-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sok Lampedusára érkező tunéziai menekültnek ad vízumot az olasz kormány, többségük Franciaországba tart, de a németek is tiltakoznak.
Több napi heves vita után Olaszország és Franciaország megállapodott annak a több ezer tunéziainak a sorsáról, aki Olaszországba érkezett a Földközi-tengeren át, de nem akar Olaszországban maradni, hanem – nyelvtudása miatt – elsősorban Franciaországba akar tovább menni. A francia hatóságok azonban az utóbbi napokban megtagadták a belépést több száz tunéziaitól.
Párizs ígéretet tett arra, hogy tiszteletben tartja az olasz kormány szándékát ideiglenes tartózkodási engedély tömeges kiadására a tunéziaiaknak. Ennek a dokumentumnak a birtokában, a schengeni megállapodás értelmében a bevándorlók elvileg beléphetnek Franciaországba. Párizs azonban kikötötte, hogy a tunéziaiak csak úgy léphetnek be, ha bizonyítani tudják, hogy anyagilag megállnak a lábukon. Ezt a feltételt a legtöbbjük nyilvánvalóan nem tudja teljesíteni.
A két szomszédos EU-tagország megállapodott abban, hogy közösen járőröznek a tengeren és a levegőben, és így próbálják meg megakadályozni, hogy menekültek hajói elérjék az európai partokat.
Németország hivatalosan is tiltakozni kíván az afrikai menekültekkel kapcsolatos olasz vízumpolitika miatt
A tiltakozást Hans-Peter Friedrich belügyminiszter terjeszti elő az európai uniós tagállamok bel- és igazságügy-minisztereinek hétfői luxemburgi tanácskozásán – közölte Ole Schroeder államtitkár, a berlini tárca második embere.
Schroeder ismételten nehezményezte a német kormány nevében, hogy Róma az elmúlt hét közepén afrikai menekültek – többségükben tunéziaiak – tízezreinek adott vízumot, ezzel lehetővé téve, hogy azok a schengeni övezet bármelyik országába beutazhassanak. Hangsúlyozta: a belügyminisztérium azon a véleményen van, hogy a menekültek más országokba történő „átirányítása" teljes mértékben ellentétes a schengeni megállapodás szellemével. Az egyezmény értelmében csak olyan személyek utazhatnak át egyik országból a másikba, akik képesek gondoskodni saját ellátásukról – jelentette ki az államtitkár, aki minisztere nevében bírálta a humanitárius okokra hivatkozó olasz vízumpolitikát.
Egyidejűleg közölte azt is, hogy Németország egyfajta elővigyázatossági intézkedésként szigorítani fogja a az ellenőrzéseket a német-osztrák határon és a repülőtereken. A szigorítás mértékét a mindenkori helyzethez igazítja – tette hozzá.
A berlini belügyminisztérium ugyanakkor bejelentette, hogy – mindettől függetlenül – Németország kész száz Máltán tartózkodó, Észak-Afrikából érkezett menekült befogadására.
Az olasz menekültügyi tanács elnöke egy hétvégi német lapnak adott interjúban azt hangoztatta, hogy Európának „rugalmasabban és pragmatikusabban" kellene reagálnia a menekültproblémára. Emlékeztetett arra, hogy február eleje óta több mint 500 menekült tűnt el a Földközi-tenger vizeiben Észak-Afrika és Olaszország között. Európának már régóta reagálnia kellett volna erre – jelentette ki Christopher Hein, hozzátéve, hogy a jövőt illetően sem különösebben derülátó.