Halloweenra vérfarkasnak öltözne? A jelmeze már megvan, de nem tudja, hogy viselkedjen, mit egyen, kit harapjon? Utánajártunk, milyen is egy echte északi farkasember.
Milyen az ideális buszmegálló? Ez eddig könnyű. Legyen benne tea és kalács, s persze elmaradhatatlan a mesés kedvű néni is. De hogy nevezzük el? Ez már fogasabb kérdés.
Egy rendhagyó útikönyv, amely a múltba repít minket. És nem is akárhova, hanem a messzi északra. Ráadásul évtizedekig tiltott könyv volt. Mi lehetne ennél ideálisabb nyári olvasmány?
A vót az egyik legveszélyeztetettebb finnugor nyelv, és a vótok Oroszország egyik őshonos népe. De vajon mennyit tudunk róluk? A legnagyobb vót ünnep kapcsán utánajártunk, hogy és mennyien vannak.
Kutya idő, kutya élet, kutya világ. A kutyákhoz az észt nyelvben alapvetően negatív jelentések kötődnek. Lustának, hamisnak, de legalábbis csintalannak tartják őket. De miért nem mehetnek az ebek a templomba?
Tiltott koncertek a tiltott zónában? Kinek jutna eszébe zenei fesztivált szervezni egy diktatórikus állam szigorúan ellenőrzött határzónájában? Naná, hogy az észteknek. Egy sziget, egy fesztivál és az észt rockzene hőskora...
Egy rendhagyó útikönyv, amely hemzseg a kémektől, nagy ivászatoktól és hétköznapi anekdotáktól. Megtudhatjuk belőle, hogy kell kulturáltan inni, miért veszélyes a tejipar, és mire jó egy lábtörés. Arról már nem is beszélve, hogy Putyin származására i...
Ér-e emberéleteket sok száz láda mandarin? Ki az igazi ellenség egy háborúban? Megválogathatjuk-e „saját” háborúinkat? A Mandarinokból talán kiderül...
Ön is álmodik arról, hogy települése egy csapásra a világ közepe lesz? Álma most valóra válhat. Legalábbis ez történt a 135 lelkes Obinitsával, amely egyik napról a másikra 25 millió ember fővárosa lett. Ismerjük meg a finnugor világ új központját!
Nyakunkon a december, a gyerekek kedvenc hónapja, ilyenkor a karácsony mellett a Mikulást is sokan várják. De mi lenne, ha nemcsak 6-án, hanem december minden egyes napján jönne egy mitikus figura, hogy meglepje a jó gyerekeket? Az észt manók nyomáb...
Hogy reklámozzák magukat az oroszországi finnugorok? Milyen szimbólumokat választanak, és ezeket hogyan csempészik be az orosz többségű városi térbe? Avagy hogyan születnek a finnugor márkanevek?
Gondolt már arra, hogy terepmunkára megy? Számos jó tanulsággal szolgálhat Oskar Kallas története, aki egy észt népcsoporthoz, a ludzai észtekhez ment gyűjtőútra. Erre csak a ludzaiak nem voltak felkészülve...
Szovjet tengeralattjárók, viharos időjárás. Lélekvesztőkben sokan összezsúfolódva át a Balti-tengeren. Így indult sok észt útja Kanada felé. De mi is az a nagy menekülés, és mit csinálnak az észtek Albertában?
Sokat lehet hallani a finnországi jelnyelvi kisebbség sikereiről, elért eredményeiről. De vajon mi a helyzet az észt „kistestvérrel”? Körkép az észt jelnyelvről a siketek világnapja apropóján.
Ön forradalmár típus? Szívesen demonstrálna egy tömegrendezvényen? Vagy óvatos duhaj, de azért kipróbálná, milyen egy tüntetés? A balti élőlánc most újraélhető!
Az éj leple alatt dolgoznak. A híd alatt és más sötét zugokban. Kirúgott írók és füves mesehősök jelzik az útjukat. A város mégis támogatja őket. Az észt street art fővárosában jártunk.
A krími tatárok elköltöznek, a földjük szabad préda lesz. Észt parasztokat rávesz egy próféta, hogy a Krímben építsék fel a „szép új világot”. De miért nem írnak erről a hírekben? Mert mindez több mint 150 éve történt.
Képes röpcédulák a propaganda eszközeként, karikatúrák a politikusok kritizálására, vicces rajzok a katonák megnevettetésére. Egy rendhagyó kiállításon jártunk.
Egy kultuszfilm, amelyet számos legenda övez. Mit rejt a kardozós-romantikus felszín? Szállóigévé vált mondatok, fülbemászó dallamok. Mit láttak a filmben az alkotók, a kortásak és az utókor?
A múzeumok éjszakája 2014-ben a dalok éjszakája is Észtországban. A régi típusú észt ének (regilaul) ünnepének legegzotikus résztvevője „az utolsó előtti mohikán”, avagy a bátor szívű rókanő.
Kolbász, korsó sörök, vurstli. Vagy inkább gyümölcs, futás és vízpart? Milyen május elsejét álmodott magának idén? Sok észt már 85 éve az utóbbi mellett voksol. A munka ünnepe kicsit másképp.
Ha megcsapdosod a tyúkod, termékeny lesz. Ezzel persze nem arra utalunk, hogy bármiféle összefüggés lenne a családi erőszak és a gyermekvállalás között. Sokkal inkább egy dél-észt ünnepet szeretnénk bemutatni.
Hogy került Lenin, Gogol és Trockij családja az észt-orosz határsávba? Kényszerből vagy saját akaratból felvett vezetéknevekről van szó? Az észt-orosz határvitáról és következményeiről.
Ki volt az észtek „Göncz Árpádja”? Mit csinált Szibériában, és hogy jutott el onnan az elnöki székig? És mi rejtőzik a szegedi egyetemi szekrények mélyén? Egy kiállítás kapcsán minden kiderül.
Mi számít nemzeti tudománynak? A finnugor nyelvrokonság pusztán nyelvészeti szempontból érdekes, vagy fontos része a nemzeti identitásunknak? Az észtek az utóbbi mellett tették le a voksukat. De mennyire és miben finnugorok az észtek?
Mit tervez szilveszter estére? Romantikus vacsora kettesben? Vagy „ereszd-el-a-hajam” vad focidrukkerekkel? A Smilers zenéje mindkét esetben jó választás! Szilveszter észt módra.
Rendelne magának egy különvonatot? Vagy csak felpattanna a menetrend szerinti narancsvonatra? Mindez egyszerűen megoldható (volt) az észt vasúti társasággal, amely 2013. november 15-én 95 éves lett.
Mit lehet tudni az észtek 56-os szerepéről? Voltak-e a tankokban észt származású szovjet állampolgárok? Ki és hogy állt ki a magyarok mellett, és mi lett ennek a következménye? A forradalom hőseire emlékezünk, kicsit másképp...