-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ahány intézmény, annyiféleképpen szerepel a nevében az „észak-magyarországi” jelző... Találunk csúnya hibát is, de a tökéletes megoldást a helyesírási szabályzatban sem könnyű megtalálni.
Ádám nevű olvasón egy korábbi cikkünk kapcsán írt:
Elég csak a Google-be beírni, hogy „északmagyarországi” és már az első oldalon találkozhatunk is egy anomáliával, pedig nem jelentéktelen vállalatokról van szó. Pontosabban:
Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt.
Északmagyarországi Regionális Vízművek Rt.
NORDA Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség.
Nem néztem utána, de bizonyára a többi régió nevéhez kapcsolódóan is fennáll ez a probléma.
Ádám nem írja le, mi a helyes megoldás. Az biztos, hogy az égtájak nevét kötőjellel kapcsoljuk a tágabb régiók elnevezéshez: Észak-Afrika, Dél-Amerika, Délkelet-Magyarország stb. A vízügyesek tehát máris kiestek a versenyből – nem is igazán világos, hogyan tudtak ilyen ordas hibát elkövetni.
Ha ezekhez -i képző járul, akkor kisbetűssé válnak: észak-afrikai, dél-amerikai, délkelet-magyarországi. Az igazi bonyodalmat az okozza, hogy mi van akkor, ha ezek az -i képzős formák több szavas tulajdonnévbe kerülnek. Ezeknek a kezdőbetűit nagybetűkkel írjuk, de vajon szókezdőnek számítanak-e az ilyen kötőjeles kifejezések elemei?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A helyesírási szabályzat példái szerint nem: az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, Dél-afrikai Köztársaság, Dél-budai Vendéglátó Vállalat stb. A szabályzatban azonban nem sikerült olyan szabályt találnunk, amely ezt világosan meg is fogalmazza. A 179. pontban pl. ezt találjuk:
Az ilyen nevek -i (-beli) képzős származékában megtartjuk a különírást, de az alkotó tagokat általában kisbetűvel kezdjük, csak a tulajdonnévi (vagy annak tekintett) elemeket hagyjuk meg nagy kezdőbetűsnek.
Csakhogy az észak-atlanti, dél-afrikai, dél-budai szavakban az atlanti, afrikai, budai elemet éppúgy tekinthetjük „tulajdonnévi elemnek”, mint az égtájmegnevezéssel kiegészített szerkezetet. Persze dönthetünk úgy is, hogy ne tekintsük annak, de ez nincs kimondva. Ráadásul a megfogalmazás máshol is félrevezető:
A mai és a történelmi államnevekben (amelyek általában tartalmazzák az államformára utaló szót) minden tagot külön szóba írunk, valamint az és kötőszó kivételével nagybetűvel kezdünk.
Ez a megfogalmazás értelmezhető úgy is, hogy a Dél-afrikai Köztársaság helyett Dél afrikai (Afrikai?) Köztársaság írandó, hiszen „minden tagot külön szóba írunk”. A helyesírás szakértőinek talán világos, hogy a dél és az afrikai itt nem minősül külön tagnak, na de az egyszerű nyelvhasználó számára?
Hasonlóképpen félreérthető a 187. pont is:
A hivatalok, társadalmi szervezetek, intézmények, tudományos intézetek, alapítványok, pártok, szövetkezetek, vállalatok és hasonlók többelemű hivatalos, cégszerű vagy széles körben használt nevében – az és kötőszó, valamint a névelők kivételével – minden tagot nagybetűvel kezdünk. [...]
Az -i (néha -beli) képzős származékokban a tulajdonnévi értékű tag(ok) nagy kezdőbetűjét megtartjuk, a köznévi elem(ek)et pedig kisbetűvel kezdve írjuk.
Itt sem világos, mi minősül az elnevezés tagjának, elemének. Mindenesetre a nordások ezen az emelt szintű feladaton elvéreztek. Az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt.-nek viszont gratulálunk a nem mindennapi teljesítményhez!