-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Magyarországon talán még nem reagálunk rá érzékenyen, de a jelenség fontos, továbbgondolásra érdemes.
Az adott ügyben nem igazán érdemes nekimenni a Facebook néven ismert közösségi oldalnak (pontosabban ma már: A Közösségi Oldal), inkább arra kell figyelni, hogy milyen gondokat okoz a szerzői jog tényleges reformjának hiánya.
A történtekhez annyit hozzá kell tenni, hogy amerikai sztoriról van szó, és az Egyesült Államokban egy az európaitól eltérő szerzői jogi szabályozás van érvényben, melyet általában egy kifejezéssel jellemeznek: „fair use”. A meglehetősen bonyolult módon szabályozott „tisztességes felhasználás” annyit jelent, hogy az ottani hatóságoknak a jogvédelem alatt álló művek esetében mérlegelni kell: a jogvédett művek részeinek vagy egészének felhasználása vajon milyen célt szolgál. Alapértelmezésben ez azt jelenti, hogy közösségi, oktatási stb. célok esetében nem feltételezik a haszonszerzést, ezért ezt elfogadhatónak tartják. Ez persze kényes ügy, sok a határeset, vannak is viták belőle fakadóan szép számmal.
A Facebook úgy került most elő, hogy az amerikai kormányzat a közelmúltban határozottan lépett fel az interneten is a szerzőijog-sértések ellen, így az elmúlt hónapokban hatósági segédlettel szereztek érvényt az erről szóló törvénynek (Digital Millennium Copyright Act – DMCA). A kampány következménye lett, hogy több száz olyan weboldalt blokkoltak, működtetőik ellen eljárást indítottak, ahol illegálisan terjesztett anyagok voltak elérhetőek.
Csak bemondod, és letiltják
A kampány újabb állomása volt, hogy a Facebook monitorozását is elkezdték, és ehhez az amerikai államhoz számtalan szálon kötődő cég talán túlságosan is készségesen nyújtott segédkezet felhasználási feltételeiben.
A lényeg: a Facebook már korábban vállalta, hogy ha olyan értesítést kap, amelyben szerzőijog-sértésre hívják fel a figyelmét, akkor azonnal leállítja azt az aloldalt, a profilt. E törekvésükben valószínűleg a YouTube volt a minta, ahol az ilyen típusú figyelmeztető jelzések után – még e-mailt sem kell írni, elég a „Flag” (kifogásolható) gombot megnyomni – megszüntetik a hozzáférést mindaddig, amíg a működtető az adott videóról el nem dönti, hogy történt-e törvénysértés (erőszakos, pornó, szerzői jogot sértő stb.). Ezek után határoznak a tiltás feloldásáról vagy a törlésről, illetve a további lehetséges jogi lépésekről. Megjegyzem: használható, kompromisszumos módszer, de legalább olyan jó/rossz, mint a Facebook alább ismertetett gyakorlata, és éppúgy bírálható.
A Facebook hasonló politikája, főként az oldalnak a YouTube-tól eltérő jellege miatt most kisebb zavarokat okozott: alaptalan, rosszindulatú panaszok alapján több olyan profilt és hozzáférést is blokkoltak, melyeket nem kellett volna. Méghozzá azért, mert a közösségi oldal semmiféle hitelesítési eljárással nem rendelkezik azt illetően, hogy vajon ki panaszol be egy oldalt szerzőijog-sértés miatt. Bárki kitölthet egy „feljelentést” hamis adatokkal, és akkortól a bevádolt hozzáférhetősége megszűnik. Ezt a közelmúltban többen is kihasználták, és „buliból” letiltattak online lapokat – akiket persze érdekelt, hogy mi is történt.
A történet vége: a Facebook hivatalos közleményben jelezte, hogy helyreállították az alap nélkül letiltott oldalak hozzáférését, hamarosan át fogják nézni szabályzatukat, és módosítják, hogy ne lehessen visszaélni a DMCA által biztosított lehetőségekkel.
Annyi biztos: nem lesz könnyű ezt megoldani.