-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokat lehet hallani a finnországi jelnyelvi kisebbség sikereiről, elért eredményeiről. De vajon mi a helyzet az észt „kistestvérrel”? Körkép az észt jelnyelvről a siketek világnapja apropóján.
Szeptember utolsó vasárnapja a siketek világnapja. 1958-tól létezik az ünnep, amellyel a siketek szövetségének 1951 szeptemberében megrendezett első kongresszusára emlékezünk. A világnap később egész hetes ünnepségsorozattá nőtte ki magát világszerte. Észtországban a 2014-es évre még nem készült el az ünnepi videó, de alább megtekinthetjük a 2013-as üdvözletet. A jelnyelvi beszélők a jelnyelv szépségét, a siketek kultúrájának gazdagságát és történetét emelik ki, a videó halló résztvevői pedig kifejezik a hálájukat, hogy a siketek befogadták őket, és ezáltal ők is részesei lehetnek ennek az érdekes, sokszínű közösségnek.
Virágzó észt jelnyelv?
A nyest is több ízben beszámolt már a finn jelnyelv egykori aranykoráról és mai helyzetéről. Észtországban a jelnyelv státusza sokkal inkább a magyarországi viszonyokra hasonlított, például 2007-ig nem ismerték el önálló nyelvként. Bár a jelnyelv oktatása továbbra is a gyógypedagógiai képzés része, megítélésének javulását mutatja, hogy a Tartui Egyetem lektorátusán a jelnyelvi kurzusokon zsúfolásig vannak a termek, és a médiában is sokat foglalkoznak az észt jelnyelvvel. Problémát jelent viszont az, hogy egyelőre még mindig nagy hiány van a jelnyelvi tolmácsokból, és alacsony a jelnyelven is oktatni tudó tanárok száma. Az Észt Siketek Szövetsége ezért igyekszik minden fórumon népszerűsíteni a jelnyelvet.
Nem lehet állítani, hogy az ember lépten-nyomon jelelőkbe botlana Észtországban, ugyanakkor a dél-észtországi Tartuban már graffitit is lehet találni, amely az észt jelnyelvi ujjábécét alkalmazza, és a Mina ja Lydia (Én is Lydia) csoport alkotása.
Ha szeretnénk kisilabizálni, mi áll a képen, érdemes tanulmányozni az észt ujjábécét. Az észt ujjábécére nagy hatással volt az orosz; az ötvenes években elsősorban erre támaszkodva alakították ki az észt rendszert. A cirill ábécét ismerők felfedezhetik ezt a hatást többek között a t vagy a p jelén.
Ha az észt ujjábécét összehasonlítjuk a Magyarországon használt ujjábécével, vagyis a daktillal, láthatjuk, hogy sok jel megformálása különbözik. Vannak azonban olyan jelek, amelyek megegyeznek a különböző jelnyelvi ujjábécékben. Ilyen pl. az i, az l és az y, ami lehetővé teszi, hogy az I love you jele mindenhol érthető legyen.
Fontos szerepe van a jelnyelv népszerűsítésében a nyelvtanulást elősegítő oldalaknak is. Az Észt Nyelvi Intézet oldalán elérhető jeltár a nyelvtanulóknak hasznos kiegészítő, ugyanakkor egy másik, soknyelvű szótár a laikusoknak is élvezetes lehet. Ha ezen az oldalon kiválasztjuk a nyelvek közül az angolt, és beírjuk a cat szót a keresőbe, megnézhetjük például, mi a macska jele a különböző jelnyelvekben. (Az amerikai jelnyelvi vagy a finn forma nem meglepő, az viszont sokkal inkább, hogy a macskaimádó észtek a cicusok melyik tulajdonságát emelték ki a jelben.)
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Megasztár tornatanár
Bár a helyzet még messze van az ideálistól, az észt médiában mégis törekednek a jelnyelv használatára és népszerűsítésére. Az észt televíziónak (ETV) vannak jelnyelvi adásai, elsősorban a híreket lehet ezen a kisebbségi nyelven megtekinteni. 1998-tól indult be az a kezdeményezés a közszolgálati tévében, hogy a tévéhíradóban a képernyő egyik sarkában a hangzó nyelvi szöveggel párhuzamosan közölték a jelnyelvi fordítást is. Azonban egy idő után ez már korszerűtlennek tűnt. A cél az volt, hogy a hallássérült emberek el tudják készíteni a saját hírműsorukat. Európai uniós támogatásból megszervezték, hogy siketek újságíró- és médiaszakember-képzést kaphassanak. Így az észt siketek 2009 óta önálló jelnyelvi hírműsorral rendelkeznek.
A másik fontos terület a zene. Észtország még nem rendelkezik akkora siketsztárral, mint a finnek rappere, Signmark, de egyre több észt dal érhető el jelelt változatban. Természetesen mindenekelőtt a himnusz, ugyanakkor népszerű popszámok, mint például Koit Toome Nädalalõpp (Hétvége) című dala is felkerült a Youtube-ra. Az az érdekes, hogy az előadó nem profi siket előadóművész, hanem a tallinni siketek iskolájának testnevelő tanára. Azért is nagy teljesítmény, hogy Vytautas Daugintis-Ristjan a dalt észt jelnyelvre fordítja, mert – mint már a neve is elárulja – egy litván férfiről van szó, aki felnőtt korában költözött Észtországba, és tanulta meg a helyi jelnyelvet.
A mocsárból a fővárosba
A siketek oktatása Észtországban nagy múltra tekint vissza. Már a 17–18. századból vannak feljegyzések arról, hogy a mai Észtország területén foglalkoztak a hallás kutatásával és siketek oktatásával. 1645-ben a mai Tartui Egyetem elődjében, az Academia Gustavianában jelent meg egy könyv a hallásról, azonban ez a munka még nem nagyon haladta meg Arisztotelész eredményeit. A másik feljegyzés a 18. századból származik, egy retorika- és poétikatanár lelkesedve mesélte pärnui iskolalátogatásán, hogy már régóta tanít siketeket.
A siketek első észtországi iskoláját Ernst Sokolovski alapította 1866-ban Vändrában. Az eredetileg lelkész végzettségű Sokolovski nemcsak híveinek lelki üdvével törődött, hanem igyekezett életkörülményeiket is jobbá tenni. Kezdeményezte például a mocsarak kiszárítását, hogy az emberek termőföldekhez jussanak, és sikeresen „lobbizott” a siketek iskolájáért is, amely 1924-ig működött a nyugat-észtországi településen. Időközben Észtország-szerte több kisebb iskola is létrejött siketek oktatására, de ezek előbb-utóbb tanulóhiány miatt be kellett, hogy zárjanak. 1924-ben felmerült az ötlet, hogy több kisebb iskola helyett egy nagy állami intézményt kellene létrehozni. Kapóra jött, hogy Porkuni településen üresen állt a korábbi uradalmi kastély. Így a tanulókat 1924-ben Porkuniba költöztették. Az intézmény 2001-ig működött a siketek iskolájaként, azóta értelmi fogyatékos gyerekek bentlakásos iskolájává alakították át.
Jelenleg két iskola működik Észtországban, ahol siketeket oktatnak. Az egyik a Tallinni Helen Iskola (Tallinna Heleni Kool), amely Helen Kellerről kapta a nevét, valamint a Tartui Hiie Iskola (Tartu Hiie Kool), ahol inkább az orális módszer dívik, vagyis nem nagyon használják a jelnyelvet, csak időnként egy-egy jelet, illetve az ujjábécét.
Források