-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Google fedezi az Osztrák Nemzeti Könyvtár régikönyv-gyűjteményének öt évig tartó digitalizálását, az osztrák írók mégsem örülnek.
A nemzeti könyvtár a Google internetes szolgáltatóval közösen mintegy négyszázezer kötetet digitalizál és tesz ingyenesen elérhetővé az interneten, köztük 10 600 magyar nyelvű kötetet is. Csak olyan, XVI-XIX. századi kiadványok kerülnek fel a világhálóra, amelyek nem állnak szerzői jogi oltalom alatt és amelyeknél a művelet sérülés veszélye nélkül megoldható. A program mintegy 30 millió eurós költségét a Google fedezi. Ez a legnagyobb olyan vállalkozás az osztrák kulturális szférában, amely magántőke bevonásával zajlik – hangsúlyozta Johanna Rachinger, a közgyűjtemény főigazgatója.
Az együttműködés eredményeként 120 millió oldalnyi szöveg lesz online elérhető. "Hihetetlenül nagy lépés a tudás demokratizálása irányában" – mondta az igazgatónő a terv keddi bemutatásakor. Arra is rámutatott, hogy az elektronikus másolat egyfajta biztonságot is jelent. "A nemzeti könyvtár hajszál híján menekült meg a katasztrófától, amikor 1992-ben tűz ütött ki a Hofburgban (a bécsi császári palotában)" – mondta.
(Forrás: wikimedia commons)
A program a Google számára is előnyös, mert "az internethasználók nálunk keresik ki ezeket az információkat, a mi szolgáltatásunkat használják – és remélhetőleg a következő kereséskor is minket választanak" – mondta Annabella Weisl, a vállalat regionális képviselője.
A digitalizáláshoz 2011-ben látnak hozzá és 2016-ben végeznek vele. A másolatok között nem csak a Google rendszerében lehet majd böngészni, a könyvtár minden elektronikus példányból kap egyet, amelyet azután saját internetes rendszerében is hozzáférhetővé tesz. A könyvek szerzői joga sem kerül a Google-hoz. A terv mégis kiváltotta egy osztrák írókat tömörítő érdekvédelmi szervezet bírálatát.
A szerzői érdekképviselet attól tart, hogy a könyvtár és a Google együttműködése hivatkozási alap lehet későbbi jogvitákban, s a szerződés nyilvánosságra hozatalát követelik. Míg "szerzők és kiadók jogaik érvényesítéséért harcolnak a Google-lal, a legnagyobb osztrák könyvtár hátba támadja őket" – fogalmaztak. Különösen azt nehezményezik, hogy – mint írták – az internetes szolgáltató "minden ingyenessé vált vagy ingyenessé váló művet megkap a könyvtártól, amely maga köteles példányokként jutott hozzájuk, anélkül, hogy jogdíjat fizetett volna értük". Ráadásul – érveltek – a nemzeti könyvtár "jégtörő módjára" utat tör a többi osztrák könyvtár előtt, "amelyek ugyanennyi vagy még több okot találnak arra, hogy továbbadják állományukat a Google-nak, és amelyek szintén köteles példányként jutnak hozzá a könyvekhez".
A Google 2004 óta működik együtt nagy könyvtárakkal, jelenleg világszerte mintegy negyvennel, köztük a harvardi, az oxfordi, a stanfordi egyetemi könyvtárakkal és a New York-i közkönyvtárral.