-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Emlékszik az érzésre, amikor dolgozatban egy ismeretlen fogalom definiálása helyett „kamuzott” valamit? – A „Definity” nevű társasjátékban a minél stílusosabb és kreatívabb kamuzás a cél. Ezúttal azonban nem az kap pontot, aki helyes meghatározást ír, hanem az, aki a leghihetőbb blöfföt találja ki. Gondolhatnánk, hogy a játék a tanárok réme, pedig nem az: a kreativitást és a szövegalkotási képességet igen jól fejleszti.
Tudja Ön, mi a nefelogram, a repellens, a csámara, a kápsál, a tularémia, a lamasszú vagy a bajrám? Emlékszik esetleg, hogy melyik irodalmi műben van szó hemikrániáról, szibaritákról vagy moribundusokról? – Ha ezekre a kérdésekre a válasz „nem”, akkor Ön tökéletesen alkalmas arra, hogy élvezettel játssza a Defintity című társasjátékot, ami nem más, mint a régen ismert, úgynevezett bakosozásnak egy táblásított-összkomfortosított változata. A játékot a Bakos-szótár kiadója, az Akadémiai Kiadó forgalmazza.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hogy mi a bakosozás? – Egy játék, amelyhez nem szükséges más, mint Bakos Ferenc Idegen szavak és kifejezések szótára című alapműve, papír, ceruza és némi kreativitás. A játék abból áll, hogy a játékvezető kiválaszt egy kezdőbetűt, és felcsapja a Bakos-szótárat találomra annál a betűnél, majd választ egy szót, amelyet a többiek többségükben vélhetően nem ismernek. (Ha valaki a játékosok közül mégis ismeri a szót, annak érdemes ezt jeleznie, mert úgy jóval kevésbé érdekes számára a játék. Ilyenkor a játékvezető újabb szót választ, amit senki sem ismer.) A többiek feladata az, hogy csoportokban vagy akár egyénileg az ismeretlen szó jelentését meghatározzák, azaz egy Bakos-szócikket készítsenek az általuk nem ismert szóhoz…
A helyzet – elképzelhető – mennyire vicces: egy ismeretlen szót definiálni nem könnyű (tisztára, mint egy iskolai dolgozatban!); ilyenkor helyettesítjük a tárgyi tudást a kreativitással, naiv etimologizálgatással, tippelgetéssel és retorikai magabiztossággal. Például a nefelogram esetében kiindulhatunk abból, amit érteni vélünk belőle: egyrészt ott a nef- előtag, ami ha ismerjük a nefron (’a vese alapegysége’), nephrosz (’vese’), nefrológia (’vesetan’) szavakat elég egyértelmű, hogy a vesére utal… És a -gram részletet is érteni vélhetjük: valamilyen orvosi vizsgálat grafikonon ábrázolt képe vagy maga a vizsgálat az EKG (elektrokardiogram) vagy EEG (elektroenkefalogram) mintájára. A megoldás egyértelmű; innentől már csak az kell, hogy mindezt tömören, jó stílusban adjuk elő.
Nefelogram (orv., röv. NG) Az urológiában és a nefrológiában használatos diagnosztikai eszköz, képalkotó eljárás neve. A nefelogram vese szerkezeti épségét, és a vese sejtjeinek, a nefronoknak a kiválasztási aktivitását rögzíti, és arról diagramot készít. Nemcsak magát a vizsgálatot, de annak grafikus eredményét is szokás nefelogramnak hívni.
És így szépen mindenki megírja a maga definícióját a nefelogram szóhoz. Ha mindenki elkészült, akkor a megoldásokat a játékvezető összegyűjti, és a definíciók közé a szótárbeli, eredeti megoldást is belekeveri. Ezek után a „szócikkeket” sorra felolvassák; és a résztvevők szavaznak, hogy szerintük melyik definíció a leginkább hiteles. Az a játékos (vagy csoport), aki a legtöbb szavazatot kapja, pontot szerez. Illetve azt is díjazzák, aki kitalálja, hogy valójában melyik volt az eredeti definíció.
Nefelogram, görög elem(ek)ből; műholdról készített fényképfelvétel a Földet körülvevő felhőkről.
Reméljük, olvasóink számára is világos, hogy melyik definíció volt a jobb. De sajnos a valóság minden egyes kör után arcul csap minket. Minden kör végén megtudjuk a valóságos jelentését az idegen szónak. Ez tehát a bakosozás, ami persze nem egyetlen formában létezik, de alapjaiban a fenti szabályok mentén szokás játszani.
Mennyivel több ennél a Definity? – Összességében sokkal összkomfortosabb: a pontszámítást táblán követhetjük. Nem kell, hogy nálunk legyen az egész Bakos-szótár, mert a játékhoz elég sok szócikk-kártya tartozik: ezeket össze lehet keverni, és a játékvezető ezek közül húz. A már elhasznált kártyákat félre lehet tenni. A játékosok definíciói számára külön kis egyforma kártyák és ceruzák állnak rendelkezésre: ezzel ki lehet küszöbölni, hogy valakinek a megoldására a papírja miatt ismerjenek rá. A definíciók megírására szigorúan két perc áll rendelkezésre (ezt egy homokórával tudják mérni). A definíciókat egymás mellé lehet helyezni a doboz tetejében erre kialakított helyen, így egymás mellett olvashatók is egyszerre a definíciók. A szavazáshoz (hogy melyik definíció tetszett a legjobban) külön kis szavazótáblát kapunk. Ezzel a játék nagyban leegyszerűsödik, a szervezéssel és a definíciók állandó ismételgetésével eltöltött idő gyakorlatilag nullára csökken.
A Definity tehát bakosozás áramvonalasított verziója, kényelmesebb, praktikusabb. Hátránya azonban, hogy a kezdő kártyacsomaggal nem lehet a végtelenségig játszani, hiszen az ember – ideális esetben – minden egyes játék után egyre több idegen szó valódi jelentését fogja ismerni a rendelkezésre álló készletből. Erre persze az Akadémiai Kiadó nyilván piacra fog dobni újabb kártyacsomagokat, illetve végső soron a Bakos-szótárat is elő lehet venni… A játék, ha a definíciók kreatívak, nagyon élvezetes és vicces. Akár tanteremben is kipróbálható – a megfelelő szövegműfajok tanításakor!
Ha olvasóink szívesen kipróbálnák a definícióírás örömét, válasszanak egy ismeretlent az első bekezdésben idézett szavak közül, és írják meg nekünk a szócikket kommentben!