-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Alkotmányellenes lenne, ha Szlovákiában népszavazást rendeznének arról, hogy a hivatalos érintkezésekben kizárólag csak a szlovák nyelvet legyen szabad használni – állítja Rudolf Chmel szlovák emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes.
Chmel szerdai nyilatkozatában az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kezdeményezésére reagált. A párt a közelmúltban aláírásgyűjtésbe kezdett a népszavazás kiírása érdekében. Ján Slota, az SNS elnöke szerint eddig már mintegy 60 ezer aláírás gyűlt össze. A hatályos szabályok szerint ahhoz, hogy az államfő kiírja a népszavazást 350 ezer aláírásra van szükség.
„A nemzeti kisebbség nyelvének hivatali használatát az alkotmány 34. cikkelye garantálja” – olvasható a miniszterelnök-helyettes nyilatkozatában.
Chmel ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a szlovák alkotmány szerint az alapvető emberi jogok nem képezhetik népszavazás tárgyát, a nemzeti és etnikai kisebbségek jogait pedig éppen az alkotmánynak az alapvető emberi jogokat rögzítő részében sorolják fel.
Rudolf Chmel a kisebbségi nyelvek hivatali használatát szabályozó törvény módosításával kapcsolatban felmerült tévhiteket próbálja eloszlatni.
A kormánykoalíciós Híd párt politikusa egyebek között cáfolja, hogy a törvény módosítása miatt a településeknek pluszkiadásaik keletkeznének, mert a kétnyelvű táblákat az állam fizeti. Úgy véli, nem mélyül el a szakadék a szlovákok és a magyarok között, hiszen a szlovák hivatalnokoknak nem lesz kötelező a kisebbségi nyelv ismerete, de a kisebbségiek szabadabban használhatják anyanyelvüket.
Chmel szerint az az érvelés, hogy a törvénymódosítást nem kellene elsietni, és érdemes lenne megvárni a májusi népszámlálás eredményeit, nem állja meg a helyét, mert a népszámlálás végleges eredményei csak 2014-ben lesznek ismertek.
A kisebbségi nyelvek hivatali használatát szabályozó törvény módosítását első olvasatban már megszavazta a szlovák törvényhozás. A jogszabály-tervezet következő vitájára a május 17-én kezdődő ülésszakon kerül sor.