-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tudja Ön, hogy hány női fizikus kapott már Nobel-díjat? És hogy ki volt a legfiatalabb díjazott? A közelgő díjátadó alkalmából a díjjal kapcsolatos érdekességekből válogattunk.
1895 november 25-én svéd kémikus és feltaláló, Alfred Nobel rögzítette végrendeletében, hogy vagyonának kamatait az általa alapított díj, a Nobel-díj finanszírozására kell fordítani. A díjat és a támogatást annak a kutatónak szánta, aki egy adott tudományterületen a legkiemelkedőbb felfedezést tette. Összeállításunkban a fizikai Nobel-díj érdekességeivel foglalkozunk.
1. Mikor adják át?
Hogy melyik fizikus kapja a Nobel-díjat, minden évben októberben jelentik be Stockholmban. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia Fizikusi Bizottsága a bejelentés napján többségi szavazással dönt a nyertesről, majd egy sajtókonferencián nyilvánosságra hozzák az új Nobel-díjas fizikus nevét. Idén a bejelentés dátuma október 8-a, kedd lesz.
2. A fizikai Nobel-díjak száma
1901 óta 106 fizikai Nobel-díjat osztottak ki. Hat évben nem osztottak díjakat, ugyanis, ha a számba jöhető munkák közül egyiket sem találják megfelelőnek a díjazásra, a díjat nem osztják ki, a vele járó összeget pedig átviszik a következő évre. Az első és második világháború alatt kevesebb Nobel-díjat osztottak.
3. Átlag életkor
A fizikai Nobel-díjasok átlag életkora 55 év. Lawrence Bragg volt a legfiatalabb, mindössze 25 éves, amikor kitüntették apjával közösen röngtenkrisztallográfiai kutatásaikért.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
4. Nők
193 fizikai Nobel-díjat nyert tudósból mindössze 2 nő. Az egyik Marie Curie lengyel származású francia fizikus és kémikus volt, ő kétszer is részesült a kitüntetésben. Először 1903-ban férjével Pierre Curie-val és Henri Becquerellel együtt a radioaktív sugárzás kutatásáért. Curie másodszor, 1911-ben kémiai Nobel-díjat kapott a rádium és a polónium felfedezéséért. A második fizikai Nobel-díjas nő Maria Goeppert Mayer a héjmodell kutatásáért 1963-ban Wigner Jenővel és J. Hans D. Jensennel együtt kapta meg a kitüntetést.
5. A Nobel-medál
A fizikusoknak járó Nobel-medált a svéd szobrász, Erik Lindberg tervezte. A medálon Isis istennő látható bőségszaruval a kezében, az ő arcát takaró fátylat a tudomány szelleme emeli fel.
6. a Nobel-díj összege
A 2013-as Nobel-díj összege díjanként 8 millió svéd korona (kb. 266 millió forint) lesz.
Forrás