-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ismét találka! A tudományok rajongóit két nagyszerű előadás várja csütörtökön.
Ismét izgalmas előadásokkal várja az érdeklődőket az NLP Meetup, azaz a számítógépes nyelvészeti találka február 28-án.
A Colabs-ben este hat órakor kezdődő esemény egyik vendége a Közép-Európai Egyetem kutatója Chrisopher Heintz lesz.
Mérhető nagymamák
Közhely, hogy az internet, a közösségi portálok használata teljesen általánossá vált: a nagymamától az iskolás gyerekig mindenki szinte napi szinten használja ezeket az új infokommunikációs technológiákat – felmerül hát a kérdés, mennyire alkalmas a közösségi média, az új technológia arra, hogy vizsgálatával érvényes társadalomtudományi következtetéseket vonjunk le?
Heintz véleménye szerint a szociális jelenségek voltaképpen számos személyen át terjedő, alkalomszerű kognitív láncolatok. Ezek a láncolatok nem csupán személyeken „ívelnek át”, de olyan konkrét dolgokat is érintenek, mint például az infokommunikációs eszközök.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A társadalomtudósok gyakran vizsgálják az új technológiák által létrehozott gyakorlatokat és közösségeket, azonban Heintz szerint az alkalomszerű kognitív láncolatok vizsgálata különösen alkalmas lehet arra, hogy átfogóbb képet kapjunk az infokommunikációs eszközök szerepéről a szociális jelenségek kialakulásában.
Álláspontját három példával támasztja alá csütörtök este: a keresők segítségével gyűjtött releváns információk célzott kiválasztásával; a kortárs pénzügyi folyamatok egyes informatikai vetületeivel; és egy, a közelmúltban történt és a közösségi média használatával kialakult felkelés elemzésével.
Asszociatív hálózat
A másik előadó az Óbudai Egyetem diákja, Lehóczky Zoltán, aki az utóbbi évek egyik izgalmas projektjéről, az Associativy-ről beszél majd. Az Associativy-nek természetesen van köze az asszociációhoz: a projekt célja egy nyílt webes platform létrehozása, ami végül olyan tudásbázisok alapja lehet majd, amelyeket asszociatív kapcsolatok révén lehet összerendezni. Az Associativy-ben összegyűlő tudást egy gráfban jelenítik meg. A gráf tudáselemek hálózata, ahol a csomópontok tudásdarabkák, a köztük található ívek pedig asszociatív kapcsolatok.
És a sci-fihez nem szokottak kedvéért: a projekt bevallott célja egy olyan rendszer létrehozása, amely hasonlóan szervezve tárolja az információkat, mint az emberi agy, és amit „megkérhetünk”, hogy „gondolkodjon” ezekkel a kapcsolatokkal.
A szervezők minden érdeklődőt szívesen látnak, annyit kérnek csak, hogy előzetesen regisztráljanak az esemény oldalán. Az előadások angol nyelven zajlanak, tolmácsot a rendezők nem biztosítanak.