-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Megoldás helyett további tárgyalások várhatók a karintiai kétnyelvű helységnévtáblák körüli vitában, miután a legnagyobb szlovén kisebbségi szervezet elutasította a javasolt kompromisszumot.
Míg két másik kisebbségi szervezet elfogadta, a Karintiai Szlovénok Tanácsa szombati ülésén az előzetes várakozásoknak megfelelően leszavazta a Karintia tartomány és a szövetségi kormány képviselői által kidolgozott megoldást.
A Gerhard Dörfler tartományfőnök és Josef Ostermayer, a miniszterelnöki hivatal államtitkára által pénteken felkínált megoldási javaslat szerint azokon a településekben lenne kötelező szlovén-német kétnyelvű földrajzi megjelöléseket használni, ahol legkevesebb 17,5 százalék a szlovén nyelvűek aránya. A kisebbségi szervezetek eredeti célkitűzése az alkotmánybíróság döntéseiben irányadóként megnevezett tíz százalékos, a tartományé az 1976-os kisebbségi törvényben megszabott – azóta alkotmányellenesnek minősített – 25 százalékos küszöb volt.
Dörfler és Ostermayer szombaton sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy a tanácsnál nem talált támogatásra a kompromisszum. Noha a tartományfőnök elképzelhetőnek tartja, hogy akár a kisebbségi szervezetek nélkül szülessen meg a végleges törvénytervezet, Ostermayerrel együtt késznek mutatkozott a tárgyalások folytatására. Az államtitkár a karintiai politikussal ellentétben hangsúlyozta, olyan rendezésre törekszik, amellyel minden érintett egyetért. A tanács elnöke, a tapasztalt nemzetközi diplomata Valentin Inzko szintén a tárgyalások folytatása mellett foglalt állást.
A megoldáskeresésbe vasárnap a köztársasági elnök is tevékenyen bekapcsolódott, azzal, hogy több mint kétórás megbeszélést folytatott Valentin Inzkóval. A tárgyalások után közös közleményben hangsúlyozták, hogy bíznak a vita közös egyetértésen alapuló megoldásában. Egyetértettek abban, hogy „nem a százalékos arányt" tartják egy megállapodás legfontosabb elemének.
A kétnyelvű feliratok mellett az egyeztetések tárgya még az is, hogy egyes dél-karintiai településeken a szlovén is hivatalos nyelv legyen-e, és az is, hogy mennyi kulturális támogatást kapjanak a szlovén nemzetiségű karintiaiak.
A 17,5 százalékos határ szerint 165 helyiség kapna kétnyelvű táblákat, mintegy kétszerese a jelenlegi számnak. Az Inzko vezette tanács 175 településhez ragaszkodik, s azzal vádolja Ostermayert, hogy a kulturális támogatásokat nyomásgyakorlásra használta fel.
Az ausztriai szlovén és a horvát kisebbségnek már az 1955-ös, Ausztria szuverenitását visszaadó államszerződés különleges jogokat biztosított. Köztük szerepelt a kétnyelvű földrajzi megnevezések használatának joga, ennek részletes szabályozását azonban azóta sem sikerült megnyugtatóan rendezni. Dörfler és Ostermayer az elmúlt évtizedek sikertelen megoldási kísérletei után két hónapos, részben a kisebbségi képviselők bevonásával lezajlott tárgyalások után alakította ki javaslatát. A karintiai vezetés korábbi szigorúan elutasító álláspontjához képest előrelépést jelentett, hogy Dörfler nyitottnak mutatkozott a tárgyalásos rendezésre.
A kormány és a tartomány egyetért abban, hogy még a nyári törvényhozási szünet előtt alkotmányos törvénnyel kell pontot tenni a fél évszázados vita végére.