például szavak listáira. Például egy dalszövegben a nyelvi elemek sokkal könnyebben megjegyezhetők a rímek és a dallam miatt.
Alexnek elmélete is van a nyelvekről, amit tudományosan semmiképp sem tarthatunk megalapozottnak, de mégis érdekes, hogy hogyan általánosítja tizenegy nyelv megtanulásának a tapasztalatait. Úgy gondolja, hogy mindegyik nyelvnek különböző a természete, úgymond minden nyelvnek saját személyisége van. Amikor két nyelv természete hasonlít egymásra, akkor könnyű őket összekeverni. Számára például a görög és a spanyol természete nagyon hasonló: mindkettő nagyon élettel teli és a kiejtésük is hasonló. De például a hollandot és az afrikaanst ritkán keveri össze, mert annak ellenére, hogy a szavak nagyon hasonlóak ebben a két nyelvben, a karakterük mégis teljesen más. Véleménye szerint az afrikaans nagyon költői és kifejező, a holland sokkal formálisabb és kimértebb.
A tizenegyes listáról a kedvence mégis a görög, amit gyerekkora óta beszél, ezért érzelmileg ez áll hozzá a legközelebb. A legutóbb megtanult, számára legújabb nyelv pedig az orosz. Másfél éven át tanulta, de mivel most Oroszországban él, egyre jobban, folyamatosabban tud beszélni. És hogy mik a tervei az orosz után?
Természetesen nem akar megállni tizenegynél, újabb nyelveket is szeretne tanulni. „A világon rengeteg érdekes hely és érdekes ember van, és ezekkel szeretnék megismerkedni” – mondja. Tervei szerint következőként az arab nyelvet fogja megtanulni, mert gyönyörűnek találja, és mindig is meg akarta tanulni. Az orosz után majd – úgy gondolja – könnyebb lesz megtanulnia különböző szláv nyelveket, például a szerbet vagy a lengyelt.
Hogy miért jó neki a nyelvtanulás? – A nyelvein keresztül rengeteg barátot ismert meg. Alex azzal biztat minket, hogy minél több nyelvet tanul meg az ember, annál könnyebben megy a többinek a megtanulása. Neki talán elhihetjük.
Forrás