-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mongolok nem csak Mongóliában élnek, s nem is csupán Ázsiában, hanem Európa keleti végeit is lakja mongol nép. Akik mégis Mongóliában élnek, kevesebben vannak, mint a határon túli rokonaik.
A mongol név összefoglaló elnevezése számos, főként Közép- és Belső-Ázsiában beszélt, egymással rokonságban álló nyelvnek. Amikor magyarul a mongol szót használják, leginkább a Mongóliában élőkre és nyelvükre gondolnak, de valójában nem csak Mongóliában élnek mongolok, ott sem csak mongolok élnek, s akik mongolok, azok sem egyformák, s nem is ugyanazt a nyelvet beszélik. Ma kb. 8-9 millióan vallják magukat valamely mongol nyelvű néphez tartozónak Mongóliában (kb. 2,5 millió), Kínában (kb. 5 millió), Oroszországban (kb. 500 ezer), Kirgizisztánban és – a hajdani mongol birodalom nagyságának nyomaként – talán még Afganisztánban is, de ennél kevesebben beszélik ténylegesen is mongol nyelvüket.
(Forrás: Wikimedai Commons / Maximilian Dörrbecker (Chumwa) / CC BY-SA 2.)
A mongol nyelvek családját az altaji nyelvekhez sorolja a tudomány a török és a mandzsu-tunguz nyelvekkel együtt. Ez jelenleg inkább egy hagyománykövető, illetve tipológiai alapú besorolás, mivel az altaji nyelvek három ágát eddig nem sikerült meggyőző módon közös alapnyelvre visszavezetni.
A mongol nyelvek felosztása
A mongol nyelvek földrajzi elhelyezkedése sok tekintetben a nyelvi jellegzetességeknek is jól megfelel. Két csoportra oszthatók: központi nyelvekre és peremnyelvekre. A központi nyelveket – pár kivételtől eltekintve – nagyjából összefüggő területen beszélik Kelet-Turkesztántól Mandzsúriáig, a Bajkál-tótól a Kukunór-tóig, s ezek jobban is hasonlítanak egymásra. A peremnyelvek a központi mongol területektől kisebb-nagyobb távolságban, elszigeteltebb környezetben, más nyelvek erős hatása alatt kialakult nyelveket jelentenek, s jelentősen eltérnek a központi nyelvektől.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nehéz meghatározni hány önálló mongol nyelvről beszélhetünk ma, a kutatók véleménye is eltér a besorolásnál. A mongol nyelvjárások elkülönítése és elnevezése sem egységes irányelveket követ, területi, történeti, kulturális, nemzetségi, politikai és nyelvi szempontok egyaránt érvényesülnek a napjainkban is használt rendszerekben.
A központi nyelvekhez tartozik a halha, a burját, az ojrát és a Kínában, a Belső-Mongol Autonóm Területen beszélt mongol nyelvjárások jó része.
Halha és a „valódi” mongol nyelv
A halha Mongólia hivatalos nyelve, az ország kb. 2,7 milliós lakosságából 90%-nak az anyanyelve (saját elnevezésük [halh]). Amikor mongol nyelvről beszélünk a hétköznapokban, többnyire a halháról van szó, bár láthattuk, hogy félrevezető egyenlőségjelet tenni a mongol és a halha közé. Mongóliában elsődlegesen a mongol szót használják önelnevezésként, a halha vagy más egyéb megnevezés csak akkor kerül elő, ha kifejezetten hangsúlyozni szeretnék, hogy a mongolságon belül melyik nyelvjárásról vagy népcsoportról van szó. Kérdéses lehet, hogy külön nyelvnek tekintsük-e a halhát, hisz a a Belső-Mongóliában beszélt mongol nyelvjárások nagy részével a halha kölcsönösen érthető (még ha vannak is eltérések), ezért szokás egy voltaképpeni vagy „valódi” mongol nyelvről is beszélni, melybe beletartozik a halha és a belső-mongóliai mongol nyelvek jó része is. Ezen a „valódi” mongol nyelven (mely természetesen semmivel sem jobban mongol, mint más mongol nyelvek) beszél a ma élő mongolok döntő többsége, ezt lehetne a gyakorlatban összefoglalóan és röviden mongol nyelvnek nevezni.
