-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az elmúlt évben egyre több Föld-típusú bolygót fedeznek fel – így a földön kívüli intelligencia kutatói soha nem tapasztalt lehetőségekről beszélnek. A SETI-kutatásokra létrehozott ATA rádióteleszkóp-hálózat azonban – támogatás híján – leállt. Most úgy tűnik, adományokból újraindulhat!
„Amikor néhány hónapja a SETI Intézet a projekt pénzhiányára hivatkozva az Allen Rádióteleszkóp-hálózatot (ATA) hibernálta, teljesen kétségbe voltunk esve. A lekapcsolás nem történhetett volna rosszabbkor” – írják a SETI Intézet, azaz a földön kívüli mesterséges intelligencia kutatására létrehozott amerikai intézmény kutatói blogjukon.
(Forrás: iStockphoto)
Az Allen Rádióteleszkóp-hálózatot a Microsoft társalapítójának, Paul Allennek nagylelkű adományából hozták létre. A kisméretű tányérokból álló hálózat egy alapvetően új megközelítés, ráadásul kitűnően alkalmas a konvencionális rádiócsillagászati kutatások és a SETI-kutatások céljaira. Előnye a nagyméretű, hagyományos rádiócsillagászati teleszkópokkal szemben, hogy telepítése sokkal olcsóbb, hiszen – ahol csak lehet – eleve kereskedelmi forgalomban elérhető eszközöket használnak fel.
„Csak az elmúlt évben a kutatók számtalan olyan új bolygót fedeztek fel, amelyek a központi csillaguk lakható zónájában találhatók – ezek akár a mienkhez hasonló világok is lehetnek. És minden hónapban több és több ilyen planétát fedeznek fel az új megfigyelési technikáknak és az olyan csodálatos eszközöknek köszönhetően, mint a Kepler Űrtávcső. A történelem során ez az első alkalom, hogy tudjuk, merre keressük a földön kívüli intelligens életet. Ahelyett, hogy az egész világűrt pásztáznánk, műszereinket a világűr olyan pontjai felé tudjuk most fordítani, ahonnan a legvalószínűbb, hogy más intelligens civilizációk rádiójeleire bukkanhatunk” – írják a kutatók. „ Ez kutatásunk sorsfordító pillanata, és könnyen lehet, hogy az egész emberi történelem sorsfordító pillanata lesz.”
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az Allen Rádióteleszkóp-hálózatot 2007októberében indították el, 42 antennával. A tervek szerint a hálózat végül 350 antennát foglalna magába – ezek együttes területe megfelelne egy 114 méter átmérőjű hagyományos rádiócsillagászati antennáénak, de felbontása egy 700 méter átmérőjű berendezésével vetekedne.
Persze, így sem volt aprópénz, amit ráköltöttek: a hírek szerint az első fázis létrehozásához már eleve 40 millió dollárra volt szükség, és a projekt fenntartása éves szinten másfél millió dollárba került. Azt, hogy ez az összeg így is sok, az is bizonyítja, hogy áprilisban az amerikai szövetségi és a kaliforniai kormányzat úgy döntöttek, hogy a válságra való tekintettel nem támogatják tovább a hálózat működését.
„És most mégis megrekedtünk” – írták a SETI Intézet elkeseredett munkatársai. „Áprilisban a SETI Intézet hibernációs üzemmódra kapcsolata az ATÁ-t, mivel a program kifutott a pénzből. Az ATA az egyetlen olyan berendezés, amivel folyamatosan megfigyelhetők az esetleges intelligens forrásokból származó rádiójelek. E nélkül lehet, soha nem kapunk választ kérdéseinkre.”
Kesergés ide vagy oda, a kutatók nem hagyták annyiban: úgy döntöttek, egyéni felajánlásokból kalapozzák össze a hálózat újraaktiválásához elengedhetetlenül szükséges kétszázezer dollárt. Ezért hozták létre a SETIstars.org honlapot, amit kimondottan az ATA újraindításához szükséges adományoknak szántak.
Augusztus 8-án örömteli hír jelent meg a SETI stars főoldalán: összejött a kétszázezer dollár, az ATA újraindul! A Kepler Űrtávcső által kijelölt területek vizsgálata pedig elképesztő új lehetőségeket rejt. A kutatók persze továbbra is várják a felajánlásokat, hiszen csak az ATA folyamatos működésével tudják garantálni a kutatást. A SETIstars oldalon akár 10 dollártól lehet adakozni mindazoknak, akik szívesen fogadnák az ET-től érkező híreket.
Ha a kedves olvasó úgy dönt, maga is részt kíván venni a SETI-kutatásban, hihetetlen, de ez is lehetséges! Próbálja ki az Intézet új programját, a SETIQuest-et: a közösségi alkalmazás segítségével lehet, pont ön lesz az, aki megtalálja a földönkívüli jeleket... ha nem is intelligens civilizációtól, de talán egy tekintélyesebb nebulából érkezőket...