-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„ma már nem alkalmaznának tudományos munkakörben”
Mit gondol Higgs a mai tudományos kultúráról, a lovagi címről vagy Skócia függetlenségéről?
Peter Higgs Nobel-díjas fizikus, akiről a Higgs-bozon, az „isteni részecske” a nevét kapta, ma már nem lenne elég jó tudós – ugyanis a maga idejében nem volt eléggé produktív. Ezt nem más állította, mint ő maga – írja a The Guardian.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az Edinburgh-i Egyetem professzor emeritusa összesen tíz cikket publikált azután, hogy megállapította, hogyan lesz a szubatomi részecskéknek tömegük. Úgy véli, aligha tehetne hasonló felfedezést napjainkban, amikor a tudományos kultúra azt követeli, hogy a kutatók tömegével ontsák a cikkeket. „Nehéz elképzelni, hogyan lehet olyan megfelelő csöndet és nyugalmat teremteni a mai körülmények között, hogy valaki olyasmit érhessen el, mint én 1964-ben” – mondta.
A 84 éves Higgs azt állítja, hogy minden bizonnyal már rég kirúgták volna, ha nem nevezték volna a Nobel-díjra már 1980-ban. Szerinte egyetemének vezetői csak ekkor döntöttek úgy, hogy megtartják, hátha egyszer megnyeri a Nobelt – ha nem, hát úgyis bármikor megszabadulhatnak tőle. (A díjat végül csak 2013-ban nyerte el.)
Higgs egyébként annak sem örül, hogy az általa felfedezett részecskét „isteninek” nevezik. Szerinte nem jó összezavarni a természettudományt és a teológiát: „még nagyobb zavart okoz az amúgy is zavarodott fejekben”. A tíz éves kora óta ateista tudós gúnyosan megjegyzi: „Hogy lehetnének intelligensek, ha hisznek abban a világ teremtésének hétnapos történetében?”
1999-ben visszautasította a neki felajánlott lovagi címet. Mint elmondta, nem hisz a kitüntetések rendszerében – szerinte ezek csak a hatalmon levő kormányok politikai érdekeit szolgálják.
A 84 éves tudós a technikai vívmányoknak sem rajongója: életében egyetlen mailt sem küldött, sosem szörfölt a neten, sosem használt mobiltelefont. (A Nobel-díjáról is egy utcai járókelőtől értesült, mivel a Bobel-bizottság nem tudta elérni.) Sosem volt tévéje – tavaly ugyan meggyőzték, hogy nézze meg a The Big Bang Theory című (magyarul Agymenők címmel játszott) sorozatot, de az sem nyűgözte le.
A skót függetlenség kérdése viszont foglalkoztatja. Véleménye leginkább attól függ, hogy alakul Nagy-Britannia és Európa viszonya. A jelenlegi konzervatív brit kormány megpróbálja Britanniát kivezetni Európából – Higgs szerint nem szabad hagyni, hogy Skóciát is magukkal rántsák.