-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ön felveszi a telefonját, ha egy tárgyaláson ül? És egy félig formális üzleti ebéden? De az e-mailjeit, ugye Ön is meg szokta nézni? – Most kiderül, illendő-e ez vagy sem.
Egyre kevésbé fontos az embereknek, hogy mit illik és mit nem egy adott helyzetben – és ez alól a munkahely sem kivétel. Az okostelefonok elterjedésével néha magunkon is elcsodálkozhatunk, hogy mennyire udvariatlanok tudunk lenni, amikor bármilyen korlát nélkül nézegetjük az e-mailjeinket, vagy épp telefonálunk egy megbeszélés vagy egy üzleti ebéd közepén. Sokszor abban is elbizonytalanodunk, hogy ez valóban illetlen-e még.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Míg azonban egy baráti társaságban az oda nem illő telefonozás szimpla bunkóság, a munkahelyen ezek a rossz szokások befolyásolhatják a karrierünket, a munkánk hatékonyságát, és zavarhatja a kollégáinkat is a munkájukban. A Peter W. Cardon által vezetett kutatás az első, amely empirikusan vizsgálja az okostelefon-használat megoszlását a társadalmi nem (gender), az életkor és a vallás függvényében. A Business Communication Quarterly című magazinban megjelent kutatás eredményeiről a Science Daily készített beszámolót.
A kutatásban arra voltak kíváncsiak, hogy a technikai eszközök használata hogyan változott meg az utóbbi időben, illetve, hogy ez milyen hatással van az udvarias telefonhasználat normáinak a megváltozására. A kutatás eredményei hatással lehetnek az üzleti világban elvárható udvariassági szabályokra.
A kutatók többek közt azt találták, hogy négy emberből három (76 százalék) gondolja úgy, hogy egy üzleti tárgyaláson elfogadhatatlan, hogy valaki az e-mailjeit vagy az SMS-eit ellenőrizze. Ugyanebben a helyzetben a telefonálás 87 százalék szerint teljesen elfogadhatatlan. De még egy kevésbé formális üzleti ebéd vagy vacsora során is udvariatlannak tartja az e-mailezést és az SMS-ezést a megkérdezettek több mint fele (66 százaléka).
Azok, akik elfogadhatónak tarják az üzleti ebédeken való mobiltelefon-használatot, inkább férfiak: a férfiak több mint 59 százaléka, míg a nőknek csak 34 százaléka tartja ezt a viselkedést megfelelőnek. Ugyanígy a telefonálásnál is hasonlóak az arányok a nemek között: a férfiak 50, míg a nők 26 százaléka tartja elfogadhatónak azt, ha valaki egy üzleti ebéd közben felveszi a telefonját.
A mobiltelefon-használat tolerálása az üzletemberek anyagi helyzetétől is függött: azok, akik nagyobb fizetéssel rendelkeznek, kevésbé tolerálják a telefonálást az üzleti tárgyalásokon. Természetesen az életkor is meghatározó ebben: a fiatalabb generáció majdnem háromszor valószínűbb, hogy elfogadja a telefonálást, mint az idősebb generáció. A 30 éves kor alattiak 66 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincs probléma a tárgyalások alatti e-mailezéssel. Az 51–65 éves korosztálynál ez az arány csupán 20 százalék. A megkérdezettek 20 százaléka azonban azt is kifejezetten udvariatlannak tartja, ha valaki egy üzleti tárgyaláson kiteszi a telefonját az asztalra.
A kutatás 550 teljes munkaidőben dolgozó üzletember bevonásával készült. Első lépésben azt térképezték fel, hogy milyen munkahelyi mobiltelefon-használati módok léteznek, majd ezekről kérdezték meg az üzletemberek véleményét..
Forrás
Reading This in a Meeting? Women Twice as Likely as Men to Be Offended by Smartphone Use