-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kanadában jelenleg Brit Columbia tartományban beszélik a legtöbb őshonos nyelvet, de félő, hogy már nem sokáig. Az ottawai kormány átrendezte a forrásokat, így azok a jövő évtől kezdve megnégyszereződnek.
Brit Columbiában harminc benszülött nyelvet beszélnek, de mindegyikük veszélyeztetett. A kanadai központ kormány elhatározta, hogy megnégyszerezi az e nyelvek revitalizációját és megőrzését célzó programokra szánt pénzalapokat. Stephen Harper miniszterelnök bejelentette, hogy személyesen fogja felügyelni a rezervátumokban élő gyerekek oktásának fejlesztését, és kezdeményezte az oktatási reformokról szóló egyeztetések megkezdését.
A megemelt pénzalapok elsősorban arra szolgálnak majd, hogy a még élő anyanyelvi beszélők beszédét felvegyék, és ezek alapján iskolák és nyelvi táborok számára oktatódévédéket adjanak ki. Annak érdekében pedig, hogy a fiatalabb generációkat is megnyerjék, iTouchra, IPhone-ra és iPadra szeretnének őshonos nyelveken is működő alkalmazásokat fejleszteni. Háhány ilyen már el is érhető halkomelem és szencsoten nyelven.
A múlt században az őshonos nyelvek azért tűntek el, mert az őshonos népek gyermekeit bentlakásos iskolákba vitték, ahol nem volt szabad anyanyelvükön beszélniük. A nyelvet még beszélő öregek többsége már meghalt. Ahogy szorul ki a ynelv a használatból, úgy nő a dokumentálásra és archiválásra való igény.
A támogatást egy évi ötmillió kanadai dollárra rúgó országos program keretében biztosítják. A keretek elosztásában bekövetkezett változások következtében Brit Columbiára az előző évi 230 000 dollár helyett 834 000 dollár fog esni. Kanada nyelvileg legváltozatosabb tartománya Brit Columbia: a kanadai bennszülött nyelvek 60%-át itt beszélik. 22 nyelv már teljesen a kihalás szélén áll, másik nyolc erősen veszélyezetett.
A 27 éves Renée Sampson 2004-ben kezdte tanulni ősei nyelvét, a szencsotent. „Ahogy felnőttem, úgy éreztem, mintha egy lyuk lenne a szívemben. Folyamatosan kerestem valamit.” – nyilatkozta. „Amint elkezdtem tanulni a nyelvet, azonnal elkezdtem jól érezni magam, megadta az önazonosság érzését.”
Renée Sampson külön odafigyelt arra, hogy őshonos azonosságtudatát átadja három gyermekének is. Az óvodai nyelvi „belemerítő”-programok nagy segítséget jelentenének ebben.
Forrás