-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Lemondott a Kossuth- és Széchenyi-díj Irodalmi Albizottságának elnöki tisztéről Radnóti Sándor irodalomtörténész, továbbá az albizottság tagjai közül Bacsó Béla filozófus, Baranyi Ferenc költő, valamint Sándor Iván és Závada Pál írók - tájékoztatta az MTI-t lemondásuk napján, kedden Radnóti Sándor.
A Széchenyi-díjas egyetemi tanár az MTI megkeresésére írásban közölte, mandátuma a 2009-2011 közötti időszakra volt érvényes. Az albizottságnak az elnökkel együtt nyolc tagja van, közülük most öten távoznak.
Radnóti Sándor saját döntését indokolva felidézte: az új kulturális kormányzat képviselői az elmúlt hónapokban ismételten megneveztek egyes személyeket, akikkel „úgymond igazságtalanság történt, amennyiben még nincs meg a díjuk".
„Ez előrevetíti azt a szándékot, hogy gyökeres fordulatot hajtsanak végre a díjazások kérdésében is, a nyomatékosan hangsúlyozott diszkontinuitás jegyében bemutassák új kultúrpolitikai preferenciáikat, s ennek következtében – ellentétben az általam átlátható elmúlt két év gyakorlatával – szükségképp radikálisan figyelmen kívül hagyják az albizottság jelöléseit" – fogalmazott.
Az Irodalmi Albizottság lemondott elnöke hozzátette: az „eluralkodó általános jogbizonytalanság" közepette semmilyen garanciát nem lát arra, hogy a testület jelöléseit komolyan fontolóra vegyék, és a díjazás ügymenete azon alulról építkező konstrukció (intézményi és arra jogosult magánszemélyi javaslatok, szakbizottsági jelölés, főbizottsági döntés) alapján működjék, ahogyan az elmúlt években.
Mint Radnóti Sándor hangsúlyozta, indoklása csak saját lemondására vonatkozik, az albizottsági tagságuktól kedden megváló Kossuth- és Széchenyi-díjas irodalmárok, tudósok döntésének indokairól nem kíván nyilatkozni.
A Kossuth- és Széchenyi-díj Irodalmi Albizottsága az arra jogosult intézmények és magánszemélyek javaslatait összegyűjtve és mérlegelve irodalmi Kossuth- és Széchenyi-díjakra, továbbá Babérkoszorú-díjra jelöl arra érdemes írókat, költőket és irodalomtudósokat. A végső döntést a miniszterelnök elnökletével az egyes albizottságok elnökeiből, valamint más tudósokból, művészekből álló főbizottság hozza meg.