-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Reklámelemzési sorozatunk második részében maradunk a retró reklámoknál és az összehasonlításnál. Ezúttal megmutatjuk, hogyan lehet úgy összehasonlítani, hogy valójában csak egyetlen dologról ejtünk szót.
Reklámelemzési sorozatunk első részében a BRG MK 27 típusú hordozható kazettás magnetofon 70-es évekbeli reklámján megmutattuk, hogy a reklám kőkeményen érvelő, meggyőző műfaj. Azt is láthattuk, hogy a meggyőzés egyik hatékony módja az összehasonlítás. Az összehasonlítás legfőbb előnyének akkor azt találtuk, hogy az összemérés szempontjait, kritériumait mi magunk alakíthatjuk önkényesen: ezzel módunk van a reklámozott termék előnyös tulajdonságait kiemelni, míg más, esetleg előnytelen tulajdonságokat elhallgatni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A most vizsgálandó reklám szintén az 1970-es évek végéről származik, ezúttal a műanyag ablakok előnyeivel ismerkedhetünk meg. (A reklám a beágyazott videó elején, a 32. másodpercig tart.)
A reklám felépítése igen egyszerű: öt, a műanyag ablakokra vonatkozó állítást hallunk. Minden egyes állítás után ugyanaz az indoklás szerepel: mert ez műanyag. Nyilvánvaló, hogy a reklám e mondat ismételgetésével éri el a hatását. – Legalábbis részben. Lássuk magukat az állításokat!
- Egészen kiváló hőszigetelő.
- Az épületek és lakások hővédelme 30 százalékkal javítható.
- A hangszigetelés is egészen különleges.
- Dupla szigetelésű ablaküveg, mérnöki pontossággal illeszkedő elemek, precíz zárszerkezetek.
- Nagyon elegáns külső.
Az állítások többnyire tömörek, egyszerűek. Ráadásul mindannyian ténymegállapításoknak tűnnek. A 2. kivételével azonban komolyabb meggyőző adatokat nem tartalmaznak: a 2. mondat egzakt, míg a többi szubjektív értékelést tartalmaz. A kiválóság, a különlegesség, a mérnöki pontosság, a precizitás, az elegancia egyike sem egzakt, mérhető dolog. Minden esetre mindegyik előnyös tulajdonság annak köszönhető, amit a „refrén” ismételget: mert ez műanyag.
A reklám hatásossága valóban ezen a mondaton múlik, de nem csak az ismétlődés miatt. A magyarázó tagmondat ugyanis tartalmaz egy előfeltevést; a mondatot így folytathatjuk:
Mert ez műanyag, és nem fa/üveg/hagyományos ablak.
A dolog nyitja tehát megint az összehasonlítás, jobban mondva a szembeállítás. A reklám tehát mindvégig a szembeállításra épül: a fenti öt állítás úgy értelmezendő, hogy a hagyományos ablakhoz képest milyen előnyös tulajdonságai vannak az újfajta műanyag ablaknak. Az összehasonlítás tehát úgy is megtehető, hogy a másik dolgot, amivel összevetjük a saját termékünket, meg sem említjük. Ezt akkor tehetjük meg, ha mindenki számára teljesen világos, hogy mi a másik változat, mi a másik termék. Ha pedig erre lehetőségünk van: a rejtett összehasonlítás tiszta nyereség: nem kell a másik termékről beszélnünk, csak a sajátunkról.