-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A fénypolarizációtól a boszorkánykenőcs elkészítéséig számtalan érdekességről esik majd szó a Kutatók éjszakáján, amelyet az idén immár hatodik alkalommal rendeznek meg Magyarországon.
A Kutatók Éjszakája (Researchers' Night) az Európai Bizottság kezdeményezésére és támogatásával Európa-szerte megrendezett népszerű tudományos fesztivál. A rendezvény célja, hogy megváltoztassa a kutatókról kialakult általános képet, bemutassa a tudósok érdekes, izgalmas életét, és ezáltal minél több fiatalt győzzön meg arról, hogy érdemes a kutatói életpályát választani.
Az eseményt 2005 óta évente minden év szeptemberének negyedik péntekjén rendezik, ez idén szeptember 23-ára esik. A hazai rendezvénysorozatot a Tempus Közalapítvány szervezi, és az idén másodízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány az esemény társszervezője – olvasható a Tempus Közalapítvány közleményében.
A rendezvény továbbra is ingyenes programokkal, érdekes, kipróbálható látnivalókkal és máskor nem látogatható helyszínekkel várja a nagyközönséget. A látogatók szeptember negyedik péntekén közvetlenül találkozhatnak a kutatókkal, kipróbálhatják eszközeiket, megnézhetik találmányaikat, megismerhetik munkájukat különféle tudományos és egyben szórakoztató programok keretében.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Kutatók Éjszakája idén is kínál újdonságokat. Az ELTE-n például az érdeklődők megismerhetik az állatok égbolt-polarizáción alapuló tájékozódását, az elméleti biológiai játszóház pedig a kórokozók világában tapasztalható verseny alapelveit ismerteti játékosan. Kecskeméten mikroszkopikus lények válnak láthatóvá, Győrben pedig a növények misztikus világával ismerkedhetnek boszorkánykenőcs készítése közben. A budapesti Planetárium is megnyitja kapuit, és legnépszerűbb előadásaival várja a látogatókat.
„Az új elemek mellett nem hiányozhatnak a legkedveltebb programok sem, így az élő test virtuális felszeletelése a Semmelweis Egyetemen, a robotfoci a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a világító állatok a Pécsi Tudományegyetemen vagy a vezető nélküli légi járművekkel való ismerkedés a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyik programján” – hangsúlyozza a közlemény.
Folytatódik a 2010-ben hagyományteremtő céllal indított Kutatók a neten blog- és weboldal-találkozó. A Kutatók éjszakája központi rendezvényén a tudományos blogok szerkesztői ismét kilépnek a virtuális világból, hogy személyesen mutassák be munkájukat az érdeklődőknek.
„A minőségi ismeretterjesztésre és szórakozásra az idén is garancia a Kutatók éjszakája. Az izgalmas programok a tudományos módszereket és eredményeket az előképzettséggel nem rendelkezők számára is érthető és élvezhető formában, interaktív módon mutatják be. Idén is nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a kutatások gyakorlati hasznosítása és maga a kutató kerüljön előtérbe, és hogy felkeltsük az érdeklődést a természettudományok iránt” – hangsúlyozta Kurucz Katalin, a Kutatók éjszakája projektvezetője.
Az idén a Kutatók éjszakája programjaira több mint ötvenezer látogatót várnak a magyarországi szervezők. A részletek a rendezvény honlapján és Facebook.oldalán olvashatók.