-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az élelmes könyvkiadó a jég hátán is megél. Pont úgy, mint a pingvinek – ezek a zord körülmények között élő, repülni nem tudó madarak.
Április 25-én egy olyan madárnak van a világnapja, amely nem hogy hazánkban, de az egész északi féltekén sem él, mégis mindenki ismeri. A pingvinről van szó. Az Antarktisz partvidékein honos, röpképtelen madarak április 25. körül, az ottani ősz beköszöntekor kezdik meg vándorlásukat észak felé a hideg elől. A tudósok ezért választották április 25-ét a pingvinek világnapjának.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hagyományosan a magyar földrajzi szakirodalom három óceánt különböztetett meg: Atlanti-óceán, Csendes-óceán, Indiai-óceán. 2000-ben a Nemzetközi Hidrográfiai Társaság hivatalossá tette a Déli-óceán (Southern Ocean) elnevezést is, az Antarktisz körüli vizekre. Ennek az óceánnak több angol neve is van, az egyik az Antarctic Ocean.
Ez a nap jó alkalom arra a kutatóknak és a környezetvédőknek, hogy felhívják a figyelmet a pingvineknek és élőhelyüknek a védelmére. Az Antarktisz körötti tengerek védelmének zászlóshajója az Antarctic Ocean Alliance ’Déli-óceán Szövetség’. Ennek honlapjáról megtudhatjuk, hogy mivel hazánk az Európai Unió tagja, áttételesen mi is részt veszünk a déli sarkvidék, és ezáltal a pingvinek életterének védelmében. Az EU ugyanis javaslatot tett arra, hogy védett tengeri területeket hozzanak létre az Antarktisz keleti partjainál.
Pingvinek a polcon
Pingvinek Európában csak az állatkertekben, a filmeken és a könyvespolcokon vannak. Ezek közül mi a könyveket választottuk cikkünk témájául, hiszen cikkünk megjelenésekor zajlik a XXII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál.
Ám most nem a pingvinekről szóló szakirodalomból válogatunk, hanem a Penguin Books (Pingvin Könyvek) brit könyvkiadó népszerű sorozatairól fogunk szólni. Az 1935-ben alapított kiadó sikerét annak köszönheti, hogy értékes irodalmat ad ki, megfizethető áron. Valószínűleg hazánkban is sokan ismerik a kis pingvines emblémával ellátott fűzött könyveket.
Az indulásnál 6 pennyért, azaz egy doboz cigaretta áráért lehetett egy könyvet megvásárolni. Szépirodalmat, életrajzokat és krimiket adtak ki. A vállalkozás sikere minden képzeletet felülmúlt – és az olcsó puha fedelű könyvek megjelenése az egész könyvkiadást megreformálta.
A Pelican sorozatot 1984 és 2014 között szüneteltették. 2014 óta évi öt címmel azonban újból megjelentetik a Pelican könyveket.
A Penguin Books azonban nem csak az esetlenül totyogó pingvinekről elnevezett könyveket ad ki. Két évvel a kiadó alapítása után útnak indították a Pelican sorozatot is. Ebben tudományos ismeretterjesztő írásokat publikálnak, igen széles témaválasztékkal. A sorozat első darabja G. B. Shaw The Intelligent Woman’s Guide to Socialism and Capitalism (Szocializmusról, kapitalizmusról nőknek) című műve volt.
Az üzlet jól ment, így 1940-ben, már a háború kitörése után, a pingvines és pelikános könyvek mellé újabb állat társult: a lunda (angolul puffin). A Puffin Books sorozat gyerekeknek szól. Eleinte ismeretterjesztő képeskönyveket adtak ki a sorozatban – szovjet mintára. Később meséket és nagyobb gyerekeknek szóló történeteket is publikáltak, mint a Mary Poppins vagy a Dr Dolittle.
A későbbiekben annak ellenére, hogy több állat már nem csatlakozott a könyvkiadó gyűjteményébe, a kiadó újabb és újabb témaköröket vett fel palettájára. Olvashatunk a Penguin sorozataiban verseket, külön sorozat foglalkozik Anglia műemlékeivel és a művészettörténettel. Emellett a Penguin – főként a háború idején és az azt követő ínséges időkben – magazinokat is kiadott.
Érdekes módon a pingvin – pelikán – lunda hármas nem csak az olcsó könyvek borítóján jelenik meg Nagy-Britanniában. Pontosan ezekről az állatokról nevezték el a különböző típusú gyalogátkelőket is. Ha esetleg a Penguin Books új állatról szeretne sorozatot elnevezni, nem kell tehát sokat keresgélniük. Elég ha kimennek az utcára, és a gyalogátkelők típusait számba veszik. Hogy teljes legyen az egyezés a könyvsorozatok és a gyalogátkelők között, máris megtervezhetik a pegazusról, a pandáról vagy a tukánról elnevezett sorozatot. Ezzel az ötlettel kívánunk további sok sikert a Penguin Books kiadónak, a pingvinek világnapján.