-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Jövőre jelentősen kibővülhet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Lendület programja, a 2012-es költségvetésben erre plusz 1,4 milliárd forint áll majd rendelkezésre, amely egy esetleges zárolás esetén is jelentős növekedést jelent az eddigi összegekhez képest – közölte Pálinkás József, az MTA elnöke a Napi Gazdaság december 14-ei, „Az ötlettől az üzleti sikerig” című konferenciáján.
Pálinkás József emlékeztetett, hogy a Lendület programot 2009-ben szerény összegből indították azért, hogy a megmerevedett akadémiai kutatóintézeti rendszerben megindítsák a versenyt a fiatal kutatókért. Akkor hat kutatót vettek fel a programra, akik a magyar egyetemi tanári fizetés kétszeresére és jelentős kutatási pénzre pályázhattak.
A programot idén a kutatóhálózatokon túl kinyitották az egyetemek felé is, és ezzel 28, 34-46 év közötti kutatónak tették lehetővé, hogy hazajöjjön Magyarországra és kutatócsoportot indítson; egy kutatónak a program 5 évre maximum egymillió euró szabad felhasználását biztosítja – emelte ki az MTA elnöke.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A pályázat legfontosabb része, hogy kialakulhatnak olyan vonzó kutatási műhelyek, amelyekben a sikert elérő kutatók együtt dolgozhatnak olyan kutatókkal, akiknek a szakmai fejlődését segíthetik – emelte ki.
Pálinkás József szerint a tudományos kutatásban, ezen belül is a felfedező kutatásban az a legfontosabb, hogy versenyképes műhelyeink legyenek, ahol olyan kutatókat lehet kiképezni, akik az újat keresik majd az élet más területén elhelyezkedve, és nem elégednek majd a megszokott receptekkel.
Az elnök emlékeztetett arra is, hogy jelentősen átalakul az MTA kutatóhálózata, a 40 kutatóintézetből – amely két kutatóközpontból és 38 kutatóintézetből áll – tíz kutatóközpont és öt kutatóintézet jön létre. Pálinkás József annak a reményének adott hangot, miszerint a kutatóközpontok majd úgy szervezik a munkájukat, hogy a tehetséges fiataloknak viszonylag korán lehetőséget adnak a kibontakozásra és koncentrálják az erőforrásaikat. Az erőforrások koncentrálása nélkül – közölte – még ha a források meg is duplázódnának, semmi sem változna.
Úgy fogalmazott: csak akkor lehet eredményt elérni, ha az erőforrásokat a felfedező kutatásokban, a fejlesztésekben, a technológiai fejlesztésekben és a szervezeti innovációban is koncentrálni lehet. Ez a feladata az akadémia kutatóhálózatnak – mondta Pálinkás József.