(Forrás: Wikimedaia Commons / KarlMoor (Flickr) / CC BY-SA 2.0 )
Ugyanakkor a mongóliai és a belső-mongóliai nyelveket – az országhatárokon túl – szétválasztja az eltérő írásbeliség és irodalmi nyelv. Mongóliában a 800 éve használatos ujgur-mongol írás és a rendkívül archaikus írott mongol nyelv helyett az 1940-es években bevezették a cirill betűket és a – leginkább az Ulánbátor környékén beszélt nyelvjárásra épülő – halha alapú irodalmi nyelvet, ami máig is az elsődleges rendszert jelenti. Noha az 1990-es években, a rendszerváltás után próbálkoztak az ujgur-mongol írás visszaállításával, megmaradt a cirill dominanciája, de korlátozott mértékben újra használják a régi írást is. Belső-Mongóliában ezzel szemben nincs törés az ujgur-mongol írásbeliség használatában, máig ez a hivatalos írásrendszer.
Akár önálló nyelvnek tekintjük a halhát, akár nem, ez is felosztható nyelvjárásokra. Halha nyelvjárás Mongólia területén pl. a szartúl, a hotgoid, a darigang, az eldzsigen halha és Oroszországban a congol, de további, földrajzi alapú felosztás is létezik. Belső-Mongóliában – az északi részen beszélt halha nyelvjárások mellett – a „valódi” mongol nyelvhez sorolható még a horcsin, dzsaszagt, dzsarud, dzsalaid, dörwöd, gorlosz, arhorcsin, bárin, ongniud, naiman, óhan, harcsin, tümed, csahar, urad, darhan, múmingan, dörwön xűxed, xisigten, üdzsümcsin (ez Mongólia délkeleti részén is előfordul), húcsid, avaga, avaganar és szönid nyelvjárás is, melyek között kisebb-nagyobb eltérések vannak. Belső-Mongólia tehát rendkívül tagolt nyelvjárásilag, s itt nem alakult ki olyan egységes köznyelv, mint amilyet a halha jelent Mongóliában, noha részben standard változatként funkcionál a csahar.
Bár időnként külön nyelvnek szokás tekinteni a Belső-Mongólia déli részén, a Sárga-folyó nagy kanyarulatában beszélt ordoszi mongolt (kb. 100 ezer beszélővel), inkább érdemes ezt is a „valódi” mongol egy nyelvjárásának számítani.
Mongolok élnek még viszonylag nagy számban Kína Csilin (Jilin) és Hopej (Hebei) tartományában (kb. 170-170 ezer) és Liaoningben (kb. 600 ezer), valamint kisebb töredékek Sanhsziban (Shanxi) és Henanban (Henan).
Burját
A burját nyelvet (burjátul [burjad]) és nyelvjárásait ma kb. félmillió ember beszéli, elsősorban Oroszországban (kb. 360 ezer) a Bajkál-tó két oldalán, a Burját Köztársaság, az Aga Nemzetiségi Terület és a Csitai Kerület területén, valamint Mongólia észak-keleti vidékén és Kínában, a Belső-Mongol Autonóm terület keleti részén.
(Forrás: Wikimedia Commons / Аркадий Зарубин / CC BY-SA 3.1, 2.5, 2.0, 1.)
A burját öt nagyobb nyelvjáráscsoportra osztható, melyek egyenként is több nyelvjárást foglalhatnak magukba: 1) alsó-udai 2) alar-tunka 3) ehirit-bulagat 4) hori 5) bargu. A Burját Köztársaságban (ez az Oroszországi Föderáció egy tagköztársasága, de az oroszországi burjátoknak csak egy része él itt) a hori nyelvjáráson alapuló, cirill betűkkel írt irodalmi nyelv használatos. A bargu nyelvjárásokat főleg Belső-Mongólia keleti részén beszélik.
Ojrát
Ojrát (saját nevük [őrd]), azaz nyugat-mongol nyelvjárásokat beszélnek kb. 150 ezren Mongólia nyugati megyéiben (főként Uvsz és Hovd), s ezen belül is dörvöd, őld, bajid, dzahcsin, mingad, torgúd, hosúd, urangha és hoton csoportok léteznek. Ezeket a nyelvjárásokat már hosszú ideje éri erős halha hatás, ami meg is látszik rajtuk.
