-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hatalmas bukta volt a „nemzeti konzultáció”: ezt bizonyítják a kiszivárgott számok – no és az általunk elemzett adatok is.
Kurdarc volt a bevándorlásról szóló „nemzeti konzultáció” – szűrte le a média pártállástól függetlenül, amikor Kovács Zoltán kormányszóvivő május 31-én elújságolta, hogy 200 ezren küldték vissza a kérdőíveket. A kormány hivatalosan nem ismerte el a fiaskót, amit a minden eddiginél átlátszóbban megfogalmazott kérdőív elutasítása jelentett.
Miért is kudarc a 200 ezer?
A „nemzeti konzultációnak” hívott akciókat senki sem felügyeli, nem ellenőrzik független szervezetek a visszaérkezett kérdőíveket – mint ahogy a kérdések összeállítását sem feltétlen szakmai szempontok vezérlik. A kérőíveket elvileg egy Nemzeti Konzultációs Testület nevű valami összesíti, amelynek tagjait a kormány jelöli ki. A legutóbbi kérdőívezés „eredményességének” megítélésében csak az ő adataikra támaszkodhatunk – ezeket pedig nem egyszerű begyűjteni, hiszen rendes honlapjuk sincs. Sőt információt sem szívesen csepegtetnek csak úgy – ahogy azt az Átlátszó meg is írta.
A beszerezhető adatok mindenesetre azt mutatják, hogy a bevándorlásos kérdőívezés bizony kudarcnak számított – még akkor is, ha piaci körülmények között (mondjuk, amikor egy cég küld ki adatokat meghatározott számú potenciális ügyfélnek) ez a nagyjából 2,5 százalékos arány szépnek tekinthető. Ha ezt összevetjük az alaptörvényről szóló népszavazási kérdőív eredményeivel, azonnal látni fogjuk, mi a probléma: azt ugyanis 8 millió embernek postázták (8 093 000) és közel egymillióan küldték vissza (916 941 fő), ami 11,3 százalékot jelentett.
Ráadásul a kérdőíveket akkor 2011. március másodikán postázták, 31-én pedig már be is érkezett több, mint 900 ezer válasz – amennyiben lehet hinni a Fidesz oldalán található összesítésnek. Azaz ebből a szempontból így, június elején már nyugodtan kijelenthető: hatalmas fiaskó az idei, bevándorlásos „konzultáció”.
(Forrás: Nemzeti Konzultációs Testület )
Ha valahol, akkor a témával kapcsolatban előszeretettel használt kifejezések alakulásán viszont világosan mérhető, hogy bizony, a Fidesz és a kormány berkeiben is levonták a következtetéseket – és elkönyvelték a kudarcot.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nem minden következmény nélkül
A megélhetési bevándorló az elmúlt néhány hónap nagy karriert befutott kifejezése volt. A Fidesz által kreált, könnyen ismételgethető, ragadósnak szánt kifejezést már jóval a konzultációs kérdőívek kiküldése előtt bedobták a párt és a kormány emberei. A kifejezés ugyan első pillantásra is abszurd, hiszen a bevándorlás, mint tevékenység, könnyen beláthatóan nem lehet megélhetési: bevándorlásból a bevándorló nem él meg (abszurd kijelentés lenne, hogy „hetente negyven órát bevándorlok, szép pénzt keresek belőle”), mégis szép karriert élt meg – érthetetlen módon maga, a „nemzeti konzultáció” kérdőíve is ezt a kifejezést erőlteti. Azonban most mintha kezdene kikopni a közbeszédből. E fura gumicsont eltűnése – úgy tűnik – egészen feltűnő módon egybeesik a „nemzeti konzultáció” fiaskójával. Mivel az „úgy tűnik” nem túl egzakt megállapítás, mi pedig szeretjük bizonygatni, hogy a nyelvészet igen izgalmas, mondhatni egzakt tudomány, a számítógépes nyelvészethez fordultunk, és megvizsgáltuk a megélhetési bevándorlás helyzetét az online médiatermékek felületein.
A grafikonunk mintha alátámasztaná a feltételezésünket: a megélhetési bevándorlás (avagy az azzal való riogatás) – a „nemzeti konzultációhoz” hasonlóan – egyszerűen nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A kérdőíveket idén május 6-án kezdték tömegesen postázni. Az egyes említési csúcsok egészen jól leképezik a folyamatot: az első nagyobb számú említés akkor történt, amikor az interneten elérhetővé vált a későbbiekben kézbesített kérdőív terve – ez április vége. Május hatodikát követően beindult a gépezet: az említések száma a hónap közepéig szintén magas, majd az igazi csúcsokat május 20-ára éri el a szám. Május 25-én azonban már világosnak tűnik, hogy a kifejezés említésszáma csökken, s csupán egy kis csúcsot ér el a hónap közepére. Nem csoda: ekkor a visszaérkezett kérdőívek számából már egyértelműen láthatták az illetékes szpindoktorok, hogy bizony, itt valaki luftot rúgott és a kutyának sem kell a portéka. Az alaptörvényes kérdőívezéshez képest a 200 ezres eredmény ugyanis egyenesen siralmasnak mondható.
Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a menekült és a bevándorló kifejezésekkel Orbán Viktor beszédeiben: ebben – egyebek mellett – megállapítottuk, hogy a kormányfő már hosszabb ideje feszegeti a bevándorlás szerinte kedvezőtlen jelenségét. Ennek fényében nem kizárt, hogy ez utóbbi kommunikációs akció (konzultáció) akár személyes döntése is lehetett.
Akkor beszéljünk máshogy
A kormány és a Fidesz május során felmérhette, hogy a kifejezés erőltetése zsákutca, s – felismerve a helyzetet – ezért igyekezett már árnyaltabban beszélni a kérdésről. Számos vezető fideszes politikus május végi nyilatkozatában előkerül egy addig talán nem annyira egyértelmű árnyalat: a politikai és a gazdasági célú bevándorlás szétválasztása. „ /…/A média sokszor összemossa a politikai menekültek, valamint az Európába gazdasági céllal érkező illegális bevándorlók, továbbá az unión belüli szabad munkaerő-áramlás részvevőit” – kesergett Kovács Zoltán kormányszóvivő május 31-i sajtótájékoztatóján, kicsit talán megfeledkezve arról, hogy saját „konzultációjuk” kérdéssora járt élen az első két kategória összemosásában: szándékában sem állt a kérdéseket megfogalmazóknak az, hogy a politikai és gazdasági menekültekre bontsák le kérdéseiket, sőt a kedvenc gumicsontot, a „megélhetési bevándorlót” alkalmazták szinte végig a kérdőívben.
Hogy hogy szerepeltek ezek a kifejezések a kormány által kiprovokált vita során a médiában? Hogy ezt eldönthessük, egy másik grafikonon szembeállítottuk a fenti két kifejezéscsoportot: a kék vonal a megélhetési/gazdasági menekültek és bevándorlás valamennyi említését ábrázolja, míg a piros a politikai bevándorlással kapcsolatos említéseket.
Egyértelmű, hogy az április a gazdasági menekültekkel (sőt: megélhetési bevándorlókkal) történő rémisztgetés jegyében zajlott: a politikai menekülteket ritkábban emlegették, és akkor is inkább a kormánykritikus média. A kérdőívek postázásával (május 6.) nagyjából egy időben ismét beindult a gépezet és megint csak a gazdasági bevándorlással kapcsolatos huhogással telik az egyoldalú diskurzus: május 7-én szinte ugyanazt a mintázatot látjuk, mint április végén. A gazdasági menekültekre való mutogatás nem is hagy alább május 16-17-ig, amikor is valószínűleg valakik, valahol leszűrték a következtetést: a kutya sem küldi vissza a kérdőíveket. Azaz a magyar ember, az olyan, hogy van lelkiismerete, és lehet, hogy a többség mégis érez szimpátiát az üldözöttekkel – ezért a kérdőívet ebben a formában kitöltésre – és visszaküldésre – alkalmatlannak ítéli.
A kormány és a Fidesz megfelelő állásaiban valaki rettentően gyorsan tekerni kezdte a kommunikációs gyorsnaszád kormányát és a grafikonon meg is lett az eredménye. Május 18. táján többen is nekilátnak magyarázni a politikai menekültek és a gazdasági bevándorlók közötti különbségeket – de már késő… A dolog a hónap végére csúnyán kifullad és a nemzeti konzultáció csupán lokális kommunikációs siker lesz: nyilvánosan a kormány kommunikátorai verdesik a saját vállukat csak (hatalmas siker: 200 ezer visszaküldött kérdőív), zárt ajtók mögött – feltételezzük – nem annyira meghitt a hangulat.
Ami azonban feltűnik ezen adatok láttán, az az, hogy a hivatalos politika mennyire kizárólagosan a kommunikációs porondon alakul. A kormányzó párt gyors színeváltozása arra utal, hogy ezeket a kísérleteket nem szakpolitikai és nem is elvi-világnézeti okok diktálták – mindkettő elfogadható magyarázat lehet egy világnézeti párt esetében. A menekültekkel kapcsolatos rémisztgetés egyetlen célja egyértelműen kommunikációsnak tűnik: a Fidesz olyan témákat igyekszik találni, amelyek könnyen és hatékonyan találják meg a társadalom széles rétegeit és állítják őket magukkal egy platformra. Bármi áron.
Nincs jó szériája a kormánynak: a halálbüntetéssel kapcsolatos – szintén gyanúsan eredménytelennek tűnő (lásd: Orbán Viktor a halálbüntetés ellen?) – tematizálási kísérlet után ez már a második látványos fiaskó. Lehet, arról van szó, hogy a társadalom belefáradt abba, ahogy a kormány és a kormánypárt saját politikai csapásvonalait mindig valakik ellenében próbálja meghatározni?
A vizsgálatokat és a grafikonokat a Precognox kutatójának, Varjú Zoltánnak köszönhetjük – köszönjük!