-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 756-hoz kiegészítés.. Az korábbi hozzászólásaimban már több esetben le...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szavak eredeti történeti jelentését is tartalmazó, megújult formában jelent meg az Oxford angol szótár online kiadása. A keddtől elérhető új verzió egy évtizeddel az első webes kiadás után került fel az internetre.
A www.oed.com címen található Oxford English Dictionary 600 ezer szót és hárommillió idézetet tartalmaz, miközben a gyűjteményben az angol nyelv több mint ezeréves fejlődését is feldolgozzák – közölte az oldal fejlesztője.
Az online kereshető adatbázisok előnyeit kihasználva a keresett kifejezéseknél a mai jelentések mellett a szó eredete és korábbi jelentései is megjelennek. Például a recesszió (recession) elsőként 1606-ban jelenik meg, amikor a munka vagy valamilyen tevékenység átmeneti beszüntetését, felfüggesztését jelentette. Kétszáz évvel később jelent meg a kifejezés másodlagos jelentése, a cédálás, amelyet a tulajdonjog átruházásra értettek.
A recesszió jelenleg használt, gazdasági hanyatlást jelentő változata elsőként 1903-ban egy újságcikkben jelent meg – olvasható a Oxford University Press szótárában.
A brit közkönyvtárakból szabadon elérhető online szótárat – regisztrálást követően – harminc napig bárki otthonról is ingyen használhatja. A tesztidőszak után az éves előfizetés 295 dollárba (64 ezer forintba), az egyhónapos korlátlan hozzáférés pedig 29,95 dollárba (6500 forintba) kerül.