-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha Magyarország nagyhatalom valamiben, az a nyelvtechnológia – még ha erről a laikus nem is hall mindennap a kertévében. Pénteken találkozhat a kutatókkal ön is!
Tudta-e a kedves olvasó, hogy Magyarország nagyhatalom? A nyelvtechnológia terén bizony igen jól áll országunk a nemzetközi mezőnyben: számos kutatással, fejlesztéssel foglalkozó magyar nyelvtechnológiai cégre lehetünk büszkék.
A nyelvtechnológiai cégeket szólítja meg az a Hungarian Natural Language Processing Meetup – kb. a Magyar Természetesnyelv-feldolgozási Találka – elnevezésű kezdeményezés, amit a Számítógépes nyelvészet és a Kereső Világ blogok indítottak a közelmúltban.
A társaság következő rendezvényén, az NLP-matinén a Nyelv és Tudomány – nyest.hu is bemutatkozik – méghozzá meglehetősen izgalmas társaságban. Október 26-án, pénteken délután öt órakor a Colabs (1056 Budapest, Irányi u. 3.) által biztosított helyszínen – a kisragadozón kívül – a következő cégekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők:
Az oldal az ajánló után folytatódik...
MTA Nyelvtudományi Intézet, Nyelvtechnológiai Kutatócsoport
A Váradi Tamás tudományos főmunkatárs által irányított Kutatócsoportot nehéz néhány mondatban bemutatni: az 1997 óta működő kutatóhely kiemelkedő eredményeket ért el a nyelvtechnológia, különösen pedig a nyelvi erőforrások fejlesztése terén. Nevükhöz fűződik egyebek mellett a Magyar Nemzeti Szövegtár (MNSZ) is…
Nyelvtechnológiai Csoport – SZTE Informatikai Tanszékcsoport
A Szegedi Tudományegyetemen működő csoport 1998 óta folytat nyelvtechnológiai kutatásokat, ezen belül elsősorban – de egyebek mellett – információkinyeréssel foglalkoznak. A Tanszékcsoport szervezi a hazai számítógépes nyelvészet talán legfontosabb fórumát, a 2003 óta évente megrendezett Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferenciát.
Alkalmazott Logikai Laboratórium
A Dr. Gergely Tamás által irányított Alkalmazott Logikai Laboratórium 1986-ban alakult korszerű információtechnológiai megoldások és módszerek kutatására és fejlesztésére. Megalakulása óta számos technológiai megoldást és magas innovációtartalmú fejlesztést hozott létre. Többek között újszerű matematikai/logikai módszereket és komplex IT megoldásokat dolgozott ki a nagy bonyolultságú rendszerek vizsgálatára, megértésére és vezérlésére.
Clementine Consulting (SPSS Hungary)
A Körmendi György által vezetett cég 2005-ös alakulása óta vezető szereplővé vált az adatbányászati és statisztikai szoftverek, és az ezekhez kapcsolódó üzleti megoldások piacán. Sikereik révén kezdeti tevékenységi körük lényegesen kibővült, rendszeres oktatásokat, on-the-job tréningeket, és több iparágra kiterjedő konzultációs tevékenységet is kínálnak. Emellett komoly súlyt fektetnek az innovációra, és igyekeznek a világszinten is vezető technológiákat néhány területen – mint például a szöveganalitika – új képességekkel kiegészíteni.
A cég honlapján egy mondatban foglalja össze a Neticle Technologies célját: tegyük a webet saját tanácsadónkká! A Neticle Technologies célja, hogy a világhálón és a közösségi oldalakon publikusan elérhető hatalmas mennyiségű szöveges adat automatikus elemzésével segítsék a megalapozottabb döntések meghozatalát.
MTA SZTAKI Nyelvtechnológiai Kutatócsoport
Az Informatikai Kutatólaboratórium berkein belül működő és Kornai András által vezetett kutatócsoport eredményeiről már többször is esett szó a nyesten. A kutatócsoport a természetes nyelvfeldolgozás minden területével foglalkozik a kezdeti felismeréstől (automatikus beszédfelismerés, optikai karakterfelismerés) a késői szintézist igénylő feladatokig, különös hangsúlyt fektetve a közbeeső fázisokra, amelyek megértést is igényelnek (szemantikai modellezés).
A Jóföldi Endre és Kása Károly által vezetett WebLib az intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások kutató fejlesztője. A cég intelligens keresőmegoldásokkal, adatfeldolgozási és információkinyerési technológiák fejlesztésével foglalkozik, termékeiket, megoldásaikat ma már világszerte számos rendszer használja.
A szervezők minden érdeklődőt várnak, illetve nagy örömmel veszik újabb műhelyek, kutató- és fejlesztőcégek jelentkezését. Arra kérik csak az érdeklődőket, hogy előzetesen regisztráljanak az esemény honlapján.