A kínai neveket maygar átírással adjuk meg, de feltüntetjük őket a pinjin átírásban is.
A kínai Kelet-Turkesztán (Hszincsiang, Xinjiang) északi területein kb. 130 ezer az ojrát beszélők száma (főleg torgúd és hosúd), de a belső-mongóliai Alasan (Alashan) területen is élnek ojrátok, valamint Kanszu (Gansu) és Csinghaj (Qinghai) tartományokban, a Kukunór-tó környékén (déd mongol). A Kínában élő ojrátok rendelkeznek saját irodalmi nyelvvel, melyet saját ojrát írással, az ujgur-mongol írás 17. században módosított változatával írnak, de hivatalosan számukra is az ujgur-mongol írásbeliség van bevezetve.
Az Oroszországban, a Kaukázustól északra, a Kaszpi-tenger mellett beszélt kalmük szintén ojrát nyelvjárás. Kb. 160 ezren vallják magukat kalmüknek, de a nyelvet jóval kevesebben beszélik folyékonyan. A kalmüköt önálló nyelvnek is szokás tekinteni, mert az Oroszországi Föderációban önálló tagköztársasággal rendelkeznek, s létezik saját – cirill betűs – írásuk és irodalmi nyelvük is, de a nyelv valójában nagyon közel van a Kelet-Turkesztánban beszélt ojrát nyelvjárásokhoz. Noha a kalmükök élnek legtávolabb a központi mongol területektől (egyedüli mongol és buddhista népként Európában), nyelvük nem sorolható a peremnyelvekhez, hisz csak viszonylag nemrég, a 17. század során költöztek Dzsungáriából jelenlegi lakóhelyükre, s nyelvileg nem is távolodtak el. Kb. 3000 fős kalmük diaszpóra él az USA-ban, New Jersey-ben. Mivel a kalmükök segédcsapatként vagy a kozákok közt harcolva számos orosz hadjáratban részt vettek, az sem kizárt, hogy a tatárjárás után 1849-ben újra jártak mongol (kalmük) katonák Magyarországon, ahogy korábban, a napóleoni háborúk végén Párizsba is bevonultak kalmük egységek.
Egy kisebb, párezer fős, mára muszlimmá lett csoport beszéli a szárt kalmük nyelvjárást Kirgizisztánban, az Iszik-köl tó partján. Nevükkel ellentétben nincs több közük a kalmükökhöz, mint a többi ojrát csoporthoz.
Helyenként az ojráthoz, máskor a halhához sorolják a kutatók az Észak-Mongóliában, Hövszgöl megyében beszélt darhad nyelvjárást, mely ojrát és halha jellegzetességeket egyaránt tartalmaz.
Peremnyelvek
A mongol nyelvtörténet szempontjából érdekesek a több archaikus vonást őrző, de emellett nagyon is erőteljes változásokat mutató peremnyelvek, mint pl. a dahur (daur, dagur), melyet Kínában, Belső-Mongólia keleti végein és Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartományban beszél kb. 100 ezer fő, valamint pár ezer ember Kelet-Turkesztánban (Hszincsiang, Xinjiang), ahova még a mandzsu uralom idején költöztették őket.
Erős tibeti és kínai hatást mutatnak, s a központi mongol nyelvektől jelentősen eltávolodtak a Kína Kanszu (Gansu) és Csinghaj (Qinghai) tartományában beszélt mongol peremnyelvek, melyek sok hasonló tulajdonsággal bírnak, ugyanakkor egymás közt nem érthetők. A mongvor két nagy nyelvjárását, a hucsut (huzhut) és a minhét többen külön nyelvnek tekintik, de – nagyrészt buddhista – beszélőit Kína egységesen a tu nemzetiséghez sorolja más, nem mongol nyelvű népcsoportokkal együtt (összesen kb. 250 ezer fő). A paoan (baoan) nyelvet kb. 15 ezren beszélik, két, egymástól földrajzilag elszigetelt, s eltérő vallású csoportban: a buddhisták Kanszuban (Gansu), a muszlimok Csinghajban (Qinghai). Közös nyelvük ellenére ők nem is igazán tartják magukat azonos néphez tartozónak, s Kína is csak a muszlim paoanokat (baoanokat) (kb. 12 ezer fő) ismeri el önálló kisebbségként, a buddhistákat (kb. 3000 ember) a szomszédos mongvor (tu) nemzetiséghez sorolja. A szanta vagy tunghsziang (dongxiang) nyelvet kb. 400 ezren beszélik hivatalosan elismert kisebbségként Kína Kanszu (Gansu) tartományában, noha ők magukat nem feltétlenül különböztetik meg a környék más nyelvű, de hozzájuk hasonlóan muszlim (huj, hui) lakóitól. Az 1960-as évektől mintegy 50 ezer szanta költözött Hszincsiangba (Xinjiangba), s további néhány tízezer Kanszu (Gansu) más részeire. A szintén hivatalos kisebbségnek számító sárga ujgur (yugur, yugu) népcsoport török, mongol és részben más nyelvű beszélőkből tevődik össze Kanszu (Gansu) középső részén, s 13 ezres lélekszámuknak kb. harmada mongol nyelvű. Újabban önálló nyelvnek szokták tekinteni a nyelvészek a pár éve felfedezett, csupán kb. 300 ember által beszélt csinghaji (Qinghai) kangcsia (kangjia) nyelvet is, mely a paoan (baoan) és a szanta közti átmenet.
A hamnigán nyelv egy nagyon archaikus változata a mongolnak, amit Északkelet-Mongóliában és Északnyugat-Mandzsúriában beszél egy kb. 2000 fős, nomád életformára áttért, eredetileg tunguz népesség. A hamnigánok többsége kétnyelvű, mongol és evenki nyelvet is használ, de Kínában az evenki nemzetiséghez sorolják őket.
Valamikor Afganisztán területén is beszéltek mongol nyelv(ek)et – ilyen az erős perzsa hatást mutató mogol. A nyelvről az utolsó adatok az 1970-es évekből származnak, s mivel már akkor is eltűnőben volt, csak az idősek ismerték valamelyest, mára nagy valószínűséggel kihalt.
Veszélyeztetett nyelvek
A mongol nyelvek közül többet is fenyeget a jelentős visszaszorulás vagy akár a kihalás veszélye. Mongólián belül a halha erős dominanciája szorítja vissza a többi nyelvjárást (ugyanakkor a halha él és virul), míg más országokban az eltérő nyelvű többségi környezet és az államnyelv jelent veszélyt a mongol nyelvek továbbélésére. Bizonyos tekintetben nem kedvez egyes mongol nyelvjárásoknak Kína hivatalos nyelvpolitikája sem, mely egyetlen egységes mongol nyelv (mengku, menggu) részének tekinti a területén előforduló központi mongol nyelvjárások mindegyikét (beleértve a burjátot és az ojrátot is), elmosva ezzel a nyelvjárási különbségeket, de elősegítve, hogy nagyobb és egységesebb népcsoportként érvényesíthessék érdekeiket (bár a han kínaiakhoz képest a mongol nemzetiségűek így is kisebbségben vannak még Belső-Mongóliában is, csupán 17% az arányuk). Ugyanakkor Kína önálló nyelvként és kisebbségként ismeri el a mongol peremnyelvek egy részét, ami segítheti túlélésüket. A peremnyelvek azonban többnyire nem rendelkeznek saját írásbeliséggel (vagy ha névlegesen mégis, akkor sem használják a gyakorlatban), ami megint csak gyorsíthatja eltűnésüket. A mongóliai és az oroszországi helyzettől eltérően Kínában több mongol csoport is olyan soknyelvű környezetben él (pl. az ojrátok Kelet-Turkesztánban), ahol egyik helyi nyelv sem tett szert abszolút többségre és túlsúlyra, s így egyelőre mindegyik napi használatban maradhat.
A megmaradást segítő és gátló tényezőket összesítve azonban egyelőre – a mongóliai halha nyelvjárás kivételével – kétségesnek látszik minden más mongol nyelv hosszú távú fennmaradása.
Ajánlott irodalom
Birtalan Ágnes: Mongol nyelvek. In: A világ nyelvei. Szerk. Fodor István, Akadémiai Kiadó, Budapest 1999
Janhunen, Juha (szerk.): The Mongolic Languages. Routledge, London – New York 2003
Svantesson, Jan-Olof: The Phonology of Mongolian. Oxford University Press, 2005