-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
1904. október 20-án, egy húsz évvel korábbi konfliktus lezárásaként Chile és Bolívia béke- és barátsági szerződést köt, melynek értelmében Bolívia elveszti tengeri kijáratát. A békekötés óta eltelt 110 évben Bolívia nem csupán arról nem mondott le, hogy kijárata legyen az óceánhoz, de haditengerészete is aktívan működik: a 3800 méter magasan levő Titicaca-tó vizein.
Egy régi anekdota szerint, amikor Magyarország 1941-ben hadat üzent az Egyesült Államoknak, Washingtonban nemigen értették, mit is kezdjenek egy olyan ország hadüzenetével, ahol király nélküli királyság van, a tengerparttal nem rendelkező országot pedig egy ellentengernagy kormányozza. A Deutsche Welle spanyol nyelvű kiadása egy nem kevésbé érdekes hírről számol be: a tengeri kijárattal nem rendelkező Bolívia haditengerészetének működéséről az Andok hegyei közt 3800 méter magasan található Titicaca-tó vizein.
(Forrás: Wikimedia Commons / Createaccount / CC BY-SA 3 0)
Egy konfliktus és a következményei
A spanyolul tudók számára álljon itt néhány remek dokumentumfilm a csendes-óceáni háborúról: egy bolíviai, egy chilei és egy perui. Ezek mellett a perui mozikban állítólag már idén bemutatják egy monumentális, három részes történelmi film első részét, Gloria del Pacífico címmel.
1879-ben az Atacama-sivatag erőforrásai körüli vita kapcsán fegyveres konfliktus alakul ki egyrészt Chile, másrészt Bolívia és Peru közt. Az 1879 és 1883 között csendes-óceáni háború (másképpen salétromháború) néven zajlott konfliktus a térségben található guano és a salétrom birtoklásáért folyt. A háború Peru és Chile közt már 1883-ban véget ért: Chile győzelme mellett azonban Bolíviára nézve egy további fájdalmas eredménnyel is zárult: elvesztette tengeri kijáratát. A háború Chilét és Bolíviát érintő része – a gyors chilei sikereket követően – formailag először egy 1884-es fegyverszünettel zárul, de a végleges békeszerződés megkötéséig még további húsz évre volt szükség.
Bolívia az 1904-es békeszerződésben 400 km partvidéket és mintegy 120 ezer km² területet vesztett.
A Chile és Bolívia közti 1904-es békeszerződés második cikkelye a Chile által elfoglalt bolíviai tengerparti területeket kizárólagosan és örökre chilei uralom alattinak mondja ki. A szerződés egyéb rendelkezései ugyanakkor lehetővé teszik a chilei kikötőkön át a Bolíviába irányuló és onnan érkező szabad áruforgalmat mindenféle vámok és egyéb terhek, korlátozások nélkül. Ám a saját tengeri (óceáni) kikötő gondolata azóta sem hagyja nyugodni Bolívia népét és kormányait...
Ahhoz a célhoz, hogy ismét kijárata legyen a tengerre, Bolívia talán az 1975-ös úgynevezett charañai egyezménnyel jutott. Ekkoriban jutott el a két ország a területcsere gondolatáig, ami lehetővé tette volna, hogy Bolívia ismét tengerparthoz jusson. Sajátos módon a lehetőség Peru ellenállásán bukott el: utóbbi a Peru és Chile közti 1929-es limai szerződésre hivatkozva nem járult hozzá a déli határai mentén tervezett területcseréhez.
(Forrás: Wikimedia Commons / B1mbo / CC BY-SA 3.0)
Egy évszázados probléma
Az 1970-es évek vezetőinek, a bolíviai Hugo Banzernek és a chilei Augusto Pinochetnek fenti sikertelen megállapodási kísérlete után Evo Morales bolíviai elnök a 21. század elején ismét felvetette a kérdést chilei kolléganője, Michelle Bachelet felé. Chile azonban úgy tűnik, már nem olyan nyitott a tárgyalásokra, mint a Pinochet-érában volt.
Bolívia úgy véli, hogy az 1904-es szerződés szabad (és díjaktól mentes) áruforgalmát érintő passzusai a chilei kikötők privatizációját követően immár nem teljesülnek. A szerződésben vállaltak nem teljesülése és a chilei fél hajthatatlansága miatt Bolívia így 2013-ban a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult. 2014 áprilisában a Nemzetközi Bírósághoz intézett beadványában Evo Morales azt kéri, hogy a bíróság kötelezze Chilét kétoldalú tárgyalások folytatására a bolíviai tengeri kijáratot illetően. Úgy tűnik tehát, hogy Bolívia nem konkrét területeket követel Chilétől, hanem egyáltalán a tárgyalások elkezdését.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Chile a maga részéről ugyanakkor semmilyen okát nem látja annak, hogy bármiről is tárgyalni kellene: egy nemrég a YouTube-on is közzétett chilei kormányzati álláspont szerint az 1904-es szerződés napjainkban is minden pontjában teljesül. Mivel a chilei álláspont szerint Bolívia a chilei kikötőkön és utakon keresztül maradéktalanul képes bonyolítani tengeren túli külkereskedelmét, a chilei videoüzenet talán legfrappánsabb mondata: végül is „Bolíviának van tengeri kijárata”.
S miközben a chileiek döntő többsége elutasít bárminemű területi engedményt Bolíviával szemben, a tenger nélküli bolíviai haditengerészet tovább gyakorlatozik a Titicaca-tavon, s készül arra, hogy visszatérhessen a Csendes-óceánra. S egy utolsó csepp az információk tengerében: a bolíviai haditengerészetnél szolgáló katonák többsége soha nem látta a tengert.
Felhasznált források
Chile afirma que dice la verdad en video que aborda demanda boliviana
Reitera Morales en La Haya „demanda irrenunciable” por salida al